Z A P I S N I K
2. sjednice Fakultetskog vijeća Filozofskog fakulteta u Zagrebu, održane ponedjeljak, 10. studenoga 2003. s početkom u 15,00 sati u Vijećnici fakulteta
PRISUTNI:
dr. sc. V. Afrić, dr. sc. S. Botica, dr. sc. N. Čačinovič, dr. sc. D. Fališevac, dr. sc. N. Grujić, dr. sc. D. Horga, dr. sc. Nenad Ivić, dr. sc. M. Ježić (mr. sc. Klara Gönc-Moačanin, zamjenica), dr. sc. Z. Kovač, dr. sc. S. Malinar, dr. sc. N. Moačanin, dr. sc. V. Katunarić, dr. sc. D. Novaković, dr. sc. I. Pranjković, dr. sc. M. Sanader, dr. sc. A. Sekulić-Majurec, dr. sc. P. Pavličić, dr. sc. D. Sesar, dr. sc. N. Stančić, dr. sc. Z. Dovedan, dr. sc. V. Vizek-Vidović, dr. sc. D. Boras, dr. sc. M. Čale, dr. sc. A. Čović, dr. sc. B. Čulig, dr. sc. Lj. Gjurgjan, dr. sc. M. Häusler, dr. sc. A. Horvat, dr. sc. D. Horvat, dr. sc. V. Josipović Smojver, dr. sc. M. Tadinac Babić, dr. sc. S. Cvetnić, dr. sc. D. Dukić, dr. sc. B. Đaković, dr. sc. B. Olujić, dr. sc. N. Hrvatić, dr. sc. I. Karavanić, dr. sc. D. Bratko, dr. sc. M. Tadić, dr. sc. N. Vidmarović, mr. sc. M. Gulešić, mr. sc. L. Miletić Zergollern, mr. sc. E. Ratković, mr. sc. Z. Kovačević, mr. sc. V. Lopina, dr. sc. A. Krvavac, dr. sc. V. Muhvić Dimanovski, Ž. Vučina (49)
Student: T. Bunjevac (1)
Dekan: prof. dr. sc. Neven Budak (1)
Prodekan za znanost: prof. dr. sc. Miljenko Jurković (1)
Prodekan za nastavu: dr. sc. Željka Fink (1)
Prodekan za organizac. i finan. pitanja: dr. sc. Željko Jerneić (1)
Glavna tajnica: Neda Stazić
Tajnik: Branka Malbaša
Zapisničar: Barica Biškup
Sjednici su bili prisutni gosti: J. Gošnik
ODSUTNI: dr. sc. M. Križman, dr. sc. V. Pandžić, dr. sc. M. Pupovac, dr. sc. D. Duda, dr. sc. S. Grahek, I. Zovko-Dinković (6)
Studenti: D. Buljan, H. Golubovac, H. Krešić, D. Blažok-Broz (4)
Od ukupno 64 člana Fakultetskog vijeća sjednici je bilo nazočno 54, što je natpolovična većina (33) potrebna za održavanje sjednice i donošenje pravovaljanih odluka.
Dopune
5.1. Izvještaj stručnog povjerenstva za izbor dr. sc. Ivana Ivasa u znanstveno-nastavno zvanje izvanrednog profesora za znanstveno područje humanističkih znanosti, polje jezikoslovlja, grana fonetika, na Katedri za estetsku fonetiku i ortoepiju hrvatskog jezika, u Odsjeku za fonetiku.
11.1. Mišljenje za izbor Katje Bošković-Gazdović u nastavno zvanje višeg predavača za znanstveno područje humanističkih znanosti, polje jezikoslovlja, za Engleski jezik, na Fakultetu prometnih znanosti u Zagrebu.
11.2. Mišljenje za izbor Mirjane Milotić-Pejnović i Mirne Rusković-Penezić u naslovno nastavno zvanje predavača za znanstveno područje humanističkih znanosti, polje jezikoslovlja, za kolegij Engleski jezik, na Tehničkom veleučilištu u Zagrebu.
24.1. Izvještaj stručnog povjerenstva za ocjenu disertacije mr. sc. Vesne Tudjina Gamulin pod naslovom Ekleziološko-politološka misao Marka Antonija de Dominisa.
47.1. Izvještaj stručnog povjerenstva za priznavanje potpune istovrijednosti fakultetske diplome Marijane Perić stečene na Pedagoškom fakultetu Sveučilišta u Mostaru, Bosna i Hercegovina.
- 80a. Izbor članova za Savjetodavno tijelo za projekt izgradnje aneksa Filozofskog fakulteta u Zagrebu
- 80b. Imenovanje za voditelja projekta na Filozofskom fakultetu u Zagrebu za realizaciju, praćenje i obračun kapitalnih ulaganja iz kredita.
84.1. Prijedlog Odsjeka za psihologiju za osnivanje Centra za psihodijagnostičke instrumente pri Odsjeku za psihologiju.
103.1. Prijedlog Odsjeka za lingvistiku za angažiranje vanjskog suradnika Krešimira Međerala za održavanje Tečaja iz mađarskog jezika kao izbornog predmeta studentima lingvistike, u akad. god. 2003/2004.
119.1. Prijedlog Odsjeka za etnologiju za izbor Nade Mateković, umjesto Vanje Lovrić, za demonstratoricu u knjižnici Odsjeka, u akad. god. 2003/04.
Uručivanje Odluke Senata o potvrdi izbora:
a) u trajno znanstveno-nastavno zvanje redovitog profesora
dr. sc. Mislavu Ježiću
dr. sc. Dubravku Škiljanu
b) u znanstveno-nastavno zvanje na vrijeme od pet godina
dr. sc. Jeleni Mihaljević-Djigunović
Dekan dr. sc. N. Budak je u ime Fakulteta čestitao prof. dr. sc. Krešimiru Nemecu dobitniku nagrade za znanost "Josip i Ivan Kozarac".
Ad 1.
Jednoglasno je prihvaćen zapisnik 1. sjednice Fakultetskog vijeća, održane 13. listopada 2003. sa sljedećim ispravkama:
- u točki Ad 8. dodaje se: - mr. sc. V. Lopina, kako to da nitko od 24 negativna glasa kada je bilo prilike nešto reći, nisu diskutirali o izvještaju, nije joj jasno.
- u točki Ad 150. na str. 31. uz odlomak "- Kada asistent ili znanstveni novak sudjeluje u nastavi pod nadzorom nositelja kolegija, sati se dijele" dodaje se primjedba dr. sc. A. Čović, smatra da stav da se u slučaju izvođenja zajedničke nastave profesora i asistenata trebaju sati dijeliti - predstavlja nepotrebnu restrikciju.
- u točki 188. na str. 40. dodaje se: - student Bunjevac je postavio pitanje prof. dr. Gjurgan:
Moli obrazloženje od prof. Lj. Gjurgan, zašto je brucošima anglistike na uvodnom predavanju preporučila da se ne zadržavaju u prostorijama Kluba studenata?
Dr. sc. Gjurgan upoznati ste i sami koja se buka čuje i koji se mirisi šire iz prostorije. Uostalom svatko ima pravo na svoju malu šalu.
Student Bunjevac to neki studenti nisu shvatili kao šalu već nešto ozbiljno kada profesor preporučuje da ne ulaze na takva mjesta. Smatra da to nije bilo uredu, uputnije bi bilo da im je rečeno da idu tamo i da nešto rade korisno.
Dr. sc. Gjurgan to radi naš Klub studenata, malo drukčije od ..... (dalje se dovoljno ne čuje zbog buke).
U narednim točkama dnevnog reda Fakultetsko vijeće je javnim izjašnjavanjem o svakoj pojedinačno, jednoglasno donijelo sljedeće
o d l u k e
Ad 2.
Izabire se Maja Anđel u istraživačko zvanje asistenta u Odsjeku za germanistiku.
Ad 3.
Izabire se Irena Bratičević u istraživačko zvanje mlađeg asistenta u Odsjeku za klasičnu filologiju.
Ad 4.
Izabire se mr. sc. Nikica Gilić u suradničko zvanje asistenta za znanstveno područje humanističkih znanosti, polje znanost o umjetnosti, grana filmologija, na Katedri za teatrologiju i filmologiju u Odsjeku za komparativnu književnost.
Prema izvještajima stručnih povjerenstava za izbor u znanstveno-nastavna i nastavna zvanja, imenovano je povjerenstvo za provođenje tajnog izjašnjavanja u sastavu: dr. sc. Mirjana Sanader, dr. sc. Nadežda Čačinovič i dr. sc. Vjekoslav Afrić koje se nakon tajnog izjašnjavanja povuklo sa sjednice da bi prebrojalo glasove i napravilo izvještaj (nalazi se u prilogu zapisnika) na osnovu kojeg je konstatirano:
Ad 5.
- da je Fakultetsko vijeće tajnim izjašnjavanjem većinom prisutnih članova (od 53 glasača, 53 "za", 0 "nevažećih" i 0"protiv") donijelo je sljedeću
o d l u k u
Izabire se dr. sc. Dubravka Maleš u znanstveno-nastavno zvanje redovitog profesora za znanstveno područje društvenih znanosti, polje odgojnih znanosti, na Katedri za sistematsku pedagogiju u Odsjeku za pedagogiju.
Ad 5.1.
Izabire se dr. sc. Ivan Ivas u znanstveno-nastavno zvanje izvanrednog profesora za znanstveno područje humanističkih znanosti, polje jezikoslovlja, grana fonetika, na Katedri za estetsku fonetiku i ortoepiju hrvatskog jezika, u Odsjeku za fonetiku.
Ad 6. - Prigovor prof. dr. sc. Marka Sapunara na Odluku Fakultetskog vijeća od 13. listopada 2003.
- dekan dr. sc. N Budak, prof. Sapunar je podnio prigovor na Odluku o negativnom mišljenju Fakultetskog vijeća sa sjednice od 13. listopada 2003., jer nije tajnim glasovanjem dobio potreban broj glasova za izbor za redovitog profesora iako je imao pozitivno mišljenje Matičnog i Stručnog povjerenstva. Na Vijeću se raspravljalo je li etično glasati protiv nekoga ako nema negativne diskusije te se zaključilo da i drugi kandidati dobivaju negativne glasove, a da nema negativne diskusije. U prigovoru prof. Sapunar iznio je podatke da je u posljednje dvije godine (od 1. do 12. sjednice) prema praksi Fakultetskog vijeća tajnim glasovanjem za 163 predmeta registrirano ukupno 8.065 glasova, a od toga samo je 37 glasova bilo "protiv", a da je on sam dobio 24 negativna, te to pripisuje ne stručnim i znanstvenim razlozima nego utjecajima izvan te sfere. Kolega Sapunar je konstatirao da nema temelja za tajno izjašnjavanje, jer da naš Statut ne predviđa tajno glasovanje prilikom izbora i davanja mišljenja. Unatrag 20 godina je praksa Fakultetskog vijeća da se izbori i davanje mišljenja provode tajnim glasovanjem iako to nigdje nije izričito propisano. Prof. Sapunar predlaže, radi očuvanja digniteta Fakultetskog vijeća da se navedena Odluka poništi i provede rasprava i javno glasovanje.
Dekan, osobno nije zadovoljan činjenicom da netko ne prođe na glasanju bez prethodne negativne diskusije, osobno ne misli da Fakultetsko vijeće ima razloga za mijenjanjem dosadašnje prakse i javno se izjašnjavati u postupcima izbora i davanja mišljenja.
- prof. dr. sc. N. Čačinović javlja se s obzirom na primjedbu kako je prof. Sapunar dobio negativne glasove tajnim glasovanjem, a da nije u raspravi bilo izrečenih argumenata. Svima nama je stalo do digniteta ovoga Vijeća, i pošto ne želi biti optužena za neetičko ponašanje ističe slijedeće: doista je glasala protiv prihvaćanja izvještaja zbog toga, što je radeći na knjižici o medijima i komunikaciji, dakako u drugoj disciplini, stekla nepovoljan dojam o znanstvenom dometu kandidatovih djela koja su u izvještaju doduše prikazana bez posebnog oduševljenja, ali u prilog izbora. Nije imala motiva niti je pripremila materijale da o tome uvjeri Vijeće, te je glasala po svojoj procjeni.
- dr. sc. M. Tadinac-Babić glasovi protiv nisu jedini koji mogu srušiti kandidata, ruše ga i suzdržani glasovi. Ona može biti suzdržana i to ne mora značiti da treba raspravljati o onome što nije njezino "usko područje". Znanstveni doprinos u nekim strukama može smatrati nedostatnim ili malo čudnim te je u ovom slučaju bila suzdržana, jer ne misli da svaki puta mora dići ruku i reći da ovo ne razumije, npr. u ovome predmetu novi znanstveni doprinos "novitologija". Mišljenje je pozitivno, ali članovi stručnog povjerenstva u izvještaju nisu baš napisali "hvalospjeve" o znanstvenom doprinosu kandidata i ako je znanstveni doprinos nešto što "otkriva nove spoznaje o liku novinara u XXI. stoljeću 'on-linea' novinara, rad spada u kategoriju izvornog znanstvenog članka", ne mora prihvatiti kao mjerodavno mišljenje s obzirom da i ona ima kriterije u svojoj struci koje može primijeniti i za druga područja, što je znanstveni doprinos, a što nije.
- dr. sc. D. Boras istina je ono što piše u prigovoru da nigdje nije utvrđeno kako se glasa tajno ili javno, niti je rečeno da postoji praksa niz godina (20 g.), da se glasa tajno u postupcima izbora i davanja mišljenja. Bez obzira na to, smatra da je u načelu tajno glasanje uredu, ali se znalo dogoditi i izlazilo se ususret da se negativna mišljenja nisu prihvaćala ako nije bilo negativne diskusije. Smatra da je ipak u duhu ovoga Vijeća da otvoreno govorimo ukoliko izvještaj stvarno ne valja, a ne samo na temelju dojmova. Ovdje se ne govori o izboru kandidata na našem Fakultetu, već o davanju stručnog mišljenja za drugi fakultet koji vrši izbor. Ovo nije stručno vijeće koje bi trebalo dati mišljenje, mi dajemo povjerenje stručnom povjerenstvu koje je biralo ovo Vijeće i u ovom slučaju članovi stručnog povjerenstva su vrlo poznati stručnjaci iz područja informacijskih znanosti. Ono što je govorila kolegica Tadinac značilo bi da se onda mi možemo s pravom suzdržati na taj način u svim strukama pa nikad nitko neće proći, jer nismo stručni u tom području. Možemo biti nesigurni, ali trebamo dati povjerenje stručnom povjerenstvu, a ovo Vijeće samo potvrditi proceduru. Trebali bi dati čvrste argumente da bi stručno povjerenstvo i Matično povjerenstvo koje smo sami izabrali morali dezavuirati. Smatra da nije u redu takav način postupanja članova Vijeća i da je to loša praksa te predlaže da se sprovede rasprava, da prihvatimo prigovor i da se glasa ponovno o prijedlogu.
- dr. sc. N. Ivić ovdje smo u funkciji znanstvenika i ovo je znanstveno Vijeće, a ne stručno i toliko smo svi sposobni da sudimo o svim predmetima. Ne vidi razloga da se praksa Vijeća mijenja, jer smo manje više svi izabrani tajnim glasovanjem. Suzdržani glas je isto glas kao i svaki drugi. Ne nalazi uvjerljivim niti ocjenu radova niti popis publikacija za izbor prof. Sapunara.
- dr. sc. N. Stančić može li se u tijeku istoga postupka dva puta glasati o istom predmetu ili se može ponovno pokrenuti natječajni postupak?
- dekan dr. sc. N. Budak koliko se sjeća iz višegodišnje prakse na Vijeću glasanje dva puta o istom predmetu se odbijalo ako nije bilo čvrstih argumenata.
- dr. sc. V. Afrić postavlja se pitanje kada i zašto mi zapravo glasamo, ovo Vijeće se izjašnjava o izvještaju stručnog povjerenstva koje je izabralo ovo Vijeće da ocijeni stručnu znanstvenu djelatnost kandidata. S obzirom na tu činjenicu značilo bi da izvještaj stručnog povjerenstva nije prošao, da izvještaj nije dovoljno dobar ili nije dovoljno korektan ili dovoljno opsežan. Ponovno glasati o istom izvještaju za kojega smo konstatirali da nije dobar nema smisla, trebali bi vidjeti postoji li možda mogućnost dopune izvještaja i dobro bi bilo da Vijeće otvoreno razgovara što fali u izvještaju, jer se radi o našim kolegama koji su pisali izvještaj, a i radi nas samih koji pišemo izvještaje da bi ih mogli pisati bolje.
- mr. sc. V. Lopina smatra da upravo to što na prošloj sjednici Vijeća nije bilo prethodne diskusije o izvještaju nego je bila naknadna primjedba i to nakon konstatacije glasanja, pokazuje da to glasanje nije bilo o izvještaju već o kandidatu ili bilo čemu drugom, upadljiv je veliki broj glasova protiv, a vrlo mali broj nevažećih, koji su očito bili presudni. Ukoliko prihvatimo ponovno glasanje apelira na sve članove Vijeća da glasaju o izvještaju.
- dr. sc. V. Katunarić smatra da na temelju naših običajnih prava nije dobro rasuđivati o tome imamo li pravo ili ne, o tome, kako i na temelju čega odlučujemo u takvim slučajevima trebali bi regulirati u pravnim aktima. Trebamo dobro razmisliti da li ima temelja da se izvještaj odbaci na temelju diskusije i dovoljno je uvjerljivo samo ovo što su kolege iznijeli u raspravi.
- dr. sc. V. Afrić da sada glasamo o izvještaju i da kandidat opet padne, znači li to da ćemo sljedeći put opet morati glasati o tom istom izvještaju sve dotle dok kandidat ne prođe. Na osnovu prigovora kandidata mi možemo promijeniti stručno povjerenstvo koje je napisalo izvještaj i izabrati drugo ili tražiti od ovog povjerenstva da napiše drugi izvještaj. Kada smo glasali protiv izvještaja, a povjerenstvo je dalo pozitivno mišljenje to bi onda značilo da želimo da povjerenstvo da negativno mišljenje (a ono to ne želi?) trebalo bi onda argumentirati svoje pozitivno mišljenje još jedanput na neki drugi način te bi onda imali o čemu glasati. Smatra da bi se prigovor mogao uzeti u obzir u tom smislu da izaberemo novo stručno povjerenstvo ili zamoliti postojeće povjerenstvo da napravi temeljitiji izvještaj, ali nikako da glasamo ponovo o istoj stvari.
U diskusiji su sudionici dr. sc. N. Stančić i dr. sc. S. Botica predložili da se predmet skine s dnevnog reda za sljedeću sjednicu radi stručnog mišljenja pravne službe može li se ponovno glasati o istom predmetu, da članovi Fakultetskog vijeća ponovno razmotre izvještaj stručnog povjerenstva te da se ponovno sprovede rasprava. Dr. sc. M. Ježić postavio pitanje, kada je iz naših pravnih akta izbrisana odredba da glasanje ne može imati negativan ishod kod kandidata ako nije bilo diskusije u kojoj su jasno izneseni negativni argumenti.
Nakon rasprave Fakultetsko vijeće izjašnjavalo se javnim glasanjem:
- 'Tko je "za" da se ponovno glasa o izvještaju stručnog povjerenstva'. Od prisutnih 53 člana glasalo je 40 "protiv", 13 "za" i 0 "suzdržanih".
Konstatirano je, da je važeća odluka Fakultetskog vijeća od 13. listopada 2003.
- da je Fakultetsko vijeće tajnim izjašnjavanjem većinom prisutnih članova (od 53 glasača, 52 "za", 0 "nevažećih" i 1"protiv") donijelo je sljedeću
o d l u k u
- da je Fakultetsko vijeće tajnim izjašnjavanjem većinom prisutnih članova (od 53 glasača, 53 "za", 0 "nevažećih" i 0"protiv") donijelo je sljedeću
o d l u k u
Ad 9.
Fakultetsko vijeće javnim izjašnjavanjem jednoglasno donosi
o d l u k u
Daje se pozitivno mišljenje za izbor Ivane Marčinko u suradničko zvanje mlađeg asistenta za znanstveno područje društvenih znanosti, polje psihologija, za predmete Teorija testova, Uvod u psihologijsku statistiku i Inferencijalna statistika, na Pedagoškom fakultetu u Osijeku.
Ad 10.
Fakultetsko vijeće javnim izjašnjavanjem jednoglasno donosi
o d l u k u
Daje se pozitivno mišljenje za izbor Ane Kurtović, prof., Silvije Mihaljević, prof., a negativno mišljenje za izbor Uliksa Šimokovića, prof u suradničko zvanje mlađeg asistenta za znanstveno područje društvenih znanosti, polje psihologija, za predmete Praktikum iz eksperimentalne psihologije i Metodologija eksperimentalne psihologije, na Pedagoškom fakultetu u Osijeku.
Ad 11.
Fakultetsko vijeće javnim izjašnjavanjem jednoglasno donosi
o d l u k u
Daje se pozitivno mišljenje za izbor dr. sc. Nikše Dubrete u suradničko zvanje višeg asistenta i Melanije Strika u suradničko zvanje mlađeg asistenta za znanstveno područje društvenih znanosti, polje sociologija, u Zavodu za industrijsko inženjerstvo Fakulteta strojarstva i brodogradnje Sveučilišta u Zagrebu.
Ad 11.1.
- da je Fakultetsko vijeće tajnim izjašnjavanjem većinom prisutnih članova (od 53 glasača, 53 "za", 0 "nevažećih" i 0"protiv") donijelo je sljedeću
o d l u k u
Daje se pozitivno mišljenje za izbor Katje Bošković-Gazdović u nastavno zvanje višeg predavača za znanstveno područje humanističkih znanosti, polje jezikoslovlja, za Engleski jezik, na Fakultetu prometnih znanosti u Zagrebu.
Ad 11.2.
- da je Fakultetsko vijeće tajnim izjašnjavanjem većinom prisutnih članova (od 53 glasača, 53 "za", 0 "nevažećih" i 0"protiv") donijelo je sljedeću
o d l u k u
Daje se pozitivno mišljenje za izbor Mirjane Milotić-Pejnović i Mirne Rusković-Penezić u naslovno nastavno zvanje predavača za znanstveno područje humanističkih znanosti, polje jezikoslovlja, za kolegij Engleski jezik, na Tehničkom veleučilištu u Zagrebu.
U narednim točkama dnevnog reda Fakultetsko vijeće je javnim izjašnjavanjem o svakoj pojedinačno, jednoglasno donijelo sljedeće
o d l u k e
Ad 12.
Prihvaća se izvještaj o radu mr. sc. Tanje Kuštović, znanstvene novakinje na projektu Enciklopedija hrvatskoga glagoljaša, br. 0130448, u Odsjeku za kroatistiku, za akad. godinu 2002/2003 (voditelj projekta prof. dr. sc. Stjepan Damjanović).
Ad 13.
Prihvaća se izvještaj o radu mr. sc. Mislave Bertoša, znanstvene novakinje na projektu Tipologija označivanja u semiologiji i semiotici u Odsjeku za lingvistiku, za razdoblje od 1. listopada 2002. – 30. rujna 2003. (voditelj projekta dr. sc. Marin Andrijašević, doc.).
Ad 14.
Prihvaća se izvještaj o radu Kristine Milković znanstvene novakinje na projektu Temeljni dokumenti hrvatske povijesti u Zavodu za hrvatsku povijest na Odsjeku za povijest (voditelj projekta prof. dr. sc. Nikša Stančić).
