Naziv kolegija: Teorijski pristupi i paradigme u historiografiji stare povijesti I.

     

    Naziv predmeta: Teorijski pristupi i paradigme u historiografiji stare povijesti

     

    Nastavnici: prof. dr. Bruna Kuntić-Makvić (nositelj i predavač); prof. dr. Boris Olujić (predavač)

     

    ECTS bodovi: 7

     

    Jezik: hrvatski

     

    Trajanje: jedan semestar, III. diplomskog studija stare povijesti, zimski

     

    Status: obvezatan za drugostupnike stare povijesti; izborni za ostale drugostupnike povijesti

     

    Oblik nastave: 2 sata predavanja i 2 sata seminara tjedno

     

    Uvjeti za upis kolegija: nema

     

    Cilj kolegija: Uputiti drugostupnike u razvitak historiografije o starom svijetu. Upozoriti polaznike diplomskog studija na važnost metodologije i teorije u istraživanju stare povijesti. Bez poznavanja različitih teorijskih pristupa i paradigmi nije moguće niti kvalitetno istraživanje konkretnih istraživačkih problema u staroj povijesti. Otkrića koja su unaprijedila poznavanje stare povijesti i njihova elvaluacija u modernoj literaturi. Povijest novovjekovnih istraživačkih škola i do sada ostvareni rezultati u promišljanju stare povijesti. Recdentni teorijski pristupi i modeli u istraživanju i interpretiranju stare povijesti. Poseban naglasak je na pregledu modernih teorijskih i praktičnih dostignuća različitih škola historiografije stare povijesti.

     

    Uloga kolegija u ukupnom kurikulumu: Kolegij je dio obvezne nastave na diplomskom studiju stare povijesti. Upućuje drugostupnike usmjerenog studija u povijest grane kojom se bave i u njezin aktualni metodološki status.

     

    Korištene metode: Interaktivan pristup, otvorenost modernim teorijskim modelima i paradigmama, dobro poznavanje novijih razdoblja u povijesti istraživanja stare povijesti. Otvorenost novim znanstvenim metodama i pristupima. Eksperimentalni pristup apliciranjem aktualne metodologije na povijesna pitanja s područja stare povijesti hrvatskih zemalja. Interdisciplinarnost, multidisciplinarnost.

     

    Sadržaj kolegija:

    1. Prioriteti u odabiru istraživačkih tema

    2. Izvori I. Pristup i rad na pisanim vrelima

    3. Izvori II. Pristup i rad na predmetnim i slikovnim vrelima

    4. Istraživačke tehnike

    5. Historiografske škole I

    6. Historiografske škole II

    7. Historiografske škole III

    8. Historiografske škole IV

    9. Moderna, postmoderna i …..

    10. Stara povijest i arheologija krajolika. Gramatika prostora

    11. Povratak tekstu. Topografija pisanih vrela

    12. Lokalno i globalno u modernom istraživanju stare povijesti

    13. Promišljanje multidisciplinarnosti i interdisciplinarnosti: odnos povijesti i ostalih humanističkih i društvenih znanosti

    14. Novi horizonti

    15. Zaključna razmatranja

     

    Literatura: Odabrana poglavlja iz domaćih i stranih priručnika o povijesti historiografije. Specijalistička djela o modernoj metodologiji stare povijesti. Pregledi značajnih otkrića i prve objave rezultata i teorijskih postavki koji su posebno unaprijedili poznavanje stare povijesti. Izbor se dogovara s mentorom prema kandidatovom usmjerenju.

     

    Način polaganja ispita: Nema formalnog završnog ispita. Valorizira se polaznikov rad u kolegiju. Tijekom semestra može postići 100 bodova (interna jedinica uspješnosti studenta), minimalan broj bodova za prolazak kolegija je 60. Provjera znanja donosi najviše 30 bodova; osobni istraživački zadatak 50 bodova; aktivnost studenta u terenskoj nastavi  najviše 10 bodova, praćenje nastave i pohađanje konzultacija najviše 10 bodova.

     

Način praćenja kvalitete i uspješnosti izvedbe kolegija: povratna informacija od polaznika preko anonimne ankete

 

 


Objavljeno: 16.12.2014.