Ciljevi kolegija: Usvajanje alfabeta, pravilno čitanje, naglašavanje i pisanje riječi iz grčkoga jezika, raspoznavanje padežnih oblika unutar pojedinih deklinacija i prevođenje jednostavnijih rečenica i kraćih tekstova s grčkoga na hrvatski jezik.
Sadržaj kolegija: Studenti se upoznaju s osnovama grčkoga jezika, s njegovom rasprostranjenošću u antici i dijakronijskim rasponom. Gramatika se tumači i uvježbava na elementarnoj razini. Obrađuju se: grčki alfabet, pravila za izgovor i čitanje, pravila za naglašavanje riječi i deklinacije imenica. Kao predložak za rad služe pojedinačne rečenice ili kraći tekstovi iz udžbenika ili drugi tekstovni predlošci koji se dijele na satu.
Na svakom se satu tumači i obrađuje određena gramatička cjelina iz grčkoga jezika, a potom se na tekstu uvježbava njen dio protumačen na prethodnom satu.
1 Grčki jezik – dijakronijski i prostorni pregled; osnovni dijalekti; alfabet – izgled i imena slova, njihova fonetska vrijednost te današnji njihov izgovor na hrvatskom jeziku.
2 Glasovi – vokali, dvoglasi, konsonanti; spiritus asper i lenis.
3 Naglasci – oštri, teški, zavinuti; tipovi riječi prema naglasku – oksitona, paroksitona, proparoksitona, perispomena, properispomena, baritona; kombinacije naglasaka i spiritusa na vokalskom početku riječi; proklitike i enklitike.
4 Vježbe čitanja.
5 Vrste deklinacija; A-deklinacija – feminina na α i η; indikativ, imperativ i infinitiv prez. akt. gl. na -ω.
6 A-deklinacija – feminina na α impurum; masculina na -ας i –ης; 3.l.j i mn. indikat. prez. i imperf. gl. biti.
7 O-deklinacija; indikativ, imperativ i infinitiv prez. mediopasivnog. gl. na –ω.
8 III deklinacija – guturalne, labijalne i dentalne osnove.
9 III deklinacija – osnove na ν i ντ.
10 III deklinacija – likvidne osnove.
11 III deklinacija – osnove s elizijom (na σ).
12 III deklinacija – vokalske osnove na ι i υ.
13 III deklinacija – dvoglasničke osnove
14 Ponavljanje i uvježbavanje.
15 Ponavljanje i uvježbavanje.