Projekt REACH – poziv za volontere!

d

Društvo za oblikovanje održivog razvoja (DOOR), zajedno s partnerima iz Slovenije, Bugarske i Makedonije trenutno radi na projektu REACH (od engl. REduce Energy use And CHange habits). U sklopu ovog projekta po prvi put u Hrvatskoj mapiramo energetsko siromaštvo. Posjećujemo 400 kućanstava na području Sisačko-moslavačke županije, a analizom prikupljenih podataka planiramo predložiti odgovarajuće mjere donosiocima odluka, odnosno uspostaviti energetsko siromaštvo kao problem koji zahtijeva posebno skrojenu politiku i mjere na lokalnoj, nacionalnoj i EU razini. Osim toga, u planu je svakom posjećenom kućanstvu dopremiti mali poklon paket mjera energetske uštede u skladu s njihovim potrebama.

Više o projektu možete saznati na reach-energy.eu

S obzirom na zahtjevnost projekta, voljeli bismo uključiti više ljudi u terenski rad. Čini nam se da bi interdisciplinarna suradnja studenata tehničkih i društveno-humanističkih fakulteta mogla biti dobra prilika za razmjenu znanja i kvalitetnu suradnju.

Volonteri bi imali priliku:

• naučiti kako se provode jednostavni energetski pregledi kuća, kako se može uštedjeti na računima i poboljšati uvjete života s aspekta energetske učinkovitosti te kroz praksu usavršiti novostečena znanja,
  • steći cjelovitu sliku i uvid u kompleksnost problema s kojima se domaćini susreću, doživjeti inovativnost domaćina na djelu (tehnološki i ini izumi kao rezultat ograničenih resursa),
  • razvijati komunikaciju s lokalnim stanovništvom kao i s partnerima u timu,
  • biti potaknuti predlagati mjere energetske učinkovitosti kao i druge mjere kojima bismo mogli poboljšati kvalitetu života domaćina i koje bismo mogli predložiti donosiocima odluka,
  • i još mnogo toga…Svakom članu tima (volonteru) osigurane su dnevnice (tj. pola dnevnice za manje od 12h na terenu i cijela dnevnica za više od 12h na terenu).

Za više informacija i prijave možete se javiti na jelena.radosevic@door.hr

Izlaganje o projektu i mogućnostima volontiranja održat će se u srijedu, 27. svibnja 2015. u 13 sati u dvorani Varaždin u glavnoj zgradi Hrvatskih studija, na kampusu Borongaj.

REACH letak