Izjava članova/ica Odsjeka za sociologiju povodom ratnih zbivanja u Pojasu Gaze

Članovi/ice Odsjeka za sociologiju Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu ovim putem žele iskazati svoju solidarnost s palestinskim narodom te upozoriti akademsku i širu javnost na masovne zločine u Pojasu Gaze.

Prošlo je trinaest mjeseci od stravičnog napada Hamasa na Izrael, u kojem je prema posljednjim dostupnim službenim izraelskim podacima ubijeno 1139 ljudi, od toga 766 civila, među kojima 36 djece, a 253 osobe su otete. Iako nisu svi stradali bili izraelski Židovi, napad je predstavljao najveći gubitak židovskih života u jednom danu od vremena Holokausta.

Prema podacima koje priznaje UN, do 12. 11. 2024., u disproporcionalnom odgovoru izraelske države u napadima na Gazu ubijeno je više od 43 600 ljudi! Više od 103 000 ih je ranjeno te se 10 000 smatra nestalima. Iako broj žrtava nije konačan, jer mnoga tijela i dalje leže pod ruševinama, jasno je da je stradavanje civila u Gazi zastrašujuće. Prema podacima UN-ova Ureda za koordinaciju humanitarnih poslova, 13 319 identificiranih žrtava su djeca, dok žene čine više od četvrtine stradalih. Najzastupljenija dobna skupina među poginulima su djeca u dobi od pet do devet godina, a 786 su djeca ispod jedne godine starosti. Treba pritom dodati da je 165 djece ubijeno i na Zapadnoj obali. Više od 60% zgrada u Gazi je uništeno, kao i ogromna većina bolnica, škola, sveučilišta i kulturnih znamenitosti. Ovo razaranje bez presedana rezultiralo je prisilnim raseljavanjem 1,9 milijuna civila, što čini gotovo 90% populacije Gaze, pri čemu im je djelovanjem Izraela dobrim dijelom uskraćen pristup vodi, struji, hrani i lijekovima.

Kao članovi/ice Odsjeka za sociologiju također želimo izraziti solidarnost akademskoj zajednici u Gazi te skrenuti posebnu pozornost na njihovo stradavanje. U razmjerima uništenja koje se s pravom može nazvati skolasticidom, od listopada 2023. do studenog 2024. godine u Gazi je ubijeno 11 249 studenata i 444 učitelja i sveučilišnih profesora, dok su sva sveučilišta, uključujući 90% škola, potpuno uništena.

Zbog opsega i karaktera zločina u Gazi, brojni ugledni znanstvenici koji se bave proučavanjem Holokausta i genocida, poput Raza Segala, Omera Bartova, Adama Jonesa, Ernesta Verdeje i drugih, u svojim su javnim istupima zločine Izraela nazvali genocidom. Izuzev toga, Međunarodni sud pravde također nam ukazuje na to da se radi o zločinima bez presedana. Prihvativši tužbu Južne Afrike protiv Izraela, taj je sud ocijenio kako je plauzibilno tvrditi da je Izrael u Pojasu Gaze prekršio Konvenciju o genocidu, te da su prisustvo izraelskih snaga i izgradnja naselja na okupiranom području palestinskog teritorija Zapadne obale sa stanovišta međunarodnog prava potpuno nezakoniti. O ilegalnosti okupacije palestinskih teritorija i izgradnje židovskih naselja na Zapadnoj obali izjasnile su se sve ključne relevantne međunarodne institucije (Međunarodni kazneni sud, Svjetska zdravstvena organizacija, Ujedinjeni narodi, Europska unija), međunarodne udruge za zaštitu ljudskih prava Amnesty International i Human Rights Watch te izraelske udruge za zaštitu ljudskih prava B’Tselem i Yesh Din. Za Republiku Hrvatsku važno je istaknuti da je Međunarodni sud pravde naglasio kako je svako pomaganje Izraelu u zadržavanju tih teritorija također protupravno.

Kao sociolozi, a prije svega humanisti, ne možemo ostati nijemi pred sustavnim uništavanjem čitavih zajednica, bez obzira na to kako ga nazivali. Posebno nas brine što je u kontekstu izraelsko-palestinskog sukoba nakon 7. listopada 2023. solidarnost na političkoj, akademskoj i medijskoj razini u Hrvatskoj bila izrazito jednostrana, s nedostatkom podrške prema Palestini i njezinim građanima. Stoga pozivamo sve akademske institucije i političke aktere, te Vladu Republike Hrvatske, na moralnu i političku odgovornost koja nalaže da se oglase povodom masovnih zločina u Gazi, pozovu na prekid vatre, zatraže odgovornost za zločine koji su počinjeni te inzistiraju na političkom rješenju putem mirovnih pregovora. Također, pozivamo Vladu Republike Hrvatske da se, s obzirom na recentno povijesno iskustvo Hrvatske i vlastiti politički stav o potrebi za implementacijom rješenja dvije države (Palestine i Izraela), pridruži 146 država članica UN-a i 11 država članica Europske unije te prizna Palestinu kao neovisnu državu, čime bi poslala poruku iskrene solidarnosti s palestinskim narodom.

Članovi/ice Odsjeka za sociologiju

prof. dr. sc. Dragan Bagić, doc. dr. sc. Andriana Benčić Kužnar, izv. prof. dr. sc. Jasmina Božić, Đurđica Degač (asistentica), prof. dr. sc. Branka Galić, dr. sc. Vladimir Ivanović (asistent), Luka Jurković (asistent), Ivana Jurković Kuruc, izv. prof. dr. sc. Kruno Kardov, izv. prof. dr. sc. Ksenija Klasnić, doc. dr. sc. Goran Koletić, izv. prof. dr. sc. Ivan Landripet, prof. dr. sc. Davorka Matić, prof. dr. sc. Krunoslav Nikodem, Jelena Ostojić (asistentica), doc. dr. sc. Helena Popović, Ivan Roško (asistent), pred. Izvor Rukavina, Sandra Šević (asistentica), dr. sc. Bruno Šimac (asistent), prof. dr. sc. Aleksandar Štulhofer, izv. prof. dr. sc. Tanja Vučković Juroš, izv. prof. dr. sc. Anton Vukelić, izv. prof. dr. sc. Jana Vukić, izv. prof. dr. sc. Krešimir Žažar, izv. prof. dr. sc. Drago Župarić-Iljić

Zagreb, 15. studenoga 2024.