South-East Europe Textbook Network | |
Teaching Practice |
Teaching Practice History Biljana Stojanovic ISTORIJA KAO NASTAVNI PREDMET
Ova nastavna jedinica nalazi se u okviru teme UVOD U ISTORIJU i obradjuje se na samom pocetku skolske godine i ucenickog ucenja istorije. CILJ: ucenici samostalno treba da zakljuce sta je istorija, cime se bavi i sta ce na casovima uciti. OBLIK rada: frontalni i individualni METOD rada: dijaloski, tekst, pisani, istrazivacki NASTAVNA SREDSTVA: nastavni listovi koje nastavnik sam priprema. Za svako postavljeno pitanje nastavnik priprema nastavne listove na kojima ucenici treba da pronadju odgovore. Nastavnik je u obavezi da pripremi nastavne listove i umnozi ih u onoliko primeraka koliko ima ucenika u odeljenju. Nastavnik moze da koristi vec pripremljen materijal. (posle boravka u GEI shvatila sam da se materijal mora pripremiti i ponuditi nastavnicima, a oni koji su kreativni sami ce praviti svoj materijal)
STA JE ISTORIJA? 1a: nastavnik ispisuje pitanje na tabli 1b: nastavnik listu sa ponudjenim odgovorima deli ucenicima. Na listi se nalazi pet ponudjenih odgovora koji su oznaceni rednim brojevima od 1 do 5. 1c: ucenici citaju ponudjene odgovore, razmisljaju koji mogu da odgovaraju postavljenom pitanju. Primer za ponudjene odgovore:
1d: nastavnik usmerava ucenike da odgovor na postavljeno pitanje pronadju u kombinaciji odgovora pod brojevima 2,4,5. (ovo je samo primer) 1e: ucenici pronalaze odgovor saopstavaju ga i zapisuju u svoje sveske a nastavnik na tablu.
STA CEMO UCITI NA CASOVIMA ISTORIJE? 2a: nastavnik ispisuje pitanje na tabli, 2b: nastavnik na tabli lepi slike koje prikazuju: neku znacajnu licnost, neki dogadjaj, sliku svakodnevog zivota ljudi, sliku izgleda zamka, kartu Evrope, kartu svoje drzave..... Ove slike imaju zadatak da postaknu ucenika na razmisljanje i da kada vidi kartu Evrope odgovori da cemo uciti istoriju Evrope, kada vidi zamak da cemo uciti o kraljevima i vladarima uopste, kada vidi sliku licnosti da cemo uciti o znacajnim licnostima i njihovim delima..... 2c: ucenici posmatraju slike i donose zakljucke, 2d: ucenici svoja razmisljanja iznose javno, 2e: svoje odgovore ucenici unose u svoje sveske.
ZASTO UCIMO ISTORIJU? 3a: nastavnik pitanje zapisuje na tabli, 3b: nastavnik deli ucenicima liste na kojima se nalazi 10 razloga zasto ucimo istoriju, a veliku listu lepi na tabli. Postavlja zadatak da ucenici od ponudjenih 10 razloga pronadju 5.
3c: ucenici citaju, razmisljaju i zakljucuju, 3d: ucenici i nastavnici zajedno izlistavaju razloge navedene na listi, nastavnik posebnim znakovima obelezava razloge za koje se najveci broj ucenika opredelio 3e: zajedno zakljucuju kojih je to pet raloga bitnih za to da istoriju ucimo u skoli kao nastavni predmet
NASTAVA ISTORIJE NEKAD I SAD 4a: nastavnik zapisuje na tabli predmet proucavanja pod brojem cetiri i objasnjava ucenicima da stalno moramo praviti poredjenje proslosti i sadasnjosti, a to je put uocavanja kulturnog, tehnoloskog, ekonomskog razvitka... 4b: nastavnik lepi pet slika ili crteza koji pokazuju kako su deca nekada ucila istoriju a kako sada. Ucenici imaju zadatak da ponudjene slike poredjju hronoloskim redom 4c: ucenici posmatraju slike 4d: ucenici redjaju slike hronoloskim redom, obelezavajuci ih brojevima od 1 do 5. 4e: ucenici komentarisu slike/crteze i prave razliku izmedju onoga sto je bilo nekad i ovoga sto je sad.
DA LI SU UCENICI SHVATILI: Nastavnik deli svakom uceniku posebnu listu. Na listi se nalazi zadatak za ucenike. Zadatak glasi: Ponudjeno ti je osam (8) reci. Pet (5) pripada onome o cemu smo danas na casu ucili. Tvoj zadatak je da dobro procitas ponudjene reci i da crvenom olovkom podvuces one reci koje ces spominjati na casovima istorije. - JEZIK; CAR; EVROPA; KRUNA; GLAVA; MOST; CRKVA; PROSLOST: |