VIDEO: Okrugli stol „Humanističke i društvene znanosti u znanstveno-tehnološko doba“

institut_za_filozofiju_mediumOkrugli stol „Humanističke i društvene znanosti u znanstveno-tehnološko doba“ održan je 21. listopada na Institutu za filozofiju, u sklopu projekta MZOŠ-a za popularizaciju znanosti „Znanost u kontekstu“. Svrha projekta je stvaranje platforme za javnu raspravu o znanosti i tehnologiji kao višedimenzionalnim povijesnim, kulturološkim, političkim, socijalnim i ekonomskim fenomenima. Prvi izlagač bio je prof. dr. sc. Darko Polšek s Filozofskog fakulteta, koji je između ostaloga ukazao na problem teorije kapitala, koja pretpostavlja da se veće ulaganje u znanje pretvara u bolji društveni kapital te da se ulaganje u razvoj i istraživanja pretvaraju u ojačanu demokraciju. Također je istaknuo da korist od obrazovanja pada s jedinicom ulaganja, što teorija kapitala ne uzima u obzir. Spomenuo je i problem uske specijalizacije znanja, što na kraju stvara veći društveni trošak. Sljedeći izlagač bio je prof. dr. sc. Pavel Gregorić s Hrvatskih studija. Istaknuo je današnji imperativ brzog proizvođenja znanja s mjerljivim i jasnim rezultatima, koji u nije u značajnoj mjeri prisutan u društveno-humanističkim znanostima. Kao rješenje društveno-humanističke usamljenosti u radu i dugoročnog učenja, predstavio je moderne online resurse poput besplatnih ili jeftinih tečajeva koja nude priznata Sveučilišta, alatke poput francuske digitalne biblioteke Gallica te interdisciplinarni, kolaborativni rad koji osvježava i širi teme na razna područja. Također je prepoznao humanističku kvalitetu opreznog, minucioznog promišljanja i rada, što je vrlo potrebno u današnjem rapidnom tehnološkom svijetu. Posljednji izlagač bio je mr. sc. Predrag Pale s Fakulteta elektrotehnike i računarstva. Na početku je srušio mit o netaknutoj prirodi time što je naveo suptilne, ali jasne tragove tehnologije u naizgled divljim sredinama poput šuma i mora. U takvom opće-tehnološkom društvu, kakve nam odgovore nude društveno-humanističke znanosti? Kao problem, prepoznao je slijepo korištenje tehnoloških uređaja poput mobitela, koje prihvaćamo bez puno razmišljanja, dok rezultate društveno-humanističkih znanosti prihvaćamo u zanemarivoj mjeri, ako i toliko. Upozorio je na brz i nerazborit rast današnje tehnologije te je pozvao na dublje promišljanje koristi i posljedica njenih rezultata, što je zadatak društveno-humanističkih znanosti. Bez daljnjeg ulaženja u sadržaj, pozivamo vas da pogledate video zapis i poslušate ove vrlo kvalitetne osvrte na aktualan problem koji se tiče svih nas:

Nino Kadić

1,017 total views, 1 views today