South-East Europe Textbook Network

States and Regions

Transregional Projects



(return to home page)

Serbia

I. Vušković

DANAS, PETAK 2. AVGUST 2002.

POČEO SEMINAR «OBRAZOVNA POLITIKA ZA NACIONALNE MANJINE»

NACIONALISTIČKE TENDENCIJE IZBACITI IZ UDŽBENIKA

 

Beograd – U oblasti obrazovnog sistema prepoznali smo suštinu za očuvanje integriteta nacionalnih zajednica koje će se aktivnije uključiti u reformu obrazovanja – rekao je savezni ministar nacionalnih i etničkih zajednica Rasim Ljajić na jučerašnjem otvaranju dvodvnevnog seminara «Obrazovna politika za nacionalne manjine» koji je organizovalo pomenuto savezno ministarstvo, republičko Ministarstvo prosvete i sporta, pod pokroviteljstvom Konrad-Adenauer fondacije. O obrazovnoj politici nacionalnih zajednica, po ministrovim rečima, ne može da se govori izolovano od ostalih obrazovnih sistema. Nacionalističke tendencije su bile prisutne i u nastavno-naučnim planovima istorije, geografije, književosti, poznavanju prirode i društva, pa čak i matematike, ali prema najavi minstra Ljajića, u formiranju nastavnog programa ubuduće će učestvovati i nacionalni Saveti manjinskih zajednica. To će, po Ljajićevom mišljenju, biti i prvi korak participacije nacionalnnih zajednica, a pre svega njihove kulturne elite.

Koordinator projekta Pakta za stabilnost «Projekat za koordinaciju, istraživanje, razvoj i unapređivanje udžbenika u Jugoistočnoj Evropi» Marko Šuica istakao je da naši udžbenici ne opisuju život i značaj ljudi – pripadnika nacionalnih zajednica. Manjinske zajednice su, kako je rekao, prikazane kroz istoriju svojih matičnih zemalja, a u našem obrazovnom sistemu moguće je saznati samo odakle su i zašto došli na naša područja.

Nismo stigli ni do pola puta ako pažnju posvetimo samo obrazovnom procesu manjina. Dobar sistem obrazovanja podrazumeva da i većinsko stanovništvo treba da izučava život manjina, pa čak i da uči njihov jezik. Obrazovanje treba da bude takvo da pripadnici manjina mogu da nauče o svom identitetu, ali i da o njima sve znaju njihove komšije -  istakla je Jelena Marković, pomoćnik saveznog ministra nacionalnih i etničkih zajednica, podsećajući da su na našem univerzitetu ukinute katedre koje su se bavile izučavanjem jezika nekih nacionalnih zajednica. Objašnjavajući probleme uočene u sadržaju naših udžbenika, Marković je naglasila da u nekima ima i uvredljivih i netačnih tumačenja istorije i prošlosti neke zajednice. Bošnjaci se, kako je navela, u nekim udžbenicima nazivaju Muslimanima i to sa malim slovom «m», a i okarakterisani su kao glavni krivci za dešavanja na prostoru bivše SFRJ. Nedovoljne je podataka o istoriji, kulturi, umetnosti, književnosti, a zabeležen je i nedostatak nastavnog kadra što je prouzrokovalo i pad broja škola na jezicima nacionalnih manjina, dok obrazovanje Roma predstavlja «Pandorinu kutiju» s obzirom na tro da ne postoji standardizacija jezika i veliki broj elementarno nepismenih Roma.

contact