Ad 15.
Odobrava se mr. sc. Ljubici Perinić stjecanje doktorata znanosti izvan doktorskog studija i prihvaća tema pod naslovom Podrijetlo i narav kulta boga Silvana u rimskim provincijama Dalmaciji i Panoniji, mentorica dr. sc. Branka Migotti (Odjel za arheologiju HAZU).
Ad 17.
Odobrava se mr.sc. Anti Birinu stjecanje doktorata znanosti izvan doktorskog studija i prihvaća tema pod naslovom Knez Nelipac i hrvatski velikaški rod Nelipčića, mentor dr. sc. Tomislav Raukar.
Ad 18.
Odobrava se mr.sc. Mariji Karbić stjecanje doktorata znanosti izvan doktorskog studija i prihvaća tema pod naslovom Rod Borića bana. Primjer plemićkog roda u srednjovjekovnoj Požeškoj županiji, mentor dr. sc. Tomislav Raukar.
Ad 19.
Prihvaća se izvještaj stručnog povjerenstva i pozitivno ocjenjuje doktorski rad mr. sc. Igora Mikecina pod naslovom Religija, zajednica i sloboda u ranog Hegela i Hölderlina.
Ad 20.
Prihvaća se izvještaj stručnog povjerenstva i pozitivno ocjenjuje doktorski rad mr. sc. Svjetlana Lacka Vidulića pod naslovom Geschlechter- und Liebesdiskurs in der österreichischen Literatur Ende des 19. und Ende des 20. Jahrhunderts.
Ad 21.
Prihvaća se izvještaj stručnog povjerenstva i pozitivno ocjenjuje doktorski rad mr. sc. Line Pliško pod naslovom Hrvatska gramatika Francesca Marije Appendinija.
Ad 22.
Prihvaća se izvještaj stručnog povjerenstva i pozitivno ocjenjuje doktorski rad mr.sc. Damira Matanovića pod naslovom Vojni komunitet Brod na Savi. Društvena i ekonomska struktura vojnokrajiškog grada 1753.-1848.
Ad 23.
Prihvaća se izvještaj stručnog povjerenstva i pozitivno ocjenjuje doktorski rad Tihane Brkljačić pod naslovom Razvoj modela za predviđanje davateljskog ponašanja.
Ad 24.
Prihvaća se izvještaj stručnog povjerenstva i pozitivno ocjenjuje doktorski rad mr. sc. Tomislava Smerića pod naslovom Sociologijski aspekti vojne profesije.
Ad 24.1.
Prihvaća se izvještaj stručnog povjerenstva i pozitivno ocjenjuje doktorski rad mr. sc. Vesne Tudjina Gamulin pod naslovom Ekleziološko-politološka misao Marka Antonija de Dominisa.
Ad 25. Prihvaća se izvještaj stručnog povjerenstva i pozitivno ocjenjuje magistarski rad Nenada Smoljana pod naslovom Velika rasprava Shapley – Curtis u kontekstu povijesti znanosti i filozofije spoznaje.
Ad 26.
Prihvaća se izvještaj stručnog povjerenstva i pozitivno ocjenjuje stručni specijalistički rad Tihane Cukin pod naslovom Prijevod s hrvatskog na engleski i s engleskog na hrvatski jezik s osobitim obzirom na područje statistike zapošljavanja.
Ad 27.
Prihvaća se izvještaj stručnog povjerenstva i pozitivno ocjenjuje stručni specijalistički rad Sandre Truntić pod naslovom Prijevod s engleskog na hrvatski i s hrvatskog na engleski jezik s osobitim obzirom na područje popularne psihologije.
Ad 28.
Prihvaća se izvještaj stručnog povjerenstva i pozitivno ocjenjuje magistarski rad Vlaste Maljković pod naslovom Metapodaci i metapretraživanje s osvrtom na Dablinsku jezgru (Dublin core).
Ad 29.
Prihvaća se izvještaj stručnog povjerenstva i pozitivno ocjenjuje magistarski rad Vladimira Kalšana pod naslovom Međimurje 1941.-1945.
Ad 30.
Prihvaća se izvještaj stručnog povjerenstva i pozitivno ocjenjuje magistarski rad Jasenke Gudelj pod naslovom Ambijenti plemićke kulture u Istri: građevine obitelji Scampicchio.
Ad 31.
Prihvaća se izvještaj stručnog povjerenstva i pozitivno ocjenjuje magistarski rad Davorina Vujčića pod naslovom Hinko Juhn.
Ad 32.
Imenuje se stručno povjerenstvo koje će utvrditi je li Gordana Čupković ispunila sve uvjete predviđene programom Poslijediplomskog doktorskog studija lingvistike i može li se odobriti tema pod naslovom Jezik hrvatskih glagoljskih basmi. Mentor dr.sc. Slavomir Sambunjak, red.prof.
1. dr.sc. Stjepan Damjanović, red.prof.
2. dr.sc. Slavomir Sambunjak, red.prof. Sveučilišta u Zadru
3. dr.sc. Anica Nazor, znan.savj. Staroslavenskog instituta u Zagrebu.
Ad 33.
Imenuje se stručno povjerenstvo koje će utvrditi je li Adelija Čulić-Viskota ispunila sve uvjete predviđene programom Poslijediplomskog doktorskog studija lingvistike i može li se odobriti tema pod naslovom Kodiranje dokaznosti u engleskom i hrvatskom jeziku: kontrastivna analiza. Mentor dr.sc. Damir Kalogjera, red.prof. u miru.
1. dr.sc. Vladimir Ivir, red.prof.
2. dr.sc. Damir Kalogjera, red.prof. u miru
3. dr.sc. Josip Silić, red.prof.
Ad 34.
Imenuje se stručno povjerenstvo koje će utvrditi je li Biljana Oklopčić ispunila sve uvjete predviđene programom Poslijediplomskog doktorskog studija književnosti i može li se odobriti tema pod naslovom Tvorba ženskog identiteta na američkom Jugu: Koncepti stereotipije i/li subverzije u djelima Williama Faulknera i Tennessee Williamsa. Mentor dr.sc. Boris Senker, red.prof.
1. dr.sc. Tatjana Jukić, doc.
2. dr.sc. Boris Senker, red.prof.
3. dr.sc. Boris Berić, viši predavač Pedagoškog fakulteta Sveučilišta u Osijeku
Ad 35.
Prihvaća se sinopsis Nikol Igračić pod naslovom Recepcija književnih djela Franza Kafke u Hrvatskoj, mentor prof.dr.sc. Dragutin Horvat.
Ad 36.
Prihvaća se sinopsis Elie Pekica-Pagon pod naslovom Uloga multinacionalnih kompanija kao novih aktera u međunarodnim odnosima i globalizaciji na primjeru Hrvatske, mentor prof.dr.sc. Radovan Vukadinović.
Ad 37.
Prihvaća se prijedlog Vijeća Poslijediplomskog znanstvenog studija književnosti i imenuje se prof.dr.sc. Sonja Bašić mentoricom pri izradi magistarskog rada Ireni Grubica, pod naslovom "Književne aluzije u hrvatskim prijevodima Joyceova Uliksa".
Ad 38.
Diploma Borjane Škegro rođ. Minić, o završenom visokom obrazovanju stranih jezika, engleski jezik, na Sveučilištu u Alžiru, priznat će se kao potpuno istovrijedna sveučilišnoj diplomi Profesora engleskog jezika i književnosti Filozofskog fakulteta u Zagrebu, pod uvjetom polaganja dopunskog ispita iz hrvatskog jezika.
Ad 39.
Diploma Dorote Poduka rođ. Wlodarska, o stečenom stručnom nazivu "Magistar" na Univerzitetu A. Mickiewicza u Poznanju, Republika Poljska, priznat će se kao potpuno istovrijedna sveučilišnoj diplomi Profesora njemačkog jezika i književnosti Filozofskog fakulteta u Zagrebu, pod uvjetom polaganja dopunskog ispita iz hrvatskog jezika.
Ad 40.
Diploma Dinka Jurić, o stečenom stručnom nazivu "Profesor hrvatskog jezika i književnosti" na Pedagoškom fakultetu Sveučilišta u Mostaru, Bosna i Hercegovina, priznat će se kao potpuno istovrijedna sveučilišnoj diplomi Profesora hrvatskog jezika i književnosti Filozofskog fakulteta u Zagrebu, pod uvjetom polaganja sljedećih dopunskih ispita: Teorija, književnosti II, Svjetska književnost, Novija hrvatska književnost, Metodika nastave hrvatskog jezika, Metodika nastave hrvatske književnosti.
Ad 41.
Diploma Ive Branimire Beljan, o stečenom stručnom nazivu "Profesor hrvatskog jezika i književnosti" na Pedagoškom fakultetu Sveučilišta u Mostaru, Bosna i Hercegovina, istovrijedna je sveučilišnoj diplomi Profesora hrvatskog jezika i književnosti u svrhu nastavka naobrazbe u Republici Hrvatskoj.
Ad 42.
Diploma Elene Rendulić rođ. Šornikova, o stečenom stručnom nazivu "Nastavnik predškolske pedagogike i psihologije; metodist predškolske ustanove" na Tolijattinskoj filijali Samarskog Državnog Pedagoškog Sveučilišta u Tolijati, Ruska Federacija, priznat će se kao potpuno istovrijedna sveučilišnoj diplomi Diplomiranog pedagoga Filozofskog fakulteta u Zagrebu, pod uvjetom polaganja sljedećih dopunskih ispita: Nacionalna povijest pedagogije, Metodologija pedagogije, Sistematska pedagogija.
Ad 43.
Filozofski fakultet Sveučilišta u Zagrebu nije nadležan za rješavanje zahtjeva Danijele Trbojević, za priznavanje potpune istovrijednosti svjedodžbe kojom joj je dodijeljeno zvanje "Državno priznata odgajateljica" na Berufliche Schulen Berta Jourdan, Fachschule Für Sozialpädagogik u Frankfurtu am Main, SR Njemačka.
Ad 44.
Izvještaj stručnog povjerenstva za priznavanje istovrijednosti dijela studija Maje Hatvalić upisane na Sveučilište Universita Pontifizia Salesiana u Rimu, Italija, u svrhu prijelaza na dodiplomski studij psihologije na Filozofskom fakultetu u Zagrebu, skida se s dnevnog reda s obzirom da se ne radi o priznavanju istovrijednosti diplome već o obavijesti kandidatu.
Ad 45.
Izvještaj stručnog povjerenstva o priznavanju potpune istovrijednosti diplome Sanje Kosanović, stečene na Filozofska fakulteta i Fakulteta za družbene vede Univerze u Ljubljani, Republika Slovenija, vraća se na doradu u smislu članka 8. stavka 1. i 2. Zakona o priznavanju istovrijednosti stranih školskih svjedodžbi i diploma (NN br.57/96).
Ad 46.
Diploma Slavomire Ribarove, o stečenom stručnom nazivu "Profesor engleskog jezika i književnosti i češkog jezika i književnosti" na Filološkom fakultetu "Blaže Koneski" Sveučilišta sv. Ćirila i Metoda u Skopju, Republika Makedonija i diploma o stečenom stručnom nazivu "Profesor českého jazyka a literatury" na Univerzitetu Karlova u Pragu, Republika Češka, priznat će se kao potpuno istovrijedna sveučilišnoj diplomi Profesora češkog jezika i književnosti i engleskog jezika i književnosti Filozofskog fakulteta u Zagrebu, pod uvjetom polaganja dopunskog ispita iz hrvatskog jezika.
Ad 47.
Diploma Saše Šlosar, o stečenom stručnom nazivu "Univerzitetna diplomirana sociologinja kulture i etnologinja in kulturna antropologinja" na Filozofska fakulteta Univerze u Ljubljani, Republika Slovenija, istovrijedna je sveučilišnoj diplomi Diplomiranog sociologa i etnologa u svrhu nastavka naobrazbe u Republici Hrvatskoj.
Ad 47.1.
Diploma Marijane Perić, o stečenom stručnom nazivu "Profesor hrvatskog jezika i književnosti" na Pedagoškom fakultetu Sveučilišta u Mostaru, Bosna i Hercegovina, priznat će se kao potpuno istovrijedna sveučilišnoj diplomi Profesora hrvatskog jezika i književnosti i engleskog jezika i književnosti Filozofskog fakulteta u Zagrebu, pod uvjetom polaganja sljedećih dopunskih ispita: Teorija književnosti II, Svjetska književnost, Novija hrvatska književnost, Metodika nastave hrvatskog jezika, Metodika nastave hrvatske književnosti, Sintaksa engleskog jezika, Teorija prevođenja.
Ad 48.
Imenuje se stručno povjerenstvo za davanje mišljenja o ispunjavanju uvjeta predloženika za izbor u znanstveno zvanje znanstvenog suradnika za znanstveno područje humanističkih znanosti, polje arheologija, grana antička arheologija, za rad na realizaciji programa trajne istraživačke djelatnosti Geneza i kontinuitet materijalne kulture Hrvata na znanstvenoistraživačkom projektu Antička arheološka topografija Hrvatske, u Institutu za arheologiju u Zagrebu (za dr. sc. Goranku Lipovac Vrkljan)
1. dr. sc. Mirjana Sanader, red. prof.
2. dr. sc. Marina Milićević Bradač, izv. prof.
3. dr. sc. Petar Selem, red. prof.
Ad 49.
Imenuje se stručno povjerenstvo za davanje mišljenja o ispunjavanju uvjeta predloženika za izbor u naslovno nastavno zvanje predavača za znanstveno područje humanističkih znanosti polje, jezikoslovlje, za predmet Njemački jezik, na Fakultetu prometnih znanosti u Zagrebu (Pristupnici: Višnja Fabijanić-Čubrilo, Dajana Mužić, Ljiljana Marjanović-Cipek, Ankica Švob i Veljko Dunjko)
1. dr. sc. Velimir Piškorec, doc.
2. dr. sc. Mirko Gojmerac, izv. prof.
3. dr. sc. Zygfryd Eckardt Gehrmann, izv. prof.
Ad 50.
Imenuje se stručno povjerenstvo za davanje mišljenja o ispunjavanju uvjeta predloženika za izbor u naslovno nastavno zvanje predavača, višeg predavača ili profesora visoke škole u znanstveno podruje društvenih znanosti, polje odgojne znanosti, za predmet Metodika nastave talijanskog jezika, na Visokoj učiteljskoj školi u Puli (za Marisu Slanina, prof.).
1. dr. sc. Vladimir Jurić, red. prof.
2. dr. sc. Nives Sironić – Bonefačić, izv. prof.
3. dr. sc. Arjana Miljak, red. prof.
Ad 51.
Imenuje se stručno povjerenstvo za davanje mišljenja o ispunjavanju uvjeta za izbor u naslovno nastavno zvanje predavača, višeg predavača ili profesora visoke škole u znanstvenom području humanističke znanosti, polje povijest, za kolegij Povijest – na talijanskom jeziku, na Visokoj učiteljskoj školi u Puli (Pristupnik: dr.sc. Antonio Miculian)
1.dr.sc. Božena Vranješ Šoljan, izv.prof.
2.dr.sc. Slaven Bertoša, docent Filozofski fakultet, Pula
3.dr.sc. Borislav Grgin, docent.
Ad 52.
Imenuje se stručno povjerenstvo za davanje mišljenja o ispunjavanju uvjeta predloženika za izbor u znanstveno zvanje znanstvenog savjetnika za znanstveno područje društvenih znanosti, polje psihologija, na Institutu društvenih znanosti "Ivo Pilar" u Zagrebu (kandidat: dr. sc. Vlado Šakić).
1. dr. sc. Dean Ajduković, red. prof.
2. dr. sc. Predrag Zarevski, red. prof.
3. dr. sc. Ljiljana Kaliterna-Lipovčan, znanstvena savjetnica (Institut "Ivo Pilar" u Zagrebu).
Ad 53.
Imenuje se stručno povjerenstvo za davanje mišljenja o ispunjavanju uvjeta predloženika za izbor u znanstveno-nastavno zvanje docenta, izvanrednog ili redovitog profesora za znanstveno područje društvenih znanosti, polje psihologija, za predmet Osjeti i percepcija na Filozofskom fakultetu u Rijeci (kandidat: dr. sc. Dražen Domijan).
1. dr. sc. Vladimir Kolesarić, red. prof.
2. dr. sc. Predrag Zarevski, red. prof.
3. dr. sc. Mladenka Tkalčić, doc. (Filozofski fakultet u Rijeci).
Ad 54.
Imenuje se stručno povjerenstvo za davanje mišljenja o ispunjavanju uvjeta predloženika za izbor u suradničko zvanje mlađeg asistenta, asistenta ili višeg asistenta za znanstveno područje društvenih znanosti, polje psihologija, za predmet Kineziološka psihologija na Kineziološkom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu (kandidat: mr. sc. Dean Štimac).
1. dr. sc. Alija Kulenović, red. prof.
2. dr. sc. Predrag Zarevski, red. prof.
3. dr. sc. Ksenija Bosnar, doc. (Kineziološki fakultet u Zagrebu).
Ad 55.
Imenuje se stručno povjerenstvo za davanje mišljenja o ispunjavanju uvjeta predloženika za izbor u znanstveno zvanje višeg znanstvenog suradnika za znanstveno područje društvenih znanosti, polje sociologija, na Institutu za međunarodne odnose u Zagrebu (pristupnica: dr. sc. Zrinjka Peruško - Čulek).
1. dr. sc. Vesna Pusić, red. prof.
2. dr.sc. Ozren Žunec, red.prof.
3. dr. sc. Biserka Cvjetičanin, znanstveni savjetnik (Institut za međunarodne odnose)
Ad 56.
Imenuje se stručno povjerenstvo za davanje mišljenja o ispunjavanju uvjeta predloženika za izbor u suradničko zvanje mlađeg asistenta, asistenta ili višeg asistenta za znanstveno područje društvenih znanosti, polje sociologija, za predmet Kineziološka sociologija, na Kineziološkom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu (pristupnica: Sunčica Bartoluci)
1. dr.sc. Vjekoslav Afrić, red. prof.
2. dr.sc. Ognjen Čaldarović, red. prof.
3. dr. sc. Zoran Žugić, red. prof. (Kineziološki fakultet Sveučilišta u Zagrebu).
Ad 57.
Imenuje se stručno povjerenstvo koje će utvrditi ispunjava li mr. sc. Ana Barbarić uvjete za stjecanje doktorata znanosti izvan doktorskog studija i prihvaća tema pod naslovom Zadaci suvremenog knjižničnog kataloga
1. dr. sc. Aleksandra Horvat, red. prof.
2. dr. sc. Jadranka Lasić Lazić, red. prof.
3. dr. sc. Daniela Živković, doc.
Ad 58.
Imenuje se stručno povjerenstvo koje će utvrditi ispunjava li mr.sc. Nikica Gilić uvjete za stjecanje doktorata znanosti izvan doktorskog studija i prihvaća tema pod naslovom Filmska genologija i tipologija filmskoga izlaganja
1. dr.sc. Boris Senker, red.prof.
2. dr.sc. Ante Peterlić, red.prof.
3. dr.sc. Tatjana Jukić, doc.
Ad 59.
Imenuje se stručno povjerenstvo koje će utvrditi ispunjava li mr. sc. Dubravka Crnojević-Carić uvjete za stjecanje doktorata znanosti izvan doktorskog studija i prihvaća tema pod naslovom Gluma kao alteracija identiteta
1. dr. sc. Vladimir Biti, red. prof.
2. dr. sc. Boris Senker, red. prof.
3. dr. sc. Lada Čale-Feldman, Institut za etnologiju i folkloristiku.
Ad 60.
Imenuje se stručno povjerenstvo koje će utvrditi ispunjava li mr.sc. Ratko Vučetić uvjete za stjecanje doktorata znanosti izvan doktorskog studija i prihvaća tema pod naslovom Prostorni razvoj privilegiranih srednjovjekovnih gradova u sjeverozapadnoj Hrvatskoj do kraja 18. stoljeća
1.dr. sc. Sanja Cvetnić, docent
2.dr. sc. Igor Fisković, red. prof.
3.dr. sc. Ivo Maroević, red.prof.
Ad 61.
Imenuje se stručno povjerenstvo za ocjenu doktorskog rada mr. sc. Tee Škokić pod naslovom Društveno kodiranje ljubavi: primjeri hrvatske etnografske građe XX stoljeća
1. dr. sc. Vitomir Belaj, red. prof.
2. dr. sc. Ines Prica, znanstv. suradnik (Institut za etnologiju i folkloristiku, Zagreb)
3. dr. sc. Nadežda Čačinovič-Puhovski, red. prof.
Ad 62.
Imenuje se stručno povjerenstvo za ocjenu doktorskog rada dr. sc. Tarika Muranovića pod naslovom Strukturalno određenje kulturoloških procesa 20. stoljeća - Fenomenološke osnove
1. dr. sc. Gordana Škorić, doc.
2. dr. sc. Nadežda Čačinovič, red. prof.
3. dr. sc. Biserka Cvjetičanin, viši znan. savjetnica (Institut za međunarodne odnose).
Ad 63.
Imenuje se stručno povjerenstvo za ocjenu doktorskog rada mr. sc. Alojza Ćubelića pod naslovom Filozofski elementi u djelu Hermana Dalmatina
1. dr. sc. Franjo Šanjek, red. prof. (Katolički bogoslovni fakultet)
2. dr. sc. Branko Despot, red. prof.
3. dr. sc. Ljerka Schiffler, red. prof.
Ad 64.
Imenuje se stručno povjerenstvo za ocjenu doktorskog rada mr.sc. Nevenke Videk pod naslovom Nauk i djelo Franje Asiškoga u hrvatskome pjesništvu i prozi od 16. do kraja 18. stoljeća
1. dr.sc. Josip Bratulić, red.prof.
2. dr.sc. Mirko Tomasović, red. prof. u miru
3. dr.sc. Ivan Golub, red.prof. ( Katoličko bogoslovni fakultet).
Ad 65.
Imenuje se stručno povjerenstvo za ocjenu doktorskog rada mr.sc. Dalibora Paulika pod naslovom Libreto u hrvatskoj operi i njegova ukorijenjenost u europsku i hrvatsku kazališnu tradiciju
1. dr.sc. Zoran Kravar, red.prof.
2. dr.sc. Nikola Batušić, red.prof. (ADU)
3. dr.sc. Boris Senker, red.prof.
4. dr.sc. Pavao Pavličić, red.prof.
5. dr.sc. Ennio Stipčević, doc. (Muzička akademija u Zagrebu).
Ad 66.
Imenuje se stručno povjerenstvo za ocjenu doktorskog rada mr. sc. Renate Relja pod naslovom Noviji doprinosi sociološkoj metodologiji: suvremena etnografija
1. dr.sc. Ognjen Čaldarović, red. prof.
2. dr.sc. Vjekoslav Afrić, red. prof.
3. dr.sc. Anči Leburić, doc. (Filozofski fakultet u Zadru).
Ad 67.
Imenuje se stručno povjerenstvo za ocjenu magistarskog rada Krešimira Blaževića, pod naslovom Matica hrvatska i hrvatska etnologija /Od osnutka Matice ilirske do početka XX. stoljeća/
1. dr. sc. Jadranka Grbić, znanstv. savjetnica (Institut za etnologiju i folkloristiku)
2. dr. sc. Branko Đaković, docent
3. dr. sc. Tomo Vinšćak, docent.
Ad 68.
Imenuje se stručno povjerenstvo za ocjenu magistarskog rada Alise Martek pod naslovom Elektronički časopisi i njihova uloga u malim znanstvenim zajednicama
1. dr. sc. Daniela Živković, doc.
2. dr. sc. Jelka Petrak, doc. (Knjižnica - Medicinski fakultet, Zagreb)
3.dr. sc. Aleksanrda Horvat, red. prof.
Ad 69.
Imenuje se stručno povjerenstvo za ocjenu magistarskog rada Ane Holjevac Turković pod naslovom Institucije središnjih tijela Narodne Republike Hrvatske 1945. – 1953.
1. dr. sc.Ivo Koprić, izv. Prof. (Pravni fakultet u Zagrebu )
2. dr. sc. Josip Kolanović, red. prof.
3. dr. sc. Tomislava Lauc, doc.
Ad 70.
Imenuje se stručno povjerenstvo za ocjenu magistarskog rada Ivane Hebrang Grgić pod naslovom Izdavaštvo znanstvenih časopisa nakon 1990. godine
1. dr. sc. Daniela Živković, doc.
2. dr. sc. Aleksandar Stipčević, u miru
3. dr. sc. Aleksandra Horvat, red. prof.
Ad 71.
Imenuje se stručno povjerenstvo za ocjenu magistarskog rada Roberta Jolića pod naslovom Katoličko pučanstvo u Duvnu u vrijeme osmanske i austrougarske vlasti od 18. do početka 20. stoljeća na temelju crkvenih matičnih knjiga
1.dr.sc.Nenad Moačanin, red.prof.
2. dr.sc. Božena Vranješ Šoljan, izv.prof.
3.dr.sc.Franjo Šanjek, red.prof., Katoličko bogoslovni fakultet, Zagreb
Ad 72.
Imenuje se stručno povjerenstvo za ocjenu i obranu magistarskog rada Margarete Jelić pod naslovom Provjera postavki teorije socijalnog identiteta na etničkim grupama.
1. dr. sc. Željka Kamenov, doc
2. dr. sc. Dean Ajduković, red. prof.
3. dr. sc. Ivan Šiber, red. prof. (Fakultet političkih znanosti u Zagrebu)
Ad 73.
Imenuje se stručno povjerenstvo za ocjenu i obranu specijalističkog rada Dine Cvitanovića pod naslovom Kvaliteta života i motivacija za roditeljstvom kod trudnica i majki dojenčadi.
1. dr. sc. Gordana Keresteš, doc.
2. dr. sc. Mladen Havelka, prof. visoke škole (Visoka zdravstvena škola u Zagrebu)
3. dr. sc. Gordana Kuterovac-Jagodić, doc.
Odobrava se raspis natječaja i imenuje se stručno povjerenstvo za izbor:
- u suradničko zvanje višeg asistenta za znanstveno područje humanističke znanosti, polje jezikoslovlje, na Katedri za hungarologiju na Odsjeku za orijentalne studije i hungarologiju
1. dr. sc. István Nyomárkay, red.prof.
2. dr. sc. Ivo Pranjković, red.prof.
3. dr. sc. Milka Jauk-Pinhak, docent
- u nastavno zvanje predavača za znanstveno područje društvenih znanosti, polje kineziologija, na Katedri za kineziologiju na Filozofskom fakultetu u Zagrebu.
Fakultetsko vijeće predlaže da se u stručno povjerenstvo izabere prof. dr. sc. Željka Fink Arsovski, izv.prof.
- u znanstveno-nastavno zvanje docenta, izvanrednog ili redovitog profesora za znanstveno područje društvenih znanosti, polje psihologija, na Katedri za psihometriju u Odsjeku za psihologiju
1. dr. sc. Alija Kulenović, red. prof.
2. dr. sc. Vladimir Kolesarić, red. prof.
3. dr. sc. Vladimir Takšić, doc. (Filozofski fakultet u Rijeci)
- u znanstveno-nastavno zvanje docenta, izvanrednog ili redovitog profesora za znanstveno područje humanističkih znanosti, polje znanost o književnosti, na Katedri za rusku književnost u Odsjeku za slavenske jezike i književnosti
1. dr. sc. Živa Benčić-Primc, red. prof.
2. dr. sc. Dubravka Oraić Tolić, red. prof.
3. dr. sc. Aleksandar Flaker, red. prof. u miru
Ad 78.
Imenuje se stručno povjerenstvo za izbor dr. sc. Tomislava Pletenca u istraživačko zvanje višeg asistenta za znanstveno područje humanističkih znanosti, znanstveno polje etnologija, na Katedri za opću etnologiju u Odsjeku za etnologiju
1. dr. sc. Vitomir Belaj, red. prof.
2. dr. sc. Branko Đaković, docent
3. dr. sc. Tihana Petrović, docent
Ad 79.
Imenuje se stručno povjerenstvo za izbor mr. sc. Jelene Jesenković u istraživačko zvanje asistenta, na Katedri za estetsku fonetiku i ortoepiju hrvatskog jezika na Odsjeku za fonetiku
1. dr.sc. Branko Vuletić, red.prof.
2. dr.sc. Ivan Ivas, doc.
3. dr.sc. Mira Menac-Mihalić, doc.
Ad 80.
Imenuje se stručno povjerenstvo za izbor Lidije Tepeš Golubić, znanstvene novakinje u istraživačko zvanje asistenta u Odsjeku za germanistiku
1. dr. sc. Zrinjka Glovacki-Bernardi, red. prof.
2. dr. sc. Mirko Gojmerac, izv. prof.
3. dr. sc. Velimir Piškorec, doc.
Ad 80a.
- dekan dr. sc. N. Budak
Fakultet je dobio kredit od 51 mil. kn za izgradnju novoga aneksa i za adaptaciju postojeće zgrade. Odobrena sredstva Fakultet treba potrošiti do kraja sljedeće godine. Sveučilište u Zagrebu za odobrena sredstva od Fakulteta traži da izaberemo osobu - voditelja projekta koji će biti odgovoran za izvođenje radova do završetka cijeloga projekta. Uprava fakulteta smatra da bi uz voditelja projekta trebalo formirati savjetodavno tijelo. Savjetodavno tijelo mora biti malo operativno tijelo koje će donositi prijedloge o realizaciji radova koji će se razmatrati na Fakultetskom vijeću gdje će se donositi konačne odluke. Uprava predlaže da se u savjetodavno tijelo izaberu: dr. sc. N. Stančić, dr. sc. B. Šverko, dr. sc. V. Afrić, dr. sc. D. Horga, M. Mišetić i sadašnja Uprava, dekan dr. sc. N. Budak, prodekani dr. sc. Ž. Fink, dr. sc. M. Jurković i dr. sc. Ž. Jerneić. Prijedlog je sastavljen od osoba koje imaju iskustva u sličnim poslovima ili su se pokazali u menadžerskim organizacijskim poslovima. Savjetodavno tijelo bi se kasnije proširilo s članovima nove Uprave nakon preuzimanja mandata.
U raspravi su sudjelovali:
- dr. sc. Z. Kovač
Smatra da bi se rasprava trebala sprovesti ukoliko su postojeći nacrti – planovi projekta još uvijek aktualni te vidjeti postoji li mogućnost neke promjene s obzirom na primjedbu zbog uništavanja vrta Fakulteta i s obzirom da neki profesori nisu prihvatili ukidanje seminarske biblioteke.
- dekan dr. sc. N. Budak
Prijedlog projekta je bio prezentiran na Fakultetskom vijeću, rasprava nije bila, bilo je samo nekih naknadnih primjedbi i drugih nacrta nemamo. Savjetodavno tijelo može predložiti Fakultetskom vijeću mogućnost izmjene postojećih nacrta.
- dr. sc. D. Boras
Slaže se da to tijelo bude manje tijelo, ali da ono bude sastavljeno od osoba sa iskustvom i znanjem s različitih odsjeka. Nema profesora sa Odsjeka za informacijske znanosti koji nemaju iskustva za standarde informatičke učionice, za bibliotečni sustav i za projektiranje mreže.
- prodekan dr. sc. Ž. Jerneić
Smatra da ne treba pretjerivati u proširivanju savjetodavnog tijela, jer ono mora biti operativno. Odobrena sredstva Fakultet treba potrošiti do kraja sljedeće godine, a namijenjena su najviše za bibliotečni aneks, ali radit će se i na velikom zahvatu adaptacije postojeće zgrade gdje će se preuređivati sve dvorane i kabineti. To tijelo će angažirati radne podgrupe koje će biti odgovorne za određene radove na pojedinim dijelovima radi davanja mišljenja, angažirati će se vanjski i naši domaći stručnjaci koji mogu u tome sudjelovati. Savjetodavno tijelo donosit će strategijske odluke koje će predlagati Fakultetskom vijeću (npr. treba li napraviti dvoranu ili ne, napraviti prenamjenu prostora ili ne i sl.).
- dr. sc. M. Tadić
Kada je riječ o strategijskim odlukama dobro bi bilo da se savjetodavno tijelo proširi s jednim predstavnikom svakog odsjeka, jer svaki odsjek ne mora imati iste poglede na tu strategiju i na to da se svi moraju usuglasiti.
- dekan dr. sc. N. Budak
Na Fakultetskom vijeću su predstavnici svih odsjeka koji se mogu uključiti u raspravu o prijedlozima savjetodavnog tijela, boji se da bi veća grupa ljudi otežavala radove s obzirom da nemamo dovoljno vremena za veće rasprave.
- dr. sc. M. Ježić
Cijeni poduzetnost i sposobnost ove Uprave i brigu za financije, nema ništa protiv savjetodavnog tijela. Smatra da se radi o osjetljivim pitanjima o izvođenju radova na dvama objektima o kojima pretpostavlja da većina ljudi na Fakultetu nije imala prilike izraziti ni mišljenje niti čuti dovoljno informacija. Boji se da bi mogli imati zakonskih posljedica što se tiče pitanja povijesne zaštite arhitekture i spomenika. Ideji o izgradnji jedinstvene biblioteke neki odsjeci su se suprotstavili te smatra da bi Fakultetsko vijeće trebalo ponovno o tome raspravljati. Misli da mnogi odsjeci o tome nisu razmišljali pogotovo odsjeci filoloških grupa te koliko će se radikalno mijenjati način rada nastavnika na Fakultetu kada biblioteke odsjeka prestanu biti seminarske biblioteke, koliko će studentima pa i nastavnicima biti dostupna stručna literatura. Vjeruje da većina odsjeka ne bi rado prihvatila da se odreknu svojih seminarskih biblioteka za koju su se profesori ovoga Fakulteta osobno brinuli. Bibliotekari i odsjeci bi trebali biti uključeni u koordinaciju rada na projektu bibliotečnog aneksa. Na Odsjeku za orijentalne studije i hungarologiju raspravljalo se o dopisu bibliotekara zbog nezadovoljstva u donošenju nekih prijedloga Uprave i što nisu uključeni u rad projekta te smatra da se dopis ne bi smio ignorirati već bi Uprava fakulteta trebala na dopis odgovoriti. Predlaže da se savjetodavno tijelo proširi sa predstavnicima odsjeka koji imaju najveći fond knjiga (filološki odsjeci čine 2/3), da se sprovede rasprava o izgradnji dvorane u vrtu, da se dogovorimo kakav aneks želimo (kako rasporediti predavaonice, kabinete profesora te bibliotečne prostore). Važna su i financijska pitanja, jer se radi o velikom zahvatu, da li će izdvojeni dio sredstava za izgradnju aneksa u potpunosti pokriti troškove projekta, na koliko je procijenjen projekt i što će se poduzeti ukoliko neće biti dovoljno sredstava. Primjedbe nisu date da se dobra inicijativa blokira nego da se procedura učini demokratskom i akademskom. U savjetodavnom tijelu predložene su osobe koje su prije predlagale jedinstvenu biblioteku radi uštede prostora na Fakultetu i pri tome nisu pokazale nikakvu brigu za knjižnu građu, moli da se na neki drugi način izabere savjetodavno tijelo.
- dekan dr. sc. N. Budak
Fakultet je dobio lokacijsku dozvolu i sredstva su dobivena na temelju konkretnog prijedloga za izgradnju bibliotečnog aneksa, ne radi se o aneksu izgradnje predavaonice i nastavničkih kabineta. Veliki dio biblioteke predviđen je za slobodni pristup i svi odsjeci će u tome dijelu moći zadržati svoj dio za priručnike za svu temeljnu literaturu gdje će se točno znati s kojim fondom knjiga raspolažu. Nova biblioteka bit će otvorena cijeli dan, studenti će imati slobodan pristup za učenje i čitanje sa 500 sjedećih mjesta. Prezentiranje idejnog projekta možemo ponoviti.
- prodekan dr. sc. Ž. Jerneić
Uprava fakulteta nije znala do zadnjeg trenutka (6. studenoga o.g.) da će Fakultet dobiti sredstva te će i duge rasprave biti neefikasne s obzirom na kratak rok za realizaciju kredita. Idejni projekt osim što je bio prezentiran Fakultetskom vijeću bio je dostupan svima i vrlo mali broj nastavnika (5-6) izrazilo je želju da ga pogledaju.
- dr. sc. A. Horvat
Smatra da se Uprava fakulteta ne bi smjela pozivati na sjednicu Fakultetskog vijeća na kojoj nije bio dobro prezentiran idejni projekt, jer nije bilo prave rasprave s obzirom da je postavila nekoliko pitanja i nije dobila adekvatne odgovore (npr. da li su se arhitekti konzultirali sa bibliotekarima, odgovor je bio da je sve pod nadzorom). Ne zna kako je mogao idejni projekt bibliotečnog aneksa nastati, a da nisu arhitekti prije toga razgovarali s bibliotekarima. Treba se unaprijed znati kakav model želimo, da li se ide na elektronične kataloge ili na listiće te smatra da se s raspravom ne bi smjelo požurivati. Odsjek za informacijske znanosti je jedini napravio program za obradu knjižnične građe koji je bio namijenjen studentima, ali se upotrebljava u bibliotekama Fakulteta.
- dr. sc. A. Čović smatra da bi se rasprava trebala ponovno sprovesti, jer se tada nije vjerovalo da će Fakultet dobiti sredstva pa se članovi Vijeća nisu upuštali u raspravu. S obzirom da ima primjedbi dobro bi bilo da se odsjeci obavijeste o idejnom projektu. U savjetodavnom tijelu nije važno da li su osobe s istoga odsjeka ili različitih, važno je da imaju različite pristupe da se dođe do rješenja koje bi zadovoljilo interese ovoga Fakulteta te predlaže da se u savjetodavno tijelo izabere i dr. sc. M. Tadić.
- dr. sc. N. Stančić zadatak toga tijela je već na početku koncipiran u verificiranju projekta ili u predlaganju nekih izmjena, a kasnije to tijelo prati rad na operativnoj izgradnji. Sve osobe koje su predložene u to savjetodavno tijelo nisu stručnjaci za sve, ali se pretpostavlja da su osobe koje će znati ocijeniti gdje treba angažirati stručnjake s Fakulteta ili izvana koji o nekoj problematici znaju. Tijelo mora biti efikasno, to nije predstavničko tijelo koje će sada raspravljati već tijelo koje će konzultirati stručnjake i odsjeke odnosno Fakultetsko vijeće radi davanja mišljenja. Savjetodavno tijelo može se proširiti, ali ono ne bi smjelo biti veliko tijelo, jer je potreban intenzivni i ubrzani rad.
- dr. sc. I. Karavanić na sjednici Odsjeka za arheologiju raspravljalo se o pitanju biblioteke i Odsjek je zauzeo stav da je protiv toga da se seminarska biblioteka Odsjeka za arheologiju rasformira i preda budućoj biblioteci, jer su nastavnici zbog rada potpuno ovisni o knjigama u smislu ilustracije, crteža, slika koje stalno kolaju iz sobe profesora, predavaonice i studenata. Jednoglasno mišljenje Odsjeka za arheologiju je da zbog specifičnosti studija na Odsjeku nastava ne bi mogla funkcionirati bez seminarske biblioteke kada takva biblioteka ne bi bila svima na dohvatu ruke, Odsjek nije voljan rasformirati svoju seminarsku biblioteku. U savjetodavnom tijelu morao bi biti netko tko će adekvatno zastupati sva pitanja, a između ostalog i mišljenje Odsjeka za arheologiju.
- dekan dr. sc. N. Budak među odsjecima koji trebaju dijelom zadržati seminarske biblioteke, jer se nastava ne može bez takve biblioteke odvijati su Odsjek za arheologiju i Odsjek za povijest umjetnosti. Odsjeku za arheologiju sigurno na dohvat ruke nije potrebna čitava biblioteka, možda oko 10-20% knjiga, a ostali postotak (80-90%) mogle bi biti u novoj biblioteci. Kolega Jurković s Odsjeka za povijest umjetnosti koji vrlo dobro zna problematiku korištenja knjiga u nastavi je u savjetodavnom tijelu.
- dr. sc. M. Ježić ne bi trebalo Fakultet staviti pred gotov čin, budući da točka o formiranju savjetodavnog tijela nije bila najavljena za današnju sjednicu smatra da bi se mogla vrlo brzo sazvati posebna sjednica Fakultetskog vijeća da se o njoj raspravlja, jer se danas teško može dobro riješiti da bi članovi Vijeća koji su ovdje prisutni bili zadovoljni tim rješenjem. Misli da bi Uprava trebala dostaviti materijale projekta odsjecima i odgovoriti na pitanje svakom odsjeku da li odsjek može ili ne može zadržati seminarsku biblioteku i u kakvom obliku prostora te tražiti od odsjeka mišljenje o prijedlogu kandidata za savjetodavno tijelo ili da odsjek predloži koji bi kandidat bio stručan u tim poslovima.
- dekan dr. sc. N. Budak da je Uprava fakulteta htjela staviti nekoga pred gotov čin o tome ne bi onda obavijestila Fakultetsko vijeće, jer je to potpuno u ingerenciji Uprave, smatra da članovi Fakultetskog vijeća valjda poznaju osobe na ovom Fakultetu i mogu odlučiti danas o tome tko može biti u toj radnoj grupi.
- dr. sc. M. Ježić od kada je u ingerenciji Uprave sa određenim mandatom da za stalno promijeni strukturu Fakulteta.
Nitko ne želi da se izgubi taj novac niti da se ne napravi nešto na Fakultetu, međutim i odsjeci žele zadržati svoje seminarske biblioteke i nastavnici žele imati uvida u uvjete rada u kojima će raditi, a to se tiče i studenata. Misli da bi bilo dobro dobiti i druge prijedloge za članove savjetodavnoga tijela i dobiti na uvid materijale projekta kada je to sada postalo operativno jako važno.
Dekan - u Statutu su odredbe što je u ingerenciji dekana.
- dr. sc. Lj. Gjurgan
Studenti Odsjeka za anglistiku nemaju uvjete za seminarski rad niti pristupa knjigama s obzirom da se seminarska biblioteka nalazi u prostoru od 10 m2 te smatra da nisu potrebne duge rasprave. Ako idemo u reformu nastavnih programa onda trebamo mogućnost seminarskog rada ne samo za one koji imaju 10 studenata na cijelom odsjeku, nego i za one koji imaju 1.000 studenata.
- dr. sc. A. Sekulić Majurec
Kada je čula da je naš Fakultet dobio sredstva bilo joj je drago kao i svima zahvaljujući Upravi da je unaprijed pripremila materijale idejnog projekta. Neki fakulteti nisu mogli to iskoristiti, jer nisu imali pripremljene materijale. Na osnovu toga što je Uprava do sada radila daje joj povjerenje da će ona i dalje dobro brinuti o gradnji objekta. Budući da se projekt dobiva na osnovu referenci, moli Upravu fakulteta da za sljedeću sjednicu Fakultetskog vijeća prikaže popis referenci koje je ova grupa projektanata do sada imala u gradnji biblioteka i dvorana, jer je to bitno koliko mi možemo vjerovati projektantima. Podržava prijedlog Uprave o izboru savjetodavnog tijela, ali s obzirom na raspravu, predlaže da unutar toga tijela bude s jedne strane projektant prema kojem će to tijelo komunicirati i s druge strane naše stručno tijelo i naši bibliotekari koji će isto komunicirati i sa izvođačem i sa Upravom.
- dekan dr. sc. N. Budak
Prijedlog kolegice Sekulić mogao bi se modificirati tako da se ne bira još neko posebno tijelo već da svaki odsjek delegira jednog člana koji bi bio u grupi kojoj bi savjetodavno tijelo dostavljalo materijale radi davanja primjedbi, a druga grupa bi bili svi bibliotekari koji bi komunicirali sa savjetodavnim tijelom sazivanjem sjednice na kojoj bi se odvijale rasprave o prijedlozima toga tijela.
- dr. sc. M. Tadić
Zahvaljuje prof. Čoviću na ukazanom povjerenju, ali je njegovo iskustvo manjkavo za nadogradnju, smatra da u savjetodavnom tijelu trebaju biti osobe sa iskustvom. Predlaže da se savjetodavno tijelo proširi s nastavnicima dr. sc. D. Borasom i dr. sc. S. Boticom.
- dr. sc. N. Čačinovič
Odsjek za filozofiju je ponosan na svoju biblioteku, ona je stara ali je dobra za naše potrebe i ono što mi hoćemo je da nam knjige budu na dohvatu. Biblioteka bi morala biti takvog tipa da imamo seminarske čitaonice gdje će za svaku godinu biti seminarski materijali, da studenti imaju gdje raditi i da im je knjiga na dohvatu. Ostali bibliotečni fond koji bi se rasformirao u ovom otvorenom tipu biblioteke trebao bi pružiti mogućnost slobodnog pristupa.
- dr. sc. D. Horga
Smatra da u savjetodavnom tijelu ima previše osoba iznad 65 godina i u tom smislu on zahvaljuje Upravi na ukazanom povjerenju i svoj mandat stavlja na raspolaganje drugome.
- dr. sc. V. Afrić zahvaljuje na ukazanom povjerenju.
Bez obzira tko će biti u savjetodavnom tijelu ono ima vrlo težak zadatak. Prva mu je zadaća da pronađe i dobije konsenzus oko strategije upotrebe budućeg aneksa. Raspravljalo se o tome da li je tijelo dovoljno kompetentno da samo dođe do rješenja, on misli da to tijelo bez obzira kako ga sastavili neće biti kompetentno i neće moći raditi ukoliko ono ne uključi cijeli Fakultet u raspravu. To tijelo da bi došlo do konsenzusa o upotrebi budućeg aneksa mora razgovarati s cijelim fakultetom i predložiti prijedlog koji će biti takav da se može postići konsenzus. Druga mu je zadaća da nakon konsenzusa kada se složimo oko toga što mi zapravo hoćemo sagraditi, da prati da se to stvarno i sagradi. Misli da bi to tijelo moralo razgovarati sa svima, javno predložiti svima koncept strategije upotrebe aneksa i kako se zamišlja upotreba toga aneksa. On vidi da će to biti jedna centralna biblioteka sa seminarskim čitaonicama, jedna strategija organizacije koja se može sprovesti i ovo je jedinstvena prilika da se to napravi. To je strašno veliki posao i velika zadaća i bez obzira na to spreman ga je napraviti, ali tek onda ako ga svi zajedno podrže, a ne da se misli da to tijelo ne treba podržati.
- prodekan dr. sc. Ž. Jerneić
Smatra da će biti veći problem kod adaptacije postojeće zgrade nego kod bibliotečnog aneksa i da je tu više potrebno savjetodavno tijelo koje bi predlagalo, kako urediti kabinete i sve dvorane te odrediti koje osobe izabrati u pojedina tijela da se to realizira brzo i efikasno; iznijeti načine i postupke kako neke ciljeve ostvariti npr. formiranje stručnog tima za koncept aneksa biblioteke, koga pozvati i na koji način. Kod bibliotečnog aneksa bitan je samo koncept.
- dr. sc. V. Katunarić
Predloženom savjetodavnom tijelu trebamo dati povjerenje i to tijelo ne bi trebali proširivati.
- dr. sc. Olujić
Smatra da je koncept aneksa dobar i da je dobra ideja to što će biti jedna biblioteka - čitaonica u kojoj će biti objedinjen knjižni fond. Predlaže da seminarske knjižnice ostanu gdje su i sada.
- dr. sc. M. Ježić
Predlaže da se savjetodavno tijelo proširi tako da se izabere prof. Novaković i smatra da bi bilo dobro da se prihvate i ostali prijedlozi o proširenju tijela sa prof. Boticom i prof. Čovićem.
Nakon rasprave dekan je predložio da Fakultetsko vijeće izabere savjetodavno tijelo kako je predloženo, a ukoliko se taj prijedlog ne prihvati raspravljat će se o nekom drugom prijedlogu.
Fakultetsko vijeće javnim izjašnjavanjem većinom prisutnih (od 46 člana, 26 "za", 11 "protiv" i 9 "suzdržanih") donijelo je sljedeću o d l u k u
Izabiru se članovi savjetodavnog tijela za projekt izgradnje aneksa Filozofskog fakulteta u Zagrebu:
- prof. dr. sc. Nikša Stančić
- prof. dr. sc. Branimir Šverko
- prof. dr. sc. Vjekoslav Afrić
- prof. dr. sc. Damir Horga
- Marijana Mišetić
- dekan prof. dr. sc. Neven Budak
- prodekanica prof. dr. sc. Željka Fink Arsovski
- prodekan prof. dr. sc. Miljenko Jurković
- prodekan dr. sc. Željko Jerneić
Ad 80b.
Imenuje se dr. sc. Željko Jerneić za voditelja projekta na Filozofskom fakultetu u Zagrebu za realizaciju, praćenje i obračun kapitalnih ulaganja iz kredita.
(Javnim izjašnjavanjem Fakultetskog vijeća, 36 glasa "za" 0 "protiv" i 2 "suzdržana").
Ad 81.
Prihvaća se ostavka prof. dr. sc. Slavka Tkalca na funkciji voditelja Poslijediplomskog studija informacijskih znanosti i izabire se prof. dr. sc. Aleksandra Horvat za voditeljicu poslijediplomskog i doktorskog studija informacijskih znanosti.
Ad 82.
Prihvaća se ostavka prof. dr. sc. Slavka Tkalca na funkciji šefa Katedre za društveno humanističku informatiku i izabire se prof. dr. sc. Vladimir Mateljan za šefa Katedre za društveno humanističku informatiku.
Ad 83. Prijedlog prof. dr. sc. Zdravke Matišić za utemeljenje Katedre za novoindijsku filologiju na Odsjeku za orijentalne studije i hungarologiju.
Prof. dr. sc. Z. Matišić podnijela je molbu Fakultetskom vijeću za otvaranjem Katedre za novoindijsku filologiju pri Odsjeku za orijentalne studije i hungarologiju s obzirom da je prijedlog odbijen na sjednici vijeća Odsjeka za orijentalne studije i hungarologiju te je ukratko obrazložila svrhu utemeljenja nove Katedre. S obzirom na zanimanje studenata za studij novoindijskih jezika i s obzirom na nemogućnost da se u okviru dvopredmetnog studija organizira pravi studij i sanskrta i hindskoga prof. Matišić smatra da je utemeljenje Katedre prvi korak za restrukturiranje studija indologije u okvirima reforme visokog školstva.
- prof. dr. sc. M. Ježić, predstojnik Katedre za indologiju
Može li jedan član odsjeka protiv mišljenja odsjeka prenijeti pitanje osnivanja Katedre na Fakultetsko vijeće. Ukoliko može vrijedi li to i za ubuduće za ostale odsjeke. Koliko se sjeća za neka druga pitanja Fakultet je zauzeo stav da kada se na odsjeku nešto ne riješi da se onda ti predmeti ne stavljaju na Fakultetsko vijeće.
- Dekan ne postoji formalne pravne spriječenosti.
Prof. Ježić nije iznio mišljenje Odsjeka o odbijenom prijedlogu prof. Matišić već je osporavao prijedlog prof. Matišić na temelju dosadašnjeg njenog angažmana u nastavi novoindijskog dijela studija.
S obzirom da je rasprava o osnivanju Katedre za novoindijsku filologiju krenula je krivim tijekom, nije bila stručna, Fakultetsko vijeće javnim izjašnjavanjem većinom prisutnih članova glasalo je: 26 "za", 8 "protiv" i 4 "suzdržana" za sljedeći z a k l j u č a k
Prijedlog za osnivanje Katedre za novoindijsku filologiju skida se s dnevnog reda.
Odsjek za orijentalne studije i hungarologiju za iduću sjednicu Fakultetskog vijeća treba pripremiti mišljenje s argumentima o snivanju Katedre za novoindijsku filologiju.
Ad 84.
Prihvaća se prijedlog Odsjeka za povijest i imenuje se Marko Šarić, znanstveni novak u Zavodu za hrvatsku povijest, za koordinatora dislociranog studija povijesti u Splitu.
Ad 84.1.
Odobrava se osnivanje Centra za psihodijagnostičke instrumente pri Odsjeku za psihologiju.
- dr. sc. V. Vizek Vidović
Radi se o jednom inovativnom projektu na Filozofskom fakultetu pri Odsjeku za psihologiju odnosno na Sveučilištu u Zagrebu. To je prvi projekt iz područja humanističkih i društvenih znanosti te je to tehnološki projekt koji mora imati gotov proizvod, a proizvod je ovaj Centar koji nudi usluge zajednici odnosno tržištu. Projekt je prihvaćen na Odsjeku za psihologiju i od strane Uprave. Dobio je financijska sredstva i dobio je dva radna mjesta. Treba postići izravnu suradnju i transfer znanja neposrednim korisnicima. U ovom slučaju su to državne službe i sva poduzeća koja koriste psihološki instrumental.
Ad 85.
Izabire se dr. sc. Željka Fink-Arsovski, izv. prof. za predstojnicu Katedre za ruski jezik na Odsjeku za slavenske jezike i književnosti, za akad. god. 2003./2004. i 2004./2005.
Ad 86.
Izabire se dr. sc. Sanja Cvetnić za predstojnicu Katedre za umjetnost renesanse i baroka na Odsjeku za povijest umjetnosti, od 1. siječnja 2004. godine.
Ad 87.
Odobrava se asistentici mr. sc. Jeleni Šesnić samostalno održavanje nastave i ispita iz kolegija Američka književnost 19. stoljeća, na Odsjeku za anglistiku.
Ad 88.
Odobrava se mr. sc. Tomislavu Brleku samostalno održavanje nastave i ispita iz kolegija Milton i njegovo doba, na Odsjeku za anglistiku.
Ad 89.
Odobrava se mr.sc. Jeleni Jesenković samostalno izvođenje nastave iz predmeta Hrvatski dijalekti, pod vodstvom nositelja kolegija prof.dr.sc. Branka Vuletića, na Odsjeku za fonetiku.
Ad 90.
Odobrava se mr.sc. Jeleni Jesenković samostalno izvođenje nastave iz predmeta Govorne vježbe III u zimskom semestru akad.god. 2003/2004, pod vodstvom nositelja kolegija prof. dr. sc. Damira Horge, na Odsjeku za fonetiku, do povratka mlađeg asistenta Marka Likera s odsluženja vojnog roka u siječnju 2004. godine.
Ad 91.
Odobrava se znanstvenoj novakinji Tanji Kuštović samostalno vođenje seminara iz staroslavenskoga jezika (4 sata tjedno), na Katedri za staroslavenski jezik na Odsjeku za kroatistiku pod nadzorom prof. dr. Stjepana Damjanovića.
Ad 92.
Odobrava se dr. sc. Damiru Agičiću održavanje ispita iz Gospodarske povijesti od akademske godine 2003/04. (umjesto dr. sc. M. Kolar), na Odsjeku za povijest.
Ad 93.
Odobrava se gostovanje profesora Stevena Levera (Velika Britanija ) na Odsjeku za anglistiku, radi održavanja predavanja studentima, 27. studenoga 2003.
Ad 94.
Odobrava se gostovanje mr.sc. Ante Nazora i dr.sc. Irene Benyovsky na Odsjeku za povijest, radi sudjelovanja na seminaru iz predmeta Hrvatska povijest u srednjem vijeku I.
Ad 95.
Izabiru se mentori za školsku praksu na Odsjeku za anglistiku, za akad. god. 2003/2004.
OSNOVNA ŠKOLA
Milica Bilić-Štefan (OŠ Dugave), Tatyana Butorac (OŠ Granešina), Dubravka Despot (OŠ Vrbani), Mirta Grizak Štrbenac (OŠ D. Domjanića), Marina Hadžiomerović (OŠ Medvedgrad), Sanja Horvatić-Golubić (OŠ Augusta Šenoe), Ana Markočić Dekanić (OŠ Voltino), Fedora Mikota (OŠ Voltino), Gordana Neuhold (OŠ V. Nazora), Branka Pavlek (OŠ Vrbani), Jelena Štingl (OŠ B. Kašića), Jasenka Topličanec (OŠ D. Domjanića), Dajana Vukadin (OŠ M. Mrkša)
SREDNJE ŠKOLE
Cvjetanka Božanić (X. gimnazija), Vesna Hibler-Gobović (X. gimnazija), Zdenka Jukić (V. gimnazija), Melita Jurković (Klasična gimnazija), Snježana Mahmet-Novković (V. gimnazija), Zoja Mandić Požgaj (X. gimnazija), Renata Mikulec (IV. gimnazija), Vida Nikpalj (IV. gimnazija), Nataša Nikpalj-Juraić (Gimnazija Sesvete), Ingeborg Radimiri (IX. gimnazija). Sanja Vrhovec Vučemilović (V. gimnazija)
ŠKOLE STRANIH JEZIKA
Centar za strane jezike, Vodnikova 12: D. Belso, D. Blažić, T. Cernjak, N. Findrik, I. Granić, T. Jakovljević, A. Jurković, D. Klasinc, V. Kostrenčić-Lukić, M. Kovačićek, T. Lovreček, A. Madunić, J. Pavuna, S. Plavšić, Z. Rukavina, A. Sallakh, Z. Samardžija, M. Selanec, L. Šikić, D. Vignjević, V. Vinja, S. Zlatar, M. Živković, M. Puljar, S. Bjelobaba, I. Bunjevac
Škola stranih jezika Sova, Varšavska 14: Nina Babić, Ankica Knezović, Helena Milošić, Irena Pušić-Ivčić, Zrinka Sokač, Vesna Špoljar, Paula Vranković, Božica Gavez
Class: Zvjezdana Čegir, Miljen Matijašević, Vedrana Vojković
Stara Vlaška: Jadranka Ušnik
Svjetski jezici: Z. Marošević, V. Grgičević, D. Krpanec, T. Banko, T. Gavrilović, B. Tartaglia
Ad 96.
Izabiru se mentori za metodiku nastave njemačkog jezika, na Odsjeku za germanistiku, za akad. god. 2003./2004.
Osnovne škole
Srednje škole, gimnazije
Ad 97.
Izabiru se mentori za predmet Metodika nastave klasičnih jezika, na Odsjeku za klasičnu filologiju, za akad. god. 2003/2004:
1. Ivana Jelić, prof. (V. Gimnazija, Zagreb)
2. Zdravka Martinić-Jerčić, prof. (Nadbiskupska klasična gimnazija, Zagreb)
3. Koraljka Crnković, prof. (Privatna klasična gimnazija, Zagreb)
Ad 98.
