Nagrade i priznanja djelatnicima i studentima


Studentica etnologije i kulturne antropologije Martina Novosel dobila je 2017. godine Rektorovu nagradu za rad Život žene zagrebačkog prigorja – promišljanje ženske supkulture i njene uloge u suvremenom predstavljanju identiteta grada Zagreba pod mentorstvom prof. dr. sc. Milane Černelić.


Studentima etnologije i kulturne antropologije Ivi Grubiša, Luciji Halužan, Katarini Lukec, Nini Lišnić, Kristini Malbašić i Filipu Razumu dodijeljena je Godišnja nagradu „Milovan Gavazziˮ u kategoriji studentski rad u 2015. godini sudjelovanje u projektu CreArt i objavu tekstova u Zborniku radova međunarodnog i interdisciplinarnog skupa Od državne umjetnosti do kreativnih industrija/ Transformacija rodnih, političkih i religijskih narativa, Zagreb, 2015. te doprinos ugledu etnološke i kulturnoantropološke struke. Istraživanja i radove nagrađenih studenata mentorirale su izv. prof. dr. sc. Marijana Belaj, doc. dr. sc. Sanja Potkonjak i izv. prof. dr. sc. Nevena Škrbić Alempijević.


Posebnim priznanjem Hrvatskog etnološkog društva nagrađena je dr. sc. Sanja Potkonjak, zajedno s dr. sc. Valentinom Gulin Zrnić (IEF), za predan urednički rad na časopisu Etnološka tribina čime je podignuta vidljivost časopisa te ujedno vidljivost etnološke i kulturnoantropološke struke u Hrvatskoj i inozemstvu.


Posebno priznanje Filozofskoga fakulteta za angažman u organizaciji 12. svjetskoga kongresa Međunarodnoga udruženja etnologa i folklorista (SIEF): Utopije, stvarnosti, baštine: etnografije za 21. stoljeće s 920 domaćih i inozemnih izlagača, koji se od 21. do 25. lipnja 2015. održavao na Filozofskom fakultetu dodijeljeno je dr. sc. Marijani Belaj, dr. sc. Neveni Škrbić Alempijević, dr. sc. Sanji Potkonjak, dr. sc. Petri Kelemen, dr. sc. Tihani Rubić i dr. sc. Tiboru Komaru.
http://www.unizg.hr/nc/vijest/article/proslava-dana-filozofskoga-fakulteta-19-listopada/


Prof. dr. sc. Jadranka Grbić-Jakopović dobitnica je Godišnje nagrade Filozofskoga fakulteta 2015. godine, za knjigu Multipliciranje zavičaja i domovina. Hrvatska dijaspora: kronologija, destinacije, identitet, (Zagreb, 2014., FF press ). Nagrada se dodjeljuje istaknutim znanstvenicima i nastavnicima Fakulteta za znanstvena, umjetnička i stručna dostignuća u prethodnoj godini.
http://www.unizg.hr/nc/vijest/article/proslava-dana-filozofskoga-fakulteta-19-listopada/


Priznanje Hrvatskog etnološkog društva za doprinos ugledu etnološke i kulturnoantropološke struke u Hrvatskoj i inozemstvu dodijeljeno je djelatnicama Odsjeka, dr. sc. Neveni Škrbić Alempijević, dr. sc. Marijani Belaj, dr. sc. Petri Kelemen, dr. sc. Sanji Potkonjak i dr. sc. Tihani Rubić, članicama nacionalnog lokalnog organizacijskog tima 12. svjetskoga kongresa Međunarodnoga udruženja etnologa i folklorista (SIEF): Utopije, stvarnosti, baštine: etnografije za 21. stoljeće koji se od 21. do 25. lipnja 2015. održavao na Filozofskom fakultetu. Priznanje su dobili i ostali članovi nacionalnog lokalnog organizacijskog odbora, dr. sc. Jasna Čapo, dr. sc. Naila Ceribašić, dr. sc. Valentina Gulin Zrnić i dr. sc. Tvrtko Zebec.


Zbornik Bunjevci u vremenskom i prostornom kontekstu, urednice Milane Černelić, dobio je ove godine u Subotici trijenalnu nagradu za znanost i publicistiku „Tomo Vereš“. Detaljnije u tjedniku Hrvatska riječ.


Nagrada „Franjo Marković“ dodijeljena je skupini studenata etnologije i kulturne antropologije (Katarina Dimšić, Matko Đevoić, Iva Grubiša, Lucija Halužan, Sara Mikelić i Andrea Višak) – za izniman angažman u terenskom etnološkom istraživanju u mjestima Bački Monoštor, Bački Breg i Sombor, naseljenim hrvatskom nacionalnom manjinom, subetničkom skupinom Šokci.
http://zkvh.org.rs/index.php/vijesti/vijesti-iz-hrvatske/2969-filozofski-fakultet-u-zagrebu-nagradio-svoje-studente-za-angazman-u-terenskom-etnoloskom-istrazivanju


Nagrada Zavoda za kulturu vojvođanskih Hrvata Emerik Pavić za najbolju knjigu u 2014. dodijeljena je zborniku radova Bunjevci u vremenskom i prostornom kontekstu, objavljenom u sunakladi Odsjeka za etnologiju i kulturnu antropologiju Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, FF-pressa i ZKVH-a.
http://zkvh.org.rs/index.php/vijesti/vijesti-iz-zajednice/2973-dani-balinta-vujkova-u-subotici-trodnevni-praznik-knjige


Godišnju nagradu “Milovan Gavazzi” za iznimna ostvarenja u etnološkoj i kulturnoantropološkoj struci u 2014. godini Upravni odbor HED-a dodijelio je u kategoriji studentskog rada studentici etologije i kulturne antropologije Ivi Grubiša za rad “Turistička priča Bačkog Monoštora. Razvoj i problemi monoštorskog ruralnog turizma”.

“Ovaj rad nastao je kao rezultat terenske nastave u travnju 2014. godine u okviru kolegija Prakse terenskog istraživanja u Bačkom Monoštoru, selu u Bačkoj (Vojvodina, Srbija) s većinskim hrvatskim stanovništvom Šokcima. U pristupu istraživanja autorica se služila metodom promatranja (sa i bez sudjelovanja) te polu-strukturiranim intervjuom s članovima lokalnog stanovništva, aktivnim sustvarateljima čitave turističke priče. Autorica se u radu osvrće na nekoliko ključnih aspekata razvoja ruralnog turizma, s naglaskom na utvrđivanju sljedećih ključnih pitanja ruralnog turizma u ovom mjestu: kako i kada je započela turistička priča Bačkog Monoštora, na čemu se bazira turistička ponuda, u kakvom odnosu stoji razvoj ruralnog turizma s jedne strane te očuvanje šokačke kulture i tradicije kao i hrvatskog nacionalnog identiteta većinskog monoštorskog stanovništva s druge strane. Na temelju ovih uvida utvrđuje koji su glavni problemi u daljnjem razvoju turizma u Bačkom Monoštoru. Rad je podijeljen na dvije cjeline. U prvom dijelu polazeći od definicije ruralnog turizma prikazuje njegove početke i ukazuje na monoštorsku turističku ponudu. U drugom dijelu prikazuje osnovne probleme koji otežavaju daljnji razvitak ruralnog turizma, a koji su se kroz terenski rad učinili ključnima fokusirajući se na pitanje nacionalnog identiteta, na (ne)suradnju između turističkih djelatnika i KUDH-a “Bodrog” te na poteškoće s kojima su se susreli ili se još uvijek susreću ljudi uključeni u turističku priču.” (Iz teksta nominacije mentorice prof. dr. sc. Milane Černelić)


Nagradu Filozofskog fakulteta za izvrsnost u studiju za ak. godinu 2013./2014. dobili su studentica dodiplomskog studija Iva Grubiša i student diplomskog studija Dorijan Vahtar.


Studenticama etnologije i kulturne antropologije – Aniti Crnčić, Tatjani Enderić, Tei Gorup, Ani Klopotan, Romani Pavliša, Sonji Periškić, Teni-Vionei Požarić, Jasmini Rudić, Ivani Ružić i Valentini Vujević – dodijeljena je 2014. godine nagrada Franjo Marković Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu za izniman angažman u terenskom etnološkom istraživanju u Subotici, Somboru i okolnim naseljima s manjinskim hrvatskim stanovništvom u Vojvodini koje je provedeno pod vodstvom prof. Milane Černelić i doc. Marijete Rajković Iveta. Na temelju provedenih istraživanja oblikovale su samostalne i koautorske radove koji će biti objavljeni u monografiji Tradicijska baština i etnokulturni identitet podunavskih Hrvata Bunjevaca. Njihovi radovi predstavljaju doprinos stjecanju novih saznanja o nedovoljno istraženim temama iz tradicijske kulture bunjevačkih Hrvata te o konstrukciji njihova etnokulturnoga identiteta.


Godišnju Nagradu “Milovan Gavazzi” za iznimna ostvarenja u etnološkoj i kulturnoantropološkoj struci u 2013. godini na sjednici 21. svibnja 2014. godine Upravni odbor HED-a dodijelio je u kategoriji studentskog rada studentici etnologije i kulturne antropologije Kristini Uzelac za rad „Gdje se u Zagrebu smjestila Europa?“.


Dr. sc. Petra Kelemen, znan. novakinja – viša asistentica, znan. suradnica i dr. sc. Nevena Škrbić Alempijević, izv. prof. dobile su 18. listopada 2013. godine Godišnju nagradu Filozofskog fakulteta – za znanstvena, umjetnička i stručna dostignuća u prethodnoj kalendarskoj godini za knjigu “Grad kakav bi trebao biti. Etnološki i kulturnoantropološki osvrti na festivale” (Zagreb, 2012.).


Studentice etnologije i kulturne antropologije Tatjana Enderić (preddiplomski studij), Mirna Tkalčić Simetić i Kristina Vugdelija (diplomski studij) dobile su 18. listopada 2013. godine Nagradu Filozofskog fakulteta za izvrsnost u studiju 2013.


Dr. sc. Milana Černelić, red. prof., dr. sc. Marijeta Rajković, znan. novakinja – viša asistentica, znan. suradnica i Tihana Rubić, znan. novakinja – asistentica dobile su 2012. godine Povelju grada Senja za etnološka istraživanja senjskog zaleđa.

dodjela povelje grada Senja 2012.


Studentice etnologije i kulturne antropologije Ivana Zlatarić (preddiplomski studij) i Jelena Marijanović (diplomski studij) dobile su 2012. godine Nagradu Filozofskog fakulteta za izvrsnost u studiju 2012.


Dr. sc. Tihana Petrović Leš, izv. prof. proglašena je 24. rujna 2011. godine počasnom građankom Grada Lepoglave. Priznanje joj je dodjeljeno za kontinuirano sudjelovanje i potporu u organizaciji međunarodnih festivala čipke u Lepoglavi u proteklih petnaest godina.


Studentice etnologije i kulturne antropologije Tonja Sedlar (preddiplomski studij) i Mateja Kovačić (diplomski studij) dobile su 2011. godine Nagradu Filozofskog fakulteta za izvrsnost u studiju 2011.


Studenti etnologije i kulturne antropologije Mihovil Gotal, Karla Hustić, Ana Krznarić, Martina Mišetić, Petra Petrak, Rosaina Šimunović i Kristina Vugdelijia dobili su 19. listopada 2011. godine Nagradu “Franjo Marković” Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu za izniman angažman u etnološkim istraživanjima na području Lovinca i Sv. Roka u Lici u sklopu studijskog programa Odsjeka za etnologiju i kulturnu antropologiju pri Filozofskom fakultetu u Zagrebu pod vodstvom dr. sc. Milane Černelić, izv. prof.


Studentica etnologije i kulturne antropologije Kristina Vugdelija (preddiplomski studij) dobila je 2010. godine Nagradu Filozofskog fakulteta za izvrsnost u studiju 2010.


Student etnologije i kulturne antropologije Bojan Mucko dobio je 2010. godine Rektorovu nagradu za rad “Podaj majko – semiotička analiza podgorskog identiteta”, izrađen na temelju terenskih istraživanja u sklopu studijskog programa Odsjeka za etnologiju i kulturnu antropologiju pri Filozofskom fakultetu u Zagrebu pod vodstvom dr. sc. Milane Černelić, izv. prof.


Dr. sc. Milana Černelić, red. prof., dr. sc. Marijeta Rajković, znan. novakinja – viša asistentica i Tihana Rubić, znan. novakinja – asistentica dobile su Godišnju nagradu Hrvatskog etnološkog društva “Milovan Gavazzi” u kategoriji znanstveni i nastavni rad za 2009. godinu za 2. i 3. svezak monografije “Živjeti na Krivom Putu”.


Studenti etnologije i kulturne antropologije Silvije Habulinec, Marko Jandrić, Bojan Mucko, Danijela Pandža i Petra Srbljinović dobili su Godišnju nagradu Hrvatskog etnološkog društva “Milovan Gavazzi” u kategoriji studentski rad za 2009. godinu, za rad na spomenici 50 godina Hrvatskoga etnološkog društva.


Student etnologije i kulturne antropologije Matija Dronjić dobio je 2009. godine Rektorovu nagradu za rad “Predaje o zakopanom blagu na području Velebitskog Podgorja”, izrađen na temelju terenskih istraživanja u sklopu studijskog programa Odsjeka za etnologiju i kulturnu antropologiju pri Filozofskom fakultetu u Zagrebu pod vodstvom dr. sc. Milane Černelić, izv. prof.


Studentica etnologije i kulturne antropologije Marija Ozretić dobila je 2009. godine Nagradu Filozofskog fakulteta za izvrsnost u studiju 2009.


Dr. sc. Tihana Petrović Leš, izv. prof. dobila je Godišnju nagradu Hrvatskog etnološkog društva “Milovan Gavazzi” u kategoriji znanstveni i nastavni rad za 2008. godinu za knjigu “Lepoglavsko čipkarstvo” (Zagreb, 2008.).


Studenti etnologije i kulturne antropologije Matija Dronjić, Bojan Mucko i Lea Vene dobili su 19. listopada 2008. godine Nagradu “Franjo Marković” Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu za izniman angažman u etnološkim istraživanjima provedenim na području Krmpota i velebitskog Podgorja u sklopu studijskog programa Odsjeka za etnologiju i kulturnu antropologiju pri Filozofskom fakultetu u Zagrebu pod vodstvom dr. sc. Milane Černelić, izv. prof.


Dr. sc. Milana Černelić, izv. prof. dobila je Godišnju nagradu Hrvatskog etnološkog društva “Milovan Gavazzi” u kategoriji znanstveni i nastavni rad za 2007. godinu za knjigu “Bunjevačke studije” (Zagreb, 2006.).


Student etnologije i kulturne antropologije Tomislav Oroz dobio je 2007. godine Nagradu Filozofskog fakulteta za izvrsnost u studiju 2007.


Dr. sc. Vitomir Belaj, prof. emeritus dobio je 2006. godine Nagradu Hrvatskog etnološkog društva “Milovan Gavazzi” za životno djelo.


Dr. sc. Nevena Škrbić Alempijević dobila je Godišnju nagradu Hrvatskog etnološkog društva “Milovan Gavazzi” u kategoriji znanstveni i nastavni rad za 2006. godinu, za projekt “O Titu kao mitu: Proslava Dana mladosti u Kumrovcu”.


Studenti etnologije i kulturne antropologije Krešimir Bermanec, Mario Katić i Tomislav Oroz dobili su Godišnju nagradu Hrvatskog etnološkog društva “Milovan Gavazzi” u kategoriji studentski rad za 2006. godinu, za projekt “Viški boj i društveno sjećanje” izrađen na temelju terenskih istraživanja u sklopu studijskog programa Odsjeka za etnologiju i kulturnu antropologiju pri Filozofskom fakultetu u Zagrebu, pod vodstvom dr. sc. Nevene Škrbić Alempijević .


Studenti etnologije i kulturne antropologije Valentina Baćac, Ivan Galić, Mura Kokotović, Martina Krivić, Sanja Lončar, Tamara Nikolić i student povijesti Stipe Kljaić dobili su 19. listopada 2007. godine Nagradu “Franjo Marković” Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu za izniman angažman u etnološkim istraživanjima na području Ravnih kotara provedenih u sklopu studijskog programa Odsjeka za etnologiju i kulturnu antropologiju pri Filozofskom fakultetu u Zagrebu pod vodstvom dr. sc. Milane Černelić, izv. prof.


Studentica etnologije Sanja Lončar dobila je 25. lipnja 2006. godine Rektorovu nagradu za studentski rad “Propitivanje pristupa istraživanju neredovnih oblika predbračnog i bračnog života na primjeru Krivog Puta”, izrađen na temelju terenskih istraživanja u sklopu studijskog programa Odsjeka za etnologiju i kulturnu antropologiju pri Filozofskom fakultetu u Zagrebu pod vodstvom dr. sc. Milane Černelić, izv. prof.


Studenti etnologije Danijela Birt, Jasna Dasović, Jasmina Jurković, Petra Kelemen, Nenad Kovačić, Marija Kulušić, Robert Šešerko dobili su 2005. godine Nagradu Filozofskoga fakulteta “Franjo Marković” za doprinos u istraživanju u okviru projekta “Political Places in Change”, voditeljice dr. sc. Kirsti Mathiesen Hjemdahl sa Sveučilišta u Bergenu i dr. sc. Nevene Škrbić Alempijević s Odsjeka za etnologiju i kulturnu antropologiju Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu.