HRVATSKI POVIJESNI PROSTOR U PRAPOVIJESTI I ANTICI
Predavač:
prof. dr. Bruna Kuntić-Makvić
Šifra predmeta:
PO1004
Kratica predmeta:
SPH1
ECTS bodovi:
Jednopredmetni – 4
Jezik: hrvatski
Trajanje: zimski semestar
Status: obvezatni na jednopredmetnom studiju
Oblik nastave: 1 sat predavanja i 1 sat seminara na tjedan (u okviru ove satnice dio nastave provodi se na terenu)
Uvjeti: srednjoškolsko predznanje latinskog jezika ili upisan latinski jezik kao pomoćni predmet u organizaciji Odsjeka za klasičnu filologiju
Ispit: pismeni
Sadržaj kolegija:
Vrste izvora za prapovijest i staru povijest hrvatskih zemalja.
Prapovijest i protohistorija. Grčka kolonizacija. Keltske seobe. Etnogeneze. Narodi i etnije u osvitu povijesti. Evolucija društvenih struktura. Ilirska svakodnevica. Rimsko osvajanje. Ustroj rimskih pokrajina tijekom kasne Republike, ranoga i razvijenoga Carstva. Život u rimskim pokrajinama. Promjene u kasnome Carstvu. Suton antike na hrvatskom povijesnom području. Mogućnosti kontinuiteta. Spomenici odabranog prapovijesnog nalazišta s kontinuitetom u antici i po mogućnosti u srednjem vijeku (alternativno: Podgrađe kod Benkovca, Bribir ili Danilo kod Šibenika ili sl.). Arheološki muzej u Zagrebu i lokaliteti Andautonija, Siscija i Jaške toplice. Arheološki muzej u Splitu, Dioklecijanova palača i Salona. Arheološki muzej i lokalitet foruma u Zadru. Uz to alternativno muzeji i lokaliteti u Puli i Nezakciju ili u Osijeku i Vinkovcima.
Antička djela o povijesti i geografiji hrvatskog povijesnog prostora.
Cilj:
Oblikovati valjanu predodžbu o tijeku prapovijesti i stare povijesti na hrvatskom povijesnom prostoru, o značajkama domaćih društava i o rezultatima njihove interakcije s antičkim svijetom, te o raspoloživim izvorima.
Literatura:
Dopunska literatura: