Centar za logiku i analitičku filozofiju KU Leuven organizira Radionicu za diplomce i Konferenciju o epistemologiji percepcije koje će se održati od 24. do 26. rujna 2014. godine, te upućuje poziv za sudjelovanje.
S obzirom na to da se epistemologija općenito bavi proučavanjem šireg poimanja znanja, tema ovogodišnje konferencije usredotočena je na naš najvažniji i fundamentalan izvor znanja: percepciju, koja ttvori temelj naših saznanja o svijetu i to putem svjesnih percepcijskih iskustava koje posjedujemo o svijetu. Opet, ostaje spornim pitanje kako detalji ovog procesa točno funkcioniraju.
S jedne se strane percepcijsko iskustvo može poimati kao poseban dokaz na temelju kojeg su epistemološki posrednici poput nas u mogućnosti izvoditi zaključke o svijetu. Percepcija se tada uspoređuje s načinom na koji posrednik rezonira jedno uvjerenje (dokaz) od drugog (zaključak), iako je u slučaju percepcije inferencijski korak po sebi obično nesvjestan i automatski. Ovo gledište zauzima stav da je svom znanju potrebno da njegovi posrednici posjeduju pojmljive temelje za njihova uvjerenja.
S druge se strane može smatrati da je percepcija u mogućnosti pribaviti znanje i opravdanje ne zato jer predviđa posrednika s posebnim vidom dokaza, već zato što percepcijski sustav proizvodi istinita uvjerenja o posrednikovom okruženju (i evolucijski je određeno da to tako čini). Ovo bi umanjilo važnost svjesnog iskustva i učinilo bi percepciju veoma drukčijom od načina spoznavanja istine putem dokazno-razumskog promišljanja. Ovo gledište zauzima stav da je percepcijsko znanje nešto što dijelimo i s manje sofisticiranim životinjama i da su uvjeti za njeno postizanje realno mnogo manji.
Konferencija detaljnije istražuje ova dva suprotstavljena stava o percepciji, pritom sagledavajući gledišta koja ih podupiru, prigovore koji ih demantiraju i načine na koji su ih do nedavno razvijali njihovi glavni zagovornici.
Od ključnih govornika organizatori ističu Annalisu Colivu (Sveučilište u Modeni), Petera Grahama (UC Riverside), Jacka Lyonsa (Sveučilište u Arkansasu), Alana Millara (Sveučilište u Stirlingu) i Duncana Pritcharda (Sveučilište u Edinburghu).
Ukoliko želite izlagati na Konferenciji koja se održava 25. i 26. rujna, tada je potrebno poslati sažetak od maksimalno 1000 riječi (pripremljen za slijepo žiriranje) putem ovog obrasca. Ukoliko ipak želite dati svoj doprinos Radionici za diplomce koja će se održati dan prije početka Konferencije, tada je potrebno poslati sažetak do 300 riječi (također pripremljen za slijepo žiriranje) putem ovog obrasca. Rok za predaju sažetaka je do 15. lipnja 2014., a izlagači čiji će radovi biti prihvaćeni bit će obaviješteni do 15. srpnja.
Sudjelovanje u konferenciji se ne naplaćuje, no potrebno je prijaviti se putem e-maila na christoph.kelp@hiw.kuleuven.be do 15. srpnja 2014. Na taj e-mail možete uputiti i sva dodatna pitanja. Organizatori u svojem programu ne navode pokrivanje putnih troškova i smještaja.
(KŠ)
Izvor: hiw.kuleuven.be
Foto: chem.kuleuven.be
790 total views, 1 views today