dr. sc. Vjekoslav Afrić, redoviti profesor

Konzultacije:
srijeda 10:00-11:30

Kolegiji:

Suvremene antropološke teorije (http://theta.ffzg.hr/ECTS/Predmet/Index/3777)
Kvalitativne metode istraživanja (http://theta.ffzg.hr/ECTS/Predmet/Index/1752)

Biografija:

Vjekoslav Afrić rođen je 1950. godine u Bjelovaru. Osnovnu i srednju školu završio je u Splitu, a studij sociologije i filozofije na Filozofskom fakultetu u Zagrebu. Magistrirao je 1980. godine, a 1985. godine doktorirao na Filozofskom fakultetu u Zagrebu.
Od 1977. god. zaposlen na Filozofskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu na Odsjeku za sociologiju. 1987. god. izabran u status docenta, 1992. godine u status izvanrednog profesora, 2001 godine izabran je u status redovitog profesora, a 2006 godine izabran je u status redovitog profesora u trajnom zvanju na Katedri za metodologiju na Odsjeku za sociologiju, Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, gdje na preddiplomskom studiju jednopredmetne sociologije predaje obvezne predmete: „Uvod u znanstveno istraživanje“, „Kvantitativne metode istraživanja“, „Kvalitativne metode istraživanja“ i izborni predmet „Uvod u Socijalnu Antropologiju“, dok na diplomskom studiju jednopredmetne sociologije predaje izborne predmete: „Epistemologija društvenih istraživanja“ i „Izgradnja modela u sociologiji“.
Od 1985. godine osim redovitih nastavnih obveza predaje i na poslijediplomskim studijima Odsjeka za sociologiju, a od 1998. godine i na poslijediplomskim studijima Odsjeka za informacijske znanosti. Na poslije diplomskom studiju na Odsjeku za sociologiju predaje “Simulacijsko modeliranje” i “Civilno društvo i ljudska prava”, a na poslijediplomskom studiju Odsjeka za informacijske znanosti predaje “Odabrane teme iz epistemologije društvenih znanosti” i “Socioinformatiku”.
Voditelj je i jedan od osnivača Studija antropologije na Filozofskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu u sklopu kojega na preddiplomskom studiju predaje obvezni predmet „Socijalna antropologija“..
Voditelj je (od akademske godine 2002 / 2003) Poslijediplomskog doktorskog studija sociologije Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu i osnivač i voditelj (od akademske godine 2006 / 2007) Međusveučilišnog poslijediplomskog doktorskog studija sociologije.
Vanjski je predavač na Odsjeku za sociologiju Filozofskog Fakulteta u Splitu, gdje od akademske godine 2006/2007 i 2007/2008 predaje obvezene predmete „Makro perspektive u sociologijskim teorijama“ i „Mikro perspektive u sociologijskim teorijama“ i izborni predmet „Informatička društva“.
Osim znanstvene i nastavne djelatnosti obavljao je i mnoge organizacijske poslove na matičnom fakultetu, od organizacije socioloških skupova do obavljanja funkcije pročelnika Odsjeka za sociologiju za školske godine 1988./89. i 1989./90 i predsjednika Hrvatskog sociološkog društva od 1997 do 2001. godine .
Stalni je član Hrvatskog sociološkog društva, Hrvatskog filozofskog društva i Matice hrvatske.

Bibliografija