Matea Filko (rođ. Srebačić) diplomirala je kroatistiku i lingvistiku na Filozofskome fakultetu u Zagrebu 2011. godine, a 2012. na istome je fakultetu upisala Poslijediplomski doktorski studij lingvistike. Doktorsku disertaciju Unutarleksičke i međuleksičke strukture imeničkoga dijela hrvatskoga leksika, koju je izradila pod mentorstvom doc. dr. sc. Krešimira Šojata i prof. dr. sc. Ide Raffaelli, obranila je 2020. s ocjenom summa cum laude.
Tijekom diplomskoga studija volontirala je na projektu Leksička semantika u izgradnji Hrvatskoga Wordneta, a od siječnja 2012. godine do siječnja 2015. zaposlena je na Sveučilištu u Zagrebu kao stručni suradnik na međunarodnome FP7 projektu Xlike – Cross Lingual Knowledge Extraction, čiji je voditelj prof. dr. sc. Marko Tadić. Osim toga, paralelno surađuje i na projektu CESAR – Central and South-East European Resources. Od ožujka do lipnja 2015. radila je u Profil Knjizi d.o.o. kao asistentica uredništva, a od srpnja 2015. do rujna 2016. na Filozofskome fakultetu Sveučilišta u Zagrebu kao stručni suradnik na projektu HR4EU – Mrežni portal za online učenje hrvatskoga jezika, koji financira Europska unija kroz Europski socijalni fond. Od svibnja 2017. zaposlena je u suradničkome zvanju asistenta na Katedri za algebarsku i računalnu lingvistiku Odsjeka za lingvistiku te aktivno sudjeluje u izvođenju nastave na preddiplomskome i diplomskome studiju. Paralelno surađuje na EU projektima MARCELL – Multilingual Resources for CEF.AT in the legal domain, EUPTT ‒ EU Council Presidency Translator Toolkit, CURLICAT ‒ Curated Multilingual Language Resources for CEF AT, u radu hrvatskoga konzorcija istraživačke infrastrukture CLARIN ‒ Common Language Resources and Technology Infrastructure, zatim u radu Istraživačke skupine 5 ‒ Kognitivna i lingvistička analiza jezičnih poremećaja i oporavka nakon hipoksijsko-ishemijskog oštećenja mozga Znanstvenoga centra izvrsnosti za temeljnu, kliničku i translacijsku neuroznanost te na HRZZ projektu Izgradnja hrvatskoga računovodstvenoga nazivlja Ekonomskoga fakulteta Sveučilišta u Zagrebu u sklopu programa Izgradnja strukovnoga nazivlja (STRUNA). S doc. dr. sc. Krešimirom Šojatom izrađuje računalni tvorbeni leksikon CroDeriv, za što su u više navrata dobili sveučilišnu potporu.
Dobitnica je dviju Nagrada Filozofskoga fakulteta za izvrsnost u studiju lingvistike, Rektorove nagrade, kao i nagrade za najbolji studentski rad na Language and Technology Conference 2013., održanoj u Poznańu. Dobila je i European Science Foundation Short Visit Grant u sklopu NetWordS programa Europske znanstvene zaklade za kraći studijski boravak koji je provela u Barceloni na Open University of Catalonia od 9. do 18. prosinca 2014. Dodatno se usavršavala na više radionica i ljetnih škola u zemlji i inozemstvu.
Od 2012. tajnica je časopisa Suvremena lingvistika, a od 2020. satničarka Odsjeka za lingvistiku. Članica je Hrvatskoga društva za jezične tehnologije i udruge EUROCALL.
Samostalno i u suautorstvu objavila je dvadeset osam znanstvenih radova kod domaćih i međunarodnih izdavača. Sudjelovala je na tridesetak domaćih i međunarodnih konferencija i bila članicom organizacijskoga odbora međunarodnih konferencija 9th Mediterranean Morphology Meeting i The Tenth International Conference on Natural Language Processing.
Primarna su joj područja interesa tvorbena morfologija, morfosemantika, ovisnosna gramatika, korpusna lingvistika, računalna leksikografija te računalno potpomognuto učenje jezika. Bavi se i ostalim gramatikološkim i računalnolingvističkim temama.