Socijalna historija: pravne ustanove i prakse |
Jezik: hrvatski
Trajanje: 1 semestar
Status: obvezatni za studente usmjerenja i izborni za studente preddiplomskog i diplomskog studija
Oblik nastave: 1 sata predavanja i 1 sat seminara/praktikuma na tjedan
Ispit: pismeni
Sadržaj: Predmet je osmišljen kao pokušaj da se teorijski osmisli i objasni odnos pravnih poredaka kao otvorenih i dinamičnih sustava i krajnje složene i iznijansirane ranonovovjekovne društvene stvarnosti na područjima Mletačke Republike, Osmanskog Carstva i Habsburške Monarhije. U tom smislu studenti će biti upoznati s najvažnijim aspektima ranonovovjekovne društvene povijesti (strukture i promjene) u korelaciji s pripadajućim normativnim poretcima (mletačka statutarna prava, osmanski pravni korpus, habsburška staleško-privilegijalna prava). Posebna pažnja bit će posvećena sljedećim problemima: porijeklo i razvoj pravnih sustava u Mletačkoj Republici, Osmanskom Carstvu i Habsburškoj Monarhiji; društveni izvori pravnih normi; izvori prava; pravne prakse; imperijalna sučeljavanja i ratovi kao regulacijski faktori društvenog razvoja; vojnokrajiški sustavi; problemi upravljanja i staleških samouprava; predracionalno pravo; stara i nova shvaćanja o državi i društvu na Zapadu; carske reforme, etatizacija i refeudalizacija u Habsburškoj Monarhiji; razvoj državnih magistratura i dugotrajnost medijevalnih struktura «grada-države» u Mletačkoj Republici; kriza društvenog poretka i zloporabe prava u Osmanskom Carstvu.
Oblici provođenja nastave: Problemska predavanja, seminarski rad, power-point prezentacije, rad na objavljenim i neobjavljenim izvorima, izrada problemskih bibliografija. U nastavi će se koristiti i čitanka koja će sadržavati tekstove konceptualno-teorijske naravi i relevantne izvore.
Razvijanje općih i specifičnih kompetencija (znanja i vještine): Upoznavanje studenata s najvažnijim pitanjima odnosa i međuovisnosti pravnih i društvenih sustava na prostorima triju ranonovovjekovnih imperijalnih sila: Mletačke Republike, Osmanskog Carstva i Habsburške Monarhije. Razvijanje sposobnosti znanstvenopovijesnog promišljanja i razumijevanja temeljnih sociohistorijskih i historijsko-pravnih procesa, fenomena i struktura.
Način praćenja kvalitete i uspješnosti izvedbe nastave: Nastavnik će kontinuirano pratiti i vrednovati rad i zalaganje svakog pojedinog studenta kako na predavanjima tako i na seminaru odnosno praktikumu. Kvaliteta i uspješnost nastave provjeravat će se primjenom anonimnih studentskih anketa.
ECTS bodovi: 5. Aktivno sudjelovanje u nastavi te izvršavanje radnih obveza na seminaru i praktikumu donosi 3 boda, pismeni ispit donosi 2 boda.
Način polaganja ispita i način provjere znanja: Predviđen je pismeni ispit u formi testa znanja. Konačna ocjena temeljit će se na ocjeni pojedinačnih dopirnosa u nastavi (60%) i na ocjeni iz testa znanja (40%).
Popis ispitne literature
Beuc, Ivan. Povijest institucija državne vlasti Kraljevine Hrvatske, Slavonije i Dalmacije. Zagreb, 1985., 159-230; Diehl, Charles. Mletačka republika. Zagreb, 2005. (u tisku), odabrana poglavlja; Đurđev, Branislav. «Osmansko feudalno uređenje (timarski sistem).» Enciklopedija Jugoslavije. 4., Zagreb, 1986., 133-137; Grafenauer, Bogo. «Raspad feudalizma u habsburškim zemljama od XV. do XIX. stoljeća.» Enciklopedija Jugoslavije. 4., Zagreb, 1986.., 137-140; Gurvitch, Georges. «Problemi sociologije prava.» Gurvitch, Georges. (ur.). Sociologija. II., Zagreb, 1966. 185-219; Inalcik, Halil. Osmansko carstvo. Klasično doba 1300.-1600. Zagreb, 2002., 65-204; Noël, Jean-Françios. Sveto Rimsko carstvo. Zagreb, 1998., 61-75.
Popis dopunske literature
Begović, Mehmed. «Tragovi našeg srednjovekovnog prava u turskim pravnim spomenicima.» Istorijski časopis. 3, Beograd, 1951.-1952., 67-84. (ćir.); Begović, Mehmed. «Pravo u islamu.» Prilozi za orijentalnu filologiju. 24/1974., Sarajevo, 1976., 141-152; Buzov, Snježana. «Vlasi i osmanlijski izvori.» Povijesni prilozi. 11, Zagreb, 1992., 41-60; Katičić, Natko. More i vlast obalne države; historijski razvoj. Zagreb, 1953., 60-154; Krkljuš, Ljubomirka. Pravna istorija srpskog naroda. Novi Sad, 2002. (ćir.)., (odabrana poglavlja); NB: Ostala dopunska literatura bit će objaljvena na web stranicama Odsjeka za povijest.