Hrvatsko društvo i kultura u 19. stoljeću (1790.-1918.)
ECTS bodovi: 6
Jezik: hrvatskiTrajanje: jedan semestar
Status: obvezatniOblik nastave: 2 sata predavanja i 2 sata seminara tjedno
Ispit: pismeni/usmeni
Uvjet: završen preddiplomski studij
Sadržaj predmeta:
Elita kasno-staleškoga društva. Staleško građanstvo. Stanje na selu do 1848. Komunalno društvo priobalja Dalmacije. Društvo Dalmatinske Zagore. Društvene promjene u Istri tijekom 19. stoljeća.
Društvo Vojne krajine do 1848. Zameci modernog građanstva u vojnim komunitetima. Ekohistorija Vojne krajine. Prilagodba Vojne krajine civilnom ustroju.
Razvoj modernog građanskog društva i kulture u svim hrvatskim zemljama. Raslojavanje seljaštva u 2. polovici 19. stoljeća. Počeci industrijalizacije. Navike, običaji i vjerovanja na selu. Seljačka obitelj u društvenim promjenama. Život u gradu (urbanizacija, komunalna infrastruktura, zabava). Položaj žena. Postignuća u intelektualnom stvaralaštvu.
Cilj:
Na ovom predmetu pruža se produbljeniji studij hrvatskog društva i kulture u 19. stoljeću, pa studenti mogu sagledati društvene promjene u vrlo širokoj perspektivi te se osim temeljnih procesa i činjenica upoznati i sa mikrohistorijskim fenomenima svakodnevnog života svih društvenih slojeva. Priliku za to nude seminari na kojima i nastavnici ali i studenti mogu održavati vlastite power-point prezentacije o pojedinim temama koristeći se i audio-vizualnim materijalima. Osim poznavanja i kritičke evaluacije izvora i literature (uključujući materijale dostupne na Internetu) studenti na ovoj razini trebaju doseći interpretativnu razinu i sposobnosti kritičke refleksije povijesnih zbivanja i odnosa.
Praćenje kvalitete i uspješnosti izvedbe predmeta:
Aktivnost studenata na nastavi, kvaliteta pisanih radova, uspješnost na ispitu, anonimna studentska anketa
Obvezatna literatura:
Mirjana Gross, ur., Društveni razvoj u Hrvatskoj od 16. do početka 20. stoljeća, Zagreb, 1981.
Mirjana Gross-Agneza Szabo, Prema hrvatskom građanskom društvu, Zagreb, 1992.
Igor Karaman, Hrvatska na pragu modernizacije, Zagreb, 2000.
Popis dopunske literature je promjenjiv (s obzirom da će nastava u seminaru obuhvatiti i mikrohistorijske teme);
Primjeri naslova dopunske literature:
Bidermajer u Hrvatskoj 1815-1848., (Zagreb, 1997.) Historicizam u Hrvatskoj (2000.); Secesija u Hrvatskoj, Zagreb, 2004. (katalozi izložaba Muzeja za umjetnost i obrt u Zagrebu, posljednja dva dostupna i na CD-u).
Suzana Leček, Literatura za seljaštvo i njeno prihvaćanje u selima Hrvatske i Slavonije 1870-1900, u Radovi Zavoda za hrvatsku povijest 28, 1995., str. 138-157. Stijepo Obad, Dalmatinsko selo u prošlosti, Split, 1990.
Natalija Rumenjak, Srpski zastupnici u Banskoj Hrvatskoj. Okvir za kolektivnu biografiju 1881.-1892., Zagreb, 2003.