Predmet: Urbana povijest I

 

Trajanje: jedan semestar (8.)
ECTS: 4
Status: Obvezatni za usmjerenje, izborni za ostale studente
Oblik: 30 sati predavanja i seminara
Uvjeti: Nema
Sadržaj: Kontinuitet gradskog života iz antike u srednji vijek: vrste kontinuiteta, načini istraživanja, antička baština u srednjovjekovnim gradovima. Tipovi ranosrednjovjekovnih gradova (Baltik, Britanija, slavenski svijet, europski zapad, Bizant, Hrvatska). Kolonizacija istočne srednje Europe: tipovi njemačkih gradskih prava, slobodni kraljevski gradovi u Ugarskoj i Slavoniji. Mediteranski grad razvijenog srednjeg vijeka na zapadu: komune, aristokratske republike (Italija, Dalmacija/Hrvatska). Grad i okolina. Mali europski gradovi. Europske metropole.

Kompetencije: Studenti će se upoznati s bitnim obilježjima srednjovjekovnih gradskih društava i s različitim tipovima gradova, kako na temelju njihova geografskog smještaja, tako i na temelju vremenskih razdoblja. Proučavanjem raznih tipova gradova naučit će uočavati odnos između društvenih struktura i prostornog oblikovanja. Proučavanjem izvora (statuta, privilegija) upoznat će se s relativnom vrijednosti normativnih izvora. Posebno će se obraditi interakcija između gradskih i seoskih društava, čime će studenti upoznati razloge pojave i razvoja/gašenja srednjovjekovnih gradova. Proučavanje razvoja srednjovjekovne urbanizacije omogućava razumijevanje praćenja nastavka tog procesa u kasnijim razdobljima. Studenti će također dobiti i osnovne obavijesti o metodama istraživanja u nekim drugim strukama (arheologiji, geografiji).

Način rada: Nastava će se odvijati kroz uvodna predavanja i seminarski rad. Na seminarima će studenti kao zadaću dobiti redovito čitanje sekundarne literature, te obradu jednog ili više izvora na hrvatskom jeziku (u skladu s mogućnostima studenata i na nekom stranom jeziku, odnosno na latinskom).

Način polaganja ispita i način provjere znanja:Završna ocjena donositi će se na temelju pojedinačnoga sudjelovanja u nastavi (izrada kratke bibliografije na zadanu temu 10%, aktivnost na seminaru 20%, kratko izlaganje 20%) te na temelju ocjene iz testa znanja (50%) koji će se provesti po zavšetku nastave.

Način praćenja kvalitete i uspješnosti izvedbe predmeta: Uspjeh na ispitu se javno oglašava, a na kraju ispitnog roka provodi se evaluacija od strane studenata.

Obvezatna literatura: Izradit će se čitanka s najnovijom literaturom i izvorima za seminarski rad.
Dopunska literatura: Dogovara se prema afinitetima i jezičnim kompetencijama pojedinog studenta.


Objavljeno: 16.12.2014.