EUROPSKE REGIJE I HRVATSKA POVIJEST SREDNJEG VIJEKA


Predavač:
doc. dr.  Ivica Prlender, mr. sc. Trpimir Vedriš, Miroslav Barun;


Šifra predmeta:
PO1007 (jednopredmetni studij)
PO1035 (dvopredmetni studij)


Kratica predmeta:
REGMED


ECTS bodovi:
Jednopredmetni – 3,
Dvopredmetni – 3


Jezik: hrvatski
Trajanje: jedan semestar
Status: obvezatni predmet
Oblik nastave: 30 sati predavanja + 30 sati seminara za jednopredmetne


Sadržaj predmeta: Gradivo obuhvaća sva razdoblje od velike seobe naroda do kraja 15. stoljeća. Komparativnim se pristupom studiraju društveni, politički i gospodarski procesi u tim regijama i na čitavom tom prostoru. Težište je na povijesti društva i kultura.
Osnovne teme: Osnovni pojmovi. Metodološke odrednice. Gradivo zahvaća središnji, jugoistočni i jadransko-mediteranski europski prostor nakon velike seobe naroda. Pitanje diskontinuiteta s antičkim svijetom. Između obnovljenog carstva (Bizanta) i novo-uspostavljenog Svetog rimskog carstva. Izgradnja nove sile na Jadranu - Venecije. Rano- srednjovjekovne države: struktura i organizacija. Uspostava i razvitak ugarske države. Ponovna kristijanizacija. Ishodište procesa kristijanizacije. Misija Konstantina i Metoda i njen značaj. Prostor i problemi interferencije Istoka i Zapada. Oblikovanje i razvoj srednjovjekovnih društava. Razvoj gradova (Bizant, istočni Jadran, srednja Europa). Razina komunikacije među narodima i društvima i oblikovanje kulturnih zajedništva. Gospodarska uloga i politički značaj trgovačkih republika - Dubrovnik i Mleci. Vjera i vjerske zajednice. Pitanje crkvene organizacije. Katoličanstvo i pravoslavlje. Društveni razvoj u razvijenom i kasnom srednjovjekovlju. Dezintegracijski proces i u balkanskim carstvima i turska penetracija u toj regiji. Sučeljavanje osmanskog i srednjoeuropskog srednjovjekovlja. Pad Carigrada. Razvoj od srednjovjekovne kulture prema kulturi novog vijeka i novog života na tom cjelokupnom prostoru i okruženju hrvatskog naroda. Mnogostruke veze i odnosi hrvatskog naroda s drugim narodima u toj široj regiji: stalni pomaci ljudi, roba, kultura, tehnologija, civilizacija, vjera, ideologija itd.


Razvijanje općih i specifičnih kompetencija (znanja i vještina): Cilj je kod studenata razviti kritički smisao za razumijevanje temeljnih procesa, struktura i fenomena povijesti srednjeg vijeka, te europskih regija i okruženja hrvatskog naroda. Tijekom studiranja ovog predmeta i područja studenti stječu i proširuju opća znanja o povijesti srednjeg vijeka uopće, napose o vezama i odnosima hrvatskog naroda s drugim narodima, kulturama, društvima, državama i civilizacijama u toj široj regiji.


Oblici provođenja nastave: Nastava će se odvijati u obliku predavanja, seminara, praktikuma, čitanja i tumačenja izvorne građe i literature, seminarskih radnji, referata, individualne nastave itd. Provjera zalaganja i znanja studenata pratit će se tijekom čitavog semestra. Nastava je jednosemestralna. Na kraju semestra polaže se ispit.


Način polaganja ispita i način provjere znanja: Ispit, u formi testa znanja, provodit će se na kraju nastave te ocjenjivati, a završna ocjena može biti izvedena na temelju ocjene pojedinačnih doprinosa u nastavi (ukupno 50%) i na temelju ocjene iz testa znanja (50%).


Način praćenja kvalitete i uspješnosti izvedbe predmeta: Studentima koji aktivno sudjeluju u nastavi (na predavanju i/ili u seminaru) pratit će se njihovi pojedinačni doprinosi nastavi (sudjelovanje u raspravi, pisanje eseja, referata itd.) i uzet će se u obzir pri donošenju konačne ocjene. Kada je riječ o nastavniku i o sugestijama za razvijanje što kvalitetnijeg rada na ovom predmetu, moglo bi se na kraju semestra među studentima provesti ankete o temama i sadržaju kolegija, te o načinu rada u seminaru i na predavanjima.


Obvezatna literatura:

  • M. Brandt, Opća povijest srednjeg vijeka, Zagreb 1980. (odabrana poglavlja)
  • Historija naroda Jugoslavije, sv. I, Zagreb 1953. (odabrana poglavlja)
  • I. Prlender, "Sporazum u Tati 1426. i Žigmundovi obrambeni sustavi", Historijski zbornik XLIV, Zagreb 1991, str. 23-41
  • T. Raukar, Hrvatsko srednjovjekovlje, Zagreb 1997. (odabrani dijelovi)
  • P. Wandycz, Cijena slobode. Povijest Srednjoistočne Europe, Zagreb 2004., str. 1-51


Dopunska literature:

  • F. Longvort, Stvaranje Istočne Evrope, Beograd 2002., str. 319-422
  • D. Obolensky, The Byzantine Commonwealth, Phoenix Press, London 1971
  • F. C. Lane, A Maritime Republic, Baltimore-London 1977
  • J. Matuz, Osmansko carstvo, Zagreb 1992.
  • P. Hanak, Povijest Mađarske, Zagreb 1995.
  • I. Prlender, "Totius gentis metropolim", Historijski zbornik LI, Zagreb 1998., str. 1-16
  • G. Procacci, Povijest Talijana, Zagreb 1996., str. 3-99
  • J. F. Noël, Sveto Rimsko Carstvo, Zagreb 1998.
  • P. Štih i V. Simoniti, Slovenska povijest do prosvjetiteljstva, Zagreb 2004.
  • G. Novak, Jadransko more u sukobima i borbama kroz stoljeća, I, Zagreb 2004., 89-214


Način polaganja ispita:
Ispit će se polagati pismeno i usmeno.




Objavljeno: 16.12.2014.