Poziv na predavanja – Putom profesora Gavazzija

Hrvatsko etnološko društvo obilježava 120 godišnjicu rođenja prof. Milovana Gavazzija (1895.-1992.), jednog od najznačajnijih hrvatskih etnologa koji je postavio temelje etnološkom znanstvenom radu u Hrvatskoj. Bio je kustos etnolog u Etnografskom muzeju u Zagrebu (1922.-1927.), a 1939. i njegov direktor. Od 1927. do umirovljenja bio je profesor na Odsjeku za etnologiju Filozofskog fakulteta u Zagrebu. U okviru seminara, Gavazzi je potaknuo razne stručne djelatnosti, izdavačku djelatnost, započeo je s etnološkom kartografijom i pionir je snimanja dokumentarnih etnografskih filmova u Hrvatskoj. Dobitnik je Herderove nagrade 1970. godine, a Međunarodni savez antropoloških i etnoloških društava dodijelio mu je 1988. godine plaketu kao etnologu svjetskog glasa. Kao mladi kustos etnolog, 1923. godine sudjeluje (uz Vladimira Tkalčića, tadašnjeg direktora Etnografskog muzeja) u etnografskoj ekspediciji po Kupi. Obilježavajući godišnjicu tog, po mnogo čemu značajnog putovanja, Etnografski je muzej 1993. godine postavio izložbu „Pokupska sjećanja – Etnografska ekspedicija 1923.“ Autorice ove zanimljive izložbe i kataloga bile su Aleksandra Muraj, Nerina Eckhel i Vesna Zorić.
U Muzeju grada Siska etnologinja Katica Mrgić ponukana devedesetak godina starim opisima zanimljivosti Pokuplja, okupila je 2014. godine dinamičnu ekipu s ciljem ponavljanja putovanja od Karlovca do Siska i snimanjem sadašnjeg stanja ovoga kraja.
Na temu Putom profesora Gavazzija Hrvatsko etnološko društvo će, u ciklusu predavanja Kluba HED-a, organizirati dva predavanja i to će održati:
Dr. sc. Aleksandra Muraj: “Pokupska sjećanja – Etnografska ekspedicija 1923.“ i Katica Mrgić: “Ponovljena pokupska ekspedicija iz 1923.“ u utorak, 3. studenoga 2015. u 12 sati u Konferencijskoj dvorani Knjižnice Filozofskog fakulteta, Ivana Lučića 3, Zagreb.