Prenosimo sa stranica Hrvatskog narodnog kazališta:
“Nakon francuske filozofkinje Julije Kristeve i talijanskog pisca Ammanitija, u Hrvatsko narodno kazalište u Zagrebu napokon dolazi i dugo iščekivani Slavoj Žižek, jedan od najpoznatijih i najvažnijih filozofa današnjice. Za Hrvatsko narodno kazalište napisao je svoju Antigonu, koje će svjetska premijera biti upravo u Zagrebu, a sada dolazi da bi zajedno sa Srećkom Horvatom u sklopu Filozofskog teatra prