Poziv na tribinu: Primjena 3D printinga u medicini

skull0_1Zagrebačka podružnica Hrvatskog bioetičkog društva nastavlja s ciklusom tribina pod nazivom “Bioetički utorak” te nam javlja da će druga u nizu biti tribina pod naslovom Primjena 3D printinga u medicini. Tribina će se održati 1. travnja 2014, u 17:30 na Filozofskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu (Konferencijska dvorana, 2. kat Knjižnice Fakulteta), Ivana Lučića 3, Zagreb.

Gosti tribine su:

dr. sc. Sven Maričić (Tehnološki fakultet Sveučilišta u Rijeci)

– prof. dr. sc. Renata Gržić, dr. dent. med. (Medicinski fakultet Sveučilišta u Rijeci)

– prof. dr. sc. Darko Manestar, dr. med. (umirovljeni pročelnik Klinike za otorinolaringologiju i kirurgiju glave i vrata KBC-a Rijeka)

Nova, revolucionarna tehnika trodimenzionalnog ispisa (3D printing) omogućuje printanje širokog spektra predmeta, između ostalog, i tvrdih tkiva ljudskog organizma, a u budućnosti će biti moguće printati funkcionalne unutarnje organe iz matičnih stanica osobe.

2008. godine prvi je put u Hrvatskoj i u ovom dijelu Europe obavljena operacija ugradnje implantanta izrađenog po mjeri, koji je u cijelosti konstruiran i proizveden zahvaljujući hrvatskim stručnjacima. Radilo se o rekonstrukciji dijela čela i nosa pri čemu je pacijentu ugrađen isprintan implantant. Druga uspješno obavljena operacija u Hrvatskoj bila je 2013. godine pri čemu je pacijentici ugrađena zdjelica stvorena po mjeri korištenjem 3D printinga.

Svrha je tribine objasniti tehniku 3D printinga te njene mogućnosti u medicini i implikacije na sadašnjost i budućnost medicinske prakse.

Tribina je otvorena za sve zainteresirane!

VODITELJICE TRIBINE:
Nikolina Ćavar i Rahela Jug

(RJ)

1,748 total views, 1 views today

Facebook Twitter Email Reddit Stumbleupon Tumblr

One thought on “Poziv na tribinu: Primjena 3D printinga u medicini

1. استخدم منظفًا منزليًا يسمى يمكن استخدامه فقط لإزالة الأوساخ العالقة من بشرتك ، لكنه لن يساعد في إزالة التشققات أو الخدوش. طريقة الاستخدام: ضعي طلاءًا على منديل ورقي أو ضعي كمية مناسبة على قطعة قماش ناعمة أو فرشاة أحذية شفافة ناعمة وابدئي في الفرك.زيادة. واحرص على عدم المبالغة في التكرار الدائم والمستمر لهذه العملية. وذلك لأن الاستخدام المتكرر سيؤدي إلى تلاشي البشرة وفقدانها لحيويتها ، ومع مرور الوقت ستصبح مترهلة وجافة ومتهالكة. هناك العديد من المستحضرات لتنظيف الأوساخ الملتصقة بالجلد الأبيض ، ويتم تسويقها تحت أسماء تجارية متعددة وكلها تقريبًا تؤدي المهمة المطلوبة بشكل جيد. على عكس الجلد ، فإن التشققات والخدوش ، وهي بؤر للجلد ، لها ملمس خشن واحتكاك ، لذلك يصعب حلها باستخدام مسحوق التنظيف العادي. تكمن المشكلة في أن الدهانات البيضاء على شكل بخاخات متوفرة الآن في السوق وتحتوي على مادة لاصقة. ، طلاء أبيض مشبع بالصمغ العربي يملأ الأوساخ ، مما يجعل من المستحيل تقريبًا التمييز بين الخدوش والأجزاء الأخرى السليمة باستخدام بالعين المجردة. هناك طرق شائعة يمكن استخدامها بالوسائل المتاحة في معظم الأسر. تتمثل الطريقة في خلط كمية صغيرة من بودرة الأطفال وكمية صغيرة من النشا مع كمية صغيرة من بيكربونات الصوديوم (طهي الكربونات) وخلط القوام مع العصير. اخلطي ملعقة كبيرة من الليمون وملعقة كبيرة من الحليب جيدًا واتركيها لفترة حتى تصبح كثيفة ، كما ستختفي أيضًا.

Comments are closed.