Prihvaća se prijedlog Centra za strane jezike i izabiru se mentori za nastavni predmet metodike jezika - francuskog, engleskog, talijanskog, njemačkog i ruskog jezika - za akademsku godinu 2003/2004:
1. Jasna Ćirić, stručna suradnica - za francuski jezik
2. Ana Matijević, stručna suradnica - za španjolski jezik
3. Beatrice Mićunović, stručna suradnica - za engleski jezik
4. Ariella Fabrio, stručna suradnica - za talijanski jezik
5. Mirjana Šnjarić, stručna suradnica - za njemački jezik.
Ad 99.
Odobrava se angažiranje vanjske suradnice mr. sc. Dubravke Dubravec-Labaš za nastavu jezičnih vježbi na Odsjeku za talijanistiku.
Ad 100.
Odobrava se Odsjeku za komparativnu književnost angažiranje vanjskog suradnika mr.sc. Gorana Sergeja Pristaša, zbog ispunjenja programa na posljednjoj godini Dodatnog studija teatrologije, 2 sata seminara tjedno u zimskom i ljetnom semestru iz kolegija Vrste kazališnih situacija, u akad.god. 2003/2004.
Ad 101.
Odobrava se Odsjeku za kroatistiku angažiranje vanjske suradnice dr. sc. Marije Znika, znan. sur. - 2 sata seminara tjedno, na Katedri za hrvatski standardni jezik, u ak. god. 2003/2004.
Ad 102.
Odobrava se Croaticumu – hrvatski za strance (Pripremna godina studija), angažiranje vanjske suradnice Ivane Puškarić, prof. - 15 sati jezičnih vježbi tjedno za Hrvatski standardni jezik, u ak. god. 2003/2004.
Ad 103.
Odobrava se Odsjeku za romanistiku angažiranje vanjskih suradnika u akademskoj godini 2003./2004. i to:
Silvana Luetić (španjolski jezik) – 2 sata predavanja, 4 sata seminara + hospitacije
Consuelo Elias Žitinski (španjolski jezik) - 4 sata vježbe
Marina Deur (portugalski jezik) - 3 sata vježbe
Carla Ferreira (portugalski jezik) - 3 sata predavanja, 2 sata vježbe
Ad 103.1.
Odobrava se Odsjeku za lingvistiku angažiranje vanjskog suradnika Krešimira Međerala za održavanje Tečaja iz mađarskog jezika kao izbornog predmeta studentima lingvistike, u akad. god. 2003/2004.
Ad 104.
Odobrava se dr. sc. Mileni Žic Fuchs, izv. prof., održavanje nastave na Filozofskom fakultetu u Tuzli, iz predmeta Semantika ( ukupno 16 sati semestralno).
Ad 105.
Odobrava se dr. sc. Tatjani Jukić Gregurić, doc. održavanje nastave na Filozofskom fakultetu u Tuzli, iz predmeta Viktorijanska književnost (ukupno 16 sati semestralno).
Ad 106.
Odobrava se prof. dr. sc. Lini Veljaku održavanje nastave na Filozofskom fakultetu u Rijeci, iz kolegija Filozofija povijesti (fond sati 1+1), u akad. god. 2003/2004.
Ad 107.
Odobrava se mr.sc. Gorani Stepanić održavanje nastave na Filozofskom fakultetu u Puli, iz predmeta Hrvatska latinistička književnost, u ak.god. 2003/2004.
Ad 108.
Odobrava se dr. sc. Vesni Buško, doc. održavanje nastave na Pedagoškom fakultetu u Osijeku, iz kolegija Upotreba računala u psihologiji, u akad. god. 2003/2004.
Ad 109.
Odobrava se dr. sc. Zvonku Kovaču, red. prof. održavanje nastave na poslijediplomskom studiju književnosti na Filozofskom fakultetu u Ljubljani i Pedagoškom fakultetu u Mariboru, za akad. god. 2003./2004. i 2004./2005
Ad 110.
Odobrava se dr. sc. Ognjenu Čaldaroviću, red. prof. održavanje nastave:
- na Agronomskom fakultetu u Zagrebu na Studiju krajobrazne arhitekture, iz predmeta Sociologija grada, u zimskom semestru akad. god. 2003/2004.,
- na Visokoj školi sigurnosti s pravom javnosti u Zagrebu na poslijediplomskom studiju iz sigurnosti, iz predmeta Društvo i rizici, ukupni fond 25 nastavnih sati tijekom zimskog semestra akad. god. 2003/2004.
Ad 111.
Izabire se Miroslav Razum za demonstratora u nastavi, na Katedri za klasičnu arheologiju na Odsjeku za arheologiju, u akad. god. 2003/04.
Ad 112.
Izabire se Marko Nikolić, za demonstratora u nastavi, za predmet Informatika u antropologiji, na Fakultetskoj katedri za antropologiju, u akad. god. 2003/04.
Ad 113.
Izabiru se demonstratori u Odsjeku za filozofiju za akademsku godinu 2003/2004.
1. Marta Klepo
2. Ivan Bunjački
3.Igor Bezinović
4. Lovela Machala
5. Dejana Kurbović
Ad 114.
Izabire se Martina Kovačević za demonstratora u knjižnici Odsjeka za fonetiku, umjesto Ive Mertić.
Ad 115.
Izabiru se demonstratori u Odsjeku za informacijske znanosti:
- Anđela Pečanić za predmet Matematika i statistika i Algebarska lingvistika
- Ivan Galetić i Pavlina Krešimir za predmet Bate podataka.
Ad 116.
Izbire se Danijela Kovačević za demonstratora u Odsjeku za kroatistiku na Katedri za noviju hrvatsku književnost, za akad. god. 2003/2004.
Ad 117.
Izbiru se demonstratori u Odsjeku za povijest, za akad. godinu 2003/04.
1. Dubravka Galenić
2. Stipica Grgić
3. Tea Čonč
4.Martina Jagnjić
5.Ivan Dujmić
6.Martina Mašić
7. Janko Kalšan
Ad 118.
Izabiru se demonstratori u Odsjeku za psihologiju, u akad. god. 2003/2004.
Čima Ana, Galić Mia, Hudolin Marina, Laketa Sunčana (knjižnica), Marković Kristina, Modić Koraljka, Nikšić Dubravka, Oljača Maja, Parmač Maja, Ružić Valentina, Tokić Ana i Tonković Maša.
Ad 119.
Izabire se Maja Župan za demonstratora na Katedri za rusku književnost u Odsjeku za slavenske jezike i književnosti izbor, za akad. god. 2003./2004.
Ad 119.1.
Izabire se Nada Mateković za demonstratoricu u knjižnici Odsjeka za etnologiju, u akad. god. 2003/04., umjesto Vanje Lovrić.
Ad 120.
Odobrava se Maji Anđel plaćeni dopust od 1. studenog 2003. do 28. veljače 2004. za rad na doktorskoj disertaciji i korištenja stipendije Ernst Mach u Beču..
Ad 121.
Odobrava se prof. dr. sc. Andrei Zlatar plaćeni dopust od 17. 11. do 4. 12. 2003. radi studijskog boravka u Francuskoj (korištenje stipendije francuske vlade iz područja kulturne politike).
Ad 122.
Odobrava se prof. dr. sc. Bruni Kuntić-Makvić plaćeni dopust od 11. do 21. studenog 2003. radi studijskog boravka u Parizu.
Ad 123.
Odobrava se prof. dr. sc. Nadi Grujić plaćeni dopust od 9. do 19. prosinca 2003. radi održavanja predavanja na Europskom poslijediplomskom studiju iz povijesti arhitekture koji se održava u Rimu.
Ad 124.
Odobrava se dr. sc. Nataliji Vidmarović, doc. plaćeni dopust od 24.11.2003. do 05.12.2003. radi sudjelovanja u radu Međunarodnom «Puškin-institutu» u Moskvi.
Ad 125.
Prihvaća se izvještaj o radu prof. dr. sc. Marijana Bobinca za vrijeme korištenja slobodne studijske godine u akad. god. 2002./2003.
Ad 126.
Prihvaća se izvještaj o radu prof. dr. sc. Krešimira Nemeca za vrijeme korištenja slobodne studijske godine 2002/2003.
Ad 127.
Prihvaća se izvještaj o radu dr. sc. Alije Kulenovića, red. prof. za vrijeme slobodne studijske godine od 01. 10. 2002. do 01. 10. 2003.
Ad 128.
Odobrava se dr. sc. Meri Tadinac Babić, izv. prof. korištenje slobodne studijske godine od 01. 03. 2005. do 28. 02. 2006., radi pripreme novih sadržaja za tri kolegija na dodiplomskom studiju psihologije (Biološka psihologija I, Biološka psihologija II, Klinička neuropsihologija), dva kolegija na poslijediplomskom studiju te za rad na znanstvenom projektu Biopsihosocijalne odrednice doživljavanja i ponašanja u zdravlju i bolesti.
Ad 129. Obavijesti dekana i prodekana
- dekan dr. sc. N. Budak
Nezadovoljan je odazivom članova Fakultetskog vijeća i svih ostalih zaposlenika na izlet u Vukovar. U Vukovaru su nas lijepo dočekali i ugostili, bio je organiziran poseban program.
Raspisan je natječaj za državne stipendije za studente.
Uprava fakulteta bila je u posjetu na nekoliko sveučilišta u Kini. U Kini već postoji studij po modelu 3+2 i svi studenti plaćaju studij.
- prodekan prof. dr. sc. M. Jurković
Prijedlozi odsjeka za podjelu državnih nagrada za znanost za 2003. godinu su sljedeći:
Nagrada za životno djelo
Prof. dr. sc. Ivo Maroević
Prof. dr. sc. Mirjana Gross
Akademik Eduard Hercigonja
Prof. dr. sc. Vladimir Ivir
Godišnja nagrada za znanost
Prof. dr. sc. Vjeran Katunarić
Godišnja nagrada za popularizaciju promidžbu znanosti
Prof. dr. sc. Stjepan Damjanović
Godišnja nagrada znanstvenim novacima
Mr. sc. Tomislav Bogdan
Fakultetsko vijeće jednoglasno prihvaća prijedloge za podjelu državne nagrade za 2003. godinu.
Ad 130. Razno i postavljanje pitanja Upravi fakulteta.
- dr. sc. N. Čačinović na Odsjeku za filozofiju konstatirao je da usprkos odluci Fakultetskog vijeća neki vanjski suradnici održavaju nastavu na studiju antropologije, iako za to postoje kompetentni nastavnici na našem Fakultetu.
- dekan dr. sc. N. Budak upozorit će se voditelj studija antropologije da se treba dogovoriti o izvođenju nastave dotičnih predmeta s pročelnicima Odsjeka za filozofiju, arheologiju i sociologiju.
- Student Bunjevac
Neki nastavnici još nisu objavili ispitne termine. Studenti su se žalili da neki nastavnici dopuštaju izlazak na izvanredne rokove samo apsolventima i da zaboravljaju na svoje obveze zbog drugih obveza, ne održavaju predavanja i kasno se stavljaju obavijesti o spriječenosti održavanja nastave na oglasne ploče. Moli Upravu fakulteta da se nešto poduzme zbog povišenja cijene u kantini.
Dekan dr. sc. N. Budak nastavnici moraju poštivati Odluku o provođenju ispita.
Prodekanica dr. sc. Ž. Fink ne mogu se polagati jezične vježbe u tim rokovima. Studenti ako nisu položili jezične vježbe moraju ih ponovo pohađati i ne mogu izlaziti na ispit, a na druge teoretske ispite koje su odslušali, a bili su prenosivi mogu izaći.
Sjednica je završila s radom u 18, 30 sati.
Zapisničar Dekan
Barica Biškup Prof. dr. sc. Neven Budak