Prof.dr.sc. Tvrtko Jakovina

Odsjek za povijest

Katedra za svjetsku povijest novog vijeka

6120 153 fakultet; 6675 801 kuća

Tvrtko.Jakovina@ffzg.hr

Konzultacije u danima održavanja nastave

ili elektronskom poštom  

 
 

POVIJEST DETANTA

AG 2008/2009 



 

Trajanje: jedan semestar (zimski).

 

Status: izborni predmet.

 

Oblik nastave: 2 sata predavanja tjedno 

 

ECTS-bodovi: 3 boda

 

Jezik: hrvatski. Obvezno poznavanje engleskog jezika.

 

Broj studenata: 15 


Uvjeti za upis kolegija: Izvršene obveze iz Svjetske i europske povijesti nakon 1945. i postojanje zanimanja za svjetsku povijest, napose razdoblje Hladnog rata i doba globalne civilizacije. Studenti koji nisu završili povijest o uvjetima upisa dogovaraju se s nastavnikom.  


Cilj kolegija: Kolegij treba ne samo pomoći u boljem poznavanju jedne dionice hladnoratovske povijesti, već i pojačati zanimanje za dio svjetske povijesti koji je danas istraživački najzanimljiviji u svijetu. Kako traje deklasifikacija dokumenata s kraja sedamdesetih godina 20. stoljeća, za očekivati je nastavak zanimanja i pojačanu produkciju knjiga o posljednjim godinama detanta. Cilj kolegija je razviti osjećaj za svijet, prepoznavanje utjecaja svjetskih događaja na zbivanja u različitim, često udaljenim i perifernim dijelovima svijeta (ali i obrnuto) kombinacijom analize izvornog materijala i literature. Kolegij bi trebao ukazati na postojanje različitih, često kontradiktornih, izvora i probleme s interpretacijom ogromnog broja izvornih dokumenata. Sposobnost za vođenje sustavne, kritičke i tolerantne rasprave nužno je za uspješno izvođenje ovog kolegija.  


Uloga kolegija u ukupnom kurikulumu: Produbljivanje znanja iz Svjetske povijesti nakon 1945. i razvijanje kritičkog mišljenja.  


Korištene metode: Nastava će uključivati predavanja, analizu izvora i pročitanog materijala, komentare dokumentarnih filmova. Ukoliko bude moguće, više će se puta pozvati gosti predavači i organizirati posjeta nekim od ustanova koje čuvaju neke od materijala zanimljivih za kolegij (HDA, arhiv HTV-a i sl.).  


Sadržaj kolegija: Na početku nastave objasnit će se pojam detanta, razjasniti razlika između europskog detanta i detanta supersila, kao i kratko objasniti pojam «prvog» detanta. U posljednjim tjednima nastave objasnit će završetak detanta, ulazak u tzv. Drugi Hladni rat, ali i nastavak detanta na europskom kontinentu.

 

Većina cjelina koje čine srž kolegija morat će se dotaknuti tijekom nastave ili/i se o njima govori u literaturi. Svejedno, o dubini ulaska u pojedine fenomene nastojat ćemo postići dogovor na nastavi. Tako će ponekima, ovisno o interesu, biti moguće posvetiti više vremena. U obzir dolaze teme poput:

 

    Vijetnamskog rata, krize u Indokini, krize u portugalskoj Africi, krize na Rogu Afrike, trijangularnoj diplomaciji SAD-SSSR-Kina, pregovorima Washingtona i Moskve o razoružanju, Yom Kipurskom ratu 1973. i Bliskom istoku, prevratu u Čileu i vladavinama vojnih hunti u Latinskoj Americi, Iranskoj revoluciji, prevratima u Afganistanu i sovjetskoj intervenciji, obnovi Pokreta nesvrstanih zemalja i borbi za pokret u Havani 1979., Ostpolitik Willija Brandta, Richardu Nixonu i Henry Kissingeru, Leonidu Brežnjevu, Josipu Brozu Titu i Jugoslaviji tijekom detanta (Hrvatsko proljeće i Nixon u Zagrebu). Posebna cjelina može biti Hladni rat u kulturi i medijima.   


Način polaganja ispita: Redovito pohađanje nastave i, ponajviše, aktivnost na satu važan su dio završne ocjene. Osim vrednovanja rasprave na satu i čitanja literature i izvora, quiza, kojim će se nakon nekoliko prvih predavanja testirati čitanje literature, završna ocjena najvećim će dijelom biti formirana na temelju napisanog seminarskog rada. Student će izabrati temu, obraditi je kroz izvore i literaturu i 2 tjedna prije završetka semestra predati rad u kojem će pokazati sposobnost korištenja izvora, jasnog i sustavnog izlaganja misli, pravilne argumentacije. Neispravno i nesustavno vođenje bilješki, kao i otkriće plagijata rezultirat će uskraćivanjem potpisa i mogućnosti završetka kolegija. U konačnoj ocjeni, aktivnost na satu će se vrednovati s 30%, pohađanje nastave s 10%, quiz 15%, 45% seminar.  


Način praćenja kvalitete i uspješnosti izvedbe predmeta: Studentski rad pratit će se tijekom svakog sata i razgovora s nastavnikom. Prijedlozi o načinu izvođenja nastave tijekom semestra su dobrodošli. Predavač se ocjenjuje na kraju semestra anonimnom anketom.  
 

Literatura:

Navedena literature i izvori samo su predloženi izvori informacija. Dio izvora, napose onih koji do danas nisu objavljeni ili govore o Titovoj Jugoslaviji tijekom detanta, podijelit će nastavnik.   

  1. CALVOCORESSI, Peter 2003. Svjetska politika nakon 1945. Zagreb: Nakladni zavod Globus. (izabrani dijelovi)
  2. KISSINGER, Henry 1999. Diplomacija. Zagreb: Golden marketing (izabrana poglavlja).
  3. PAINTER, David S. 2002. Hladni rat, Povijest međunarodnih odnosa. Zagreb: Srednja Europa.
  4. WESTAD, Odd Arne 2008. Globalni Hladni rat. Zagreb: Golden marketing. (u tisku; ili englesko izdanje).
  5. YOUNG John W/KENT, John 2004. International Relations since 1945. A Global History. Oxford: Oxford University Press. (str. 389-493).

 

Izvori:

  1. Christopher Andrew and Vasili Mitrokhin, The Mitrokhin Archive, The KGB in Europe and the West, The Penguin Press 2000.
  2. Jussi M. Hanhimaki and Odd Arne Westad, The Cold War, A History in Documents and Eywitness Accounts, Oxford University Press 2003.
  3. Michael H. Hunt, Crises in US Foreign Policy, An International History Reader, Yale University Press 1996.
  4. Veljko Mićunović, Moskovske godine 1969-1971, Jugoslovenska revija, Beograd 1984.
  5. Peter J. Schraeder, United States Foreign Policy Toward Africa, Incrementalism, Crisis and Change, Cambridge University Press 1994.
  6. Paterson, Merrill (ed.), Major Problems in American Foreign Relations, Volume II: Since 1914., Documents and Essays, Heath and Company 1995.
  7. The Rise of Detente, Document Reader, CWIHP and The Michiavelli Center for Cold War Studies, Volume I, II, US-USSR Bilateral Relations and Detente in Europe, compiled by Mircea Munteanu, Hedwig Giusto, Christian Ostermann.
  8. Assessing the Soviet Threat, The Early Cold War Years, urednik: Woodrow J. Kuhns, Center for the Study of Intelligence, Central Intelligence Agency, Washington DC, 1997.
  9. CIA’s Analysis of the Soviet Union 1947-1991, uredili: Gerald K. Haines i Robert E. Leggett, Center for the Study of Intelligence, Central Intelligence Agency, Washington DC, 2001.
  10. COLD WAR INTERNATIONAL HISTORY PROJECT BULLETIN, Woodrow Wilson Center for Scholars, Washington DC (vidi i njihove www. stranice, kao i brojne druge izvore dostupne on-line).

Objavljeno: 16.12.2014.