POZIV STUDENTIMA BOHEMISTIKE I DRUGIM FILMOFILIMA

(ČOVJEK PROTIV PROPASTI)

u povodu 125. godišnjice rođenja

KARELA ČAPEKA.

Film je preveden na hrvatski. Ulaz slobodan. Poslije predstave domjenak s pravim češkim pivom.

SINOPSIS:

Čovjek protiv propasti (Člověk proti zkáze, r. Štěpán Skalský i Jaromír Pleskot, 1989.)

Biografski film Čovjek protiv propasti prati posljednje godine života češkog i svjetskog književnog klasika Karela Čapeka (1890.–1938.), autora slavnih Rosumovih Univerzalnih Robota, velikog humanista i neumornog borca za demokratske slobode. Čapekov život predočen je u svjetlu društvenih i političkih previranja tridesetih godina prošloga stoljeća, odnosno sve otvorenijeg nacističkog terora i strahovlade. Kao jedan od najglasnijih čeških protivnika nacizma, Čapek se svojim beskompromisnim i dječji iskrenim humanizmom zatekao na vjetrometini povijesti, izložen gotovo svakodnevnim napadima i zastrašivanjima. Reminiscencije na vlastitu prošlost koja evocira idilu djetinjstva, ali i demokraciju čehoslovačkog međuraća, u filmu se ritmički izmjenjuju s grozotom suvremene zbilje, koja pomalo zatire sve ono ljudsko. Hvaljeni čehoslovački film Čovjek protiv uništenja iz 1989. godine dokument je o neslomljivoj vjeri jednog čovjeka koji na kocku stavlja sve, pa i ono najvrjednije – vlastitu slobodu.