Predmet: Srednjovjekovno seljaštvo

Nastavnik: dr. sc. Borislav Grgin, red. prof.


ECTS-bodovi:
4

Jezik: hrvatski

Trajanje:
jedan semestar (8., ljetni)

Status:
obvezatni za usmjerenje, izborni za ostale studente

Oblici provođenja nastave:
30 sati predavanja i seminara

Uvjeti:
nema

Sadržaj:
Postanak i razvoj sloja srednjovjekovnog seljaštva. Promjene na selu u razvijenom srednjem vijeku. Priroda i okoliš, krčenje i naseljavanje. Kuće i imanje. Odjeća, prehrana i rad u razvijenom srednjem vijeku. Poljoprivredna oruđa, uporaba zemlje i razvoj poljoprivrede. Seljački rad i posjed. Susjedstvo i seoska zajednica. Seoska obitelj i srodstvo. Društveno raslojavanje seoskog stanovništva. Odnosi na vlastelinstvu i pravo. Ovisnost na vlastelinstvu. Seljačka sloboda i neovisne seljačke zajednice. Pobune i otpor. Seljaci i kriza u poljoprivredi kasnog srednjeg vijeka. Hrvatska ranosrednjovjekovna seoska općina. Stvaranje vlastelinstava. Hrvatska seoska društva u razvijenom i kasnom srednjem vijeku. Agrarni odnosi u kasnom srednjem vijeku. Feudalna renta. Počeci specijalizacije u poljoprivrednoj proizvodnji. Položaj hrvatskog seljaka na isteku srednjeg vijeka.

Kompetencije:
Objašnjenje nastanka i razvoja društvenog sloja seljaštva u srednjem vijeku, komparativno na hrvatskom i europskim primjerima. Uočavanje zajedničkih obilježja, ali i različitosti hrvatskog i europskog seljaštva. Određivanje vremena i uvjeta za nastanak seljaštva kao relativno homogenog društvenog sloja. Omogućavanje primjene stečenog znanja na analizu daljnjeg povijesnog razvoja europskog i hrvatskog seljaštva. Viši stupanj osposobljenosti za razumijevanje ostalih sastavnica razvoja europskih i hrvatskih društava tijekom srednjeg i ranog novog vijeka. Uočavanje i razumijevanje prežitaka srednjovjekovnog seljačkog načina života i sustava vrijednosti u našoj suvremenosti.

Način rada
: Nastava će se odvijati kroz nekoliko uvodnih predavanja i seminarski rad. Na seminarima će studenti kao zadaću dobiti redovito čitanje sekundarne literature, te obradu jednog ili više izvora na engleskom ili hrvatskom jeziku (u skladu s mogućnostima studenata i na latinskom).

Način polaganja ispita i provjere znanja:
Završna ocjena donosit će se na temelju pojedinačnoga sudjelovanja u nastavi (izrada kratke bibliografije na zadanu temu 10%, aktivnost na nastavi 20%, kratko izlaganje 20%) te na temelju ocjene iz testa znanja (50%) koji će se provesti po zavšetku nastave.

Način praćenja kvalitete i uspješnosti izvedbe predmeta:
Uspjeh na ispitu se javno oglašava, a na kraju ispitnog roka provodi se evaluacija od strane studenata.

Obvezatna literatura:

Werner Rösener, Peasants in the Middle Ages, Polity Press-Blackwell Publishers Ltd, Cambridge-Oxford 1996, str. 3-316.
Tomislav Raukar, Hrvatsko srednjovjekovlje: prostor, ljudi, ideje, Školska knjiga, Zagreb 1997, str. 198-200, 212-213, 218, 410-411.
Tomislav Raukar, Seljak i plemić hrvatskoga srednjovjekovlja, FF press, Zagreb 2002, str. 5-25, 51-53.
Tomislav Raukar, Dalmatinski grad i selo u kasnom srednjem vijeku, Jugoslovenski istorijski časopis 1-2, 1974, str. 41-50.
Josip Adamček, Agrarni odnosi u Hrvatskoj od sredine XV do kraja XVII stoljeća, JAZU-Sveučilište u Zagrebu-Centar za povijesne znanosti, Odjel za hrvatsku povijest-Sveučilišna naklada Liber, Zagreb 1980, str. 51-161, 190-225.

Dopunska literatura:

András Kubinyi, "Bäuerlicher Alltag im spätmittelalterlichen Ungarn" u: König und Volk im spätmittelalterlichen Ungarn, Verlag Tibor Schäfer, Herne 1999, str. 265-289.
Georges Duby, Tri reda ili imaginarij feudalizma, Golden marketing – Tehnička knjiga, Zagreb 2007.
Internet Medieval Sourcebook na web-stranici
www.fordham.edu/halsall/sbook1j.html#Rural%20Life


Objavljeno: 16.12.2014.