Poziv na sudjelovanje na studentskom simpoziju “Na rubu kulture: sukobi i perspektive”

Klub studenata sociologije “Diskrepancija” poziva vas na sudjelovanje na studentskom simpoziju “Na rubu kulture: sukobi i perspektive” koji će se održati od 8. do 10. svibnja 2024. godine u Konferencijskoj dvorani Knjižnice Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu.

Povijest svih dosadašnjih društava može se čitati kao povijest društvenih borbi i sukoba. Oni su trenutno relevantna tema zbog ratova koji su ponovno izvirili glavu i o kojima se u javnosti puno priča. Uz to, društvena polarizacija kojoj svjedočimo sve je vidljiva i često potaknuta društvenim mrežama koje osiguravanjem slobode izražavanja vode do učestalih svađa, dajući privid da se za izrečeno neće snositi posljedice. Često se ti konflikti smještaju u kontekst sukoba kultura pa se tako sukobi između Rusije i Ukrajine ili Palestine i Izraela vide kao izraz antagonizma između Istoka i Zapada, dok zemlje, kao što su bile Jugoslavija ili današnja Švedska ili SAD, doživljavaju različite oblike sukoba ispresjecanih kulturnim dimenzijama. Osim sukoba obilježenih nacionalnošću, etnicitetom i religijom, svakodnevno smo okruženi i konfliktima temeljenima na političkim opredjeljenjima, pripadnosti subkulturama ili nekim drugim uvjerenjima. Cilj je ovog simpozija potaknuti na promišljanje o odnosu kulture i sukoba, njihovim uzrocima i potencijalnim načinima njihova rješavanja.

Neke od tema kojima se bavimo su:

• narativi o velikim kulturnim sukobima
  • razvitak kulture nakon sukoba
  • utjecaj sukoba na kulturu
  • sukobi među subkulturama
  • utjecaj političkih opredjeljenja na društvenu polarizaciju
  • područje umjetnosti i umjetnički sukobi
  • utjecaj tehnologije na/u sukobu kultura
  • tradicija i kulturne promjene

Prijave nisu ograničene na ove teme, nego mogu biti povezane sa širom temom simpozija.

Prijave za simpozij se vrše preko Google formsa na idućem linku: https://forms.gle/ufdkNitiwwmj7zfT6

8.1.2024. – rok za slanje prijava za izlaganje
22.1.2024. – rok kada će se poslati povratna informacija oko prihvaćanja izlaganja

Ukoliko imate dodatnih pitanja slobodno nam se javite na mail kssd.simpozij@gmail.com ili preko društvenih mreža.