South-East Europe Textbook Network

States and Regions

Transregional Projects



(return to home page)

Serbia

O. Nikolić

GLAS JAVNOSTI, PETAK 2. AVGUST 2002.

U SRBIJI SVAKI TREĆI NEPISMEN

TAKO JE BILO NA POPISU 91. PODACI NOVOG POPISA NISU OBRAĐENI

 

BEOGRAD - Pre 1990. godine imali smo obrazovne programe koji su bili veoma ideologizovani, politizovani i centralizovani, a onda je devedesetih jedna kolektivistička ideologija zamenjena drugom, dobili smo programe sa naglašenim nacionalnim nabojem, posebno u istoriji i poznavanju prirode i društva. Čak je i program matematike imao uvredljive sadržaje za pripadanike nacionalnnih manjina. Posle 5. oktobra počelo se sa promenama i u ovoj oblasti, ali smo svi svesni da će to biti jako dug i težak proces - rekao je savezni ministar dr Rasim Ljajić na jučerašnjem seminaru o obrazovnoj politici za nacionalne manjine. Skup koji traje dva dana organizovali su Savezno ministarstvo nacionalnih i etničkih zajednica i Ministarstvo prosvete i sporta Republike Srbije pod pokroviteljstvom Konrad Adenauer Fondacije. Pored domaćih zvaničnika i stručanjaka, sesiji prisustvuju i eksperti iz SR Nemačke.

Dr Ljajić je upozorio da je po poisu iz 1991. bez završene osnovno škole 33 odsto stanovništva, 25 odsto ima srednje obrazovanje, 3,8 odsto više, a samo 5,1 odsto građana ima fakultetsku diplomu. Bošnjaci i Albanci su po obrazovanju ispod republičkog obrazovnog proseka, a u najtežoj poziciji su pripadnici romske nacionalne manjine i Vlasi. Osnovnu školu nema 78,7 odsto Roma i 70 odsto Vlaha. Najbolja situacija je u Vojvodini, gde se u 156 škola organizuje dvojezična ili nastava na jezicima šest nacionalnih manjina.

Nameravamo da sa Ministarstvom prosvete unapredimo obrazovanje nacionalnih manjina i planiramo da od sledeće školske godine programe oslobodimo od sadržaja koji na uvredljiv način govorre o pripadnicima manjnskih zajednica... Najteži posao ipak je unapređenje obrazovanja Roma i Savezno ministarstvo nacionalnih i etničkih zajednica namerava od naredne školske godine da nabavi udžbenike za sve romske đake i da stipendira najbolje srednjoškolce i studente rome, a pomoći će i predškolske ustanove koje pohađaju pripadnici romske zajednice, najavio je dr Ljajić, uz napomenu da će im za ceo poduhvat trebati i međunarodna pomoć.

VIZIJA

Dr Tinde Kovač Cerović, pomoćnik ministra prosvete i sporta, predstavila je juče prvi put javno viziju Ministarstva o razvoju školskog programa (i kurikuluma) u obaveznom i srednjem obrazovanju. Prema tom predloguosnovno obrazovanje bi se zasnivalo na potpuno drugačijem konceptu i trajalo bi devet godina. Promene bi u tom slučaju zahvatile i srednju školu, koja bi ubuduće trajala tri, umesto četiri godine.

contact