Predmet: Kršćanstvo u srednjem vijeku II

 

Jezik: hrvatski
Trajanje: jedan semestar (9.)
ECTS-bodovi: 4
Status: obvezatni za usmjerenje, izborni za ostale studente
Oblik nastave:  30 sati predavanja i seminara
Uvjeti: Nema

Opis predmeta: Zamišljen kao nastavak premeta Kršćanstvo u srednjem vijeku I, ovaj će predmet obrađivati specifično kršćanske elemente srednjovjekovne kulture kroz odabrane teme. Studenti će se upoznati s fenomenima karakterističnima za kršćanstvo u razvijenome srednjem vijeku, te njihovom ulogom u formiranju društva i mentaliteta. Pristup je u ovome semestru manje kronološki, a više tematski. Teme: Biblija u srednjem vijeku (kanon, prijevodi, rasprostranjenost, utjecaj na umjetnost (ikonografija), književnost (motivi) i intelektualni život); Liturgija (povijest, razvoj i osnovni oblici, terminologija i vrste rukopisa); Teologija i sakramenti (razvoj dogme, crkveni sabori, skolastička filozofija i teologija, pastoraln praksa); Kanonsko pravo; Kultovi svetaca (hagiografija kao književni žanr, mjesto štovanja svetaca u liturgiji, društvenim odnosima i svakodnevnome životu, živući sveci i mistici); Crkveni redovi (stari redovi, samostanski život, reforme, prosjački redovi); Odnos prema drugima (kršćani «heretici i shizmatici», Židovi, Muslimani) 
Razvijanje općih i specifičnih kompetencija (znanja i vještina): Predmet će kroz obradu pojedinih tema studentima približiti bitne karakteristike srednjovjekovnog kršćanstva prvenstveno kroz upoznavanje njegovog svjetonazora, institucija, načina života i praksi. Osobit naglasak ponovo će biti stavljen na razumijevanje i usvajanje terminologije kao preduvjeta razumijevanja misaonog svijeta srednjovjekovlja.  Rad u seminaru pratit će slijed izlaganja na predavanjima kroz čitanje ključnih izvora (npr. redovnička pravila, odluke koncila, hagiografske legende i sl.)  

Način polaganja ispita i način provjere znanja: Završna ocjena donositi će se na temelju pojedinačnoga sudjelovanja u nastavi (izrada kratke bibliografije na zadanu temu 10%, aktivnost na seminaru 20%, kratko izlaganje 20%) te na temelju ocjene iz testa znanja (50%) koji će se provesti po zavšetku nastave.

Način praćenja kvalitete i uspješnosti izvedbe predmeta: Uspjeh studenata na ispitu i konačna ocjena javno će se oglašavati.  Na kraju svakoga semestra provesti će se evaluacija uspješnosti rada predavača od strane studenata u obliku anonimne pisane ankete. 

Obvezatna literatura:
Skripta-izbor odabranih tekstova, (u pripremi)
Dopunska literatura:
Hubert Jedin, Velika povijest Crkve II, III/1 I III/2, Zagreb: Kršćanska sadašnjost 1971.-1993.
Jacques Marcier, Povijest Vatikana, Zagreb: Barbat 2001.
Franjo Šanjek, Crkva i kršćanstvo u Hrvata, Srednji vijek, Zagreb: Kršćanska sadašnjost 1988.


Objavljeno: 16.12.2014.