URED: C-007
TELEFON: +385 1 4092 133
E-MAIL: tbukovcan@ffzg.hr
KONZULTACIJE: ponedjeljak i četvrtak 12 – 14 h (u D-21)
KOLEGIJI:
Uvod u kulturnu antropologiju (nositeljica/izvođačica)
Uvod u vizualnu antropologiju (nositeljica/izvođačica)
Antropologija medicinskih sustava (nositeljica/izvođačica)
Antropologija tijela (doktorski studij) (nositeljica/izvođačica)
BIOGRAFIJA
Tanja Bukovčan rođena je u Zagrebu 1975. godine, gdje je završila srednju školu (International Baccalaureate) i 2001. godine diplomirala engleski jezik i književnost i etnologiju na Filozofskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu.
Doktorirala je 2008. godine na Odsjeku za etnologiju i kulturnu antropologiju istoga fakulteta s temom iz medicinske antropologije.
Od 2002. godine zaposlena je na Odsjeku za etnologiju i kulturnu antropologiju. Nositeljica je i izvođačica tri kolegija: Uvod u kulturnu antropologiju, Uvod u vizualnu antropologiju i Antropologija medicinskih sustava. Dva posljednja pokrivaju područja koji su po prvi puta uvedena u nastavni plan, dok je Uvod u vizualnu antropologiju snažno popularizirao disciplinu i potaknuo studente na sudjelovanje u festivalima etnografskog filma na kojima su nekih od studentskih radova nagrađeni glavnim nagradama.
U travnju 2010. godine izabrana je u zvanje docentice.
Iste godine dobila je postdoktorsku stipendiju na Institute of Advanced Studies in Humanities, Sveučilišta u Edinburghu, UK.
Sudjelovala je na brojnim međunarodnim konferencijama (Sydney, Oxford, Honolulu, London, Londonderry, Krakow, Beč, Bristol, Rim, Pariz, Bukurešt, Ljubljana, Lisabon).
U razdoblju od 2003. do 2007. godine sudjelovala je kao znanstvena novakinja u istraživačkom projektu dr.sc. Tihane Petrović, a od ožujka 2007. godine uključena je u znanstveni projekt dr.sc. Branka Đakovića. Tijekom 2003. i 2006. godine sudjelovala je kao istraživačica u međunarodnom znanstvenom projektu voditeljice dr.sc. Daphne Winland sa Sveučilišta u Yorku, Kanada.
Aktivno radi i kao prevoditelj stručne literature za domaće znanstvene časopise poput Studiae Ethnologicae Croaticae i Etnološke tribine. Za izdavačku kuću ‘Algoritam’ prevela je 2004. godine jednu od najznačajnijih teoretskih antropoloških rasprava, Čisto i opasno, autorice Mary Douglas. Bavi se i prevođenjem etnografskih filmova za potrebe HRT-a.
Organizirala je i projekt suradnje Odsjeka za keltske i škotske studije Sveučilišta u Edinburghu i matičnog Odsjeka, koji je financirao British Council, te dvije konferencije sa međunarodnim sudjelovanjem, jednu u suradnji sa nevladinom organizacijom, a drugu u suradnji sa Odsjekom za povijest medicine, HAZU i Smithsonian Institutions’ National Museum of American History. Obje su se bavile temama iz medicinske antropologije.
Znanstveni interes usmjerila je na primijenjenu antropologiju i usko surađuje s brojnim nevladinim organizacijama, te je dopredsjednica upravnog odbora Udruge Dijete-Razvod.
Članica je uredništva Etnološke tribine, a bila je i članica selekcijske komisije i žirija na festivalu etnografskog filma u Rovinju.
Članica je Europske asocijacije socijalnih antropologa (EASA) i Međunarodnog društva etnologa i folklorista (SIEF).
BIBLIOGRAFIJA
https://bib.irb.hr/lista-radova?autor=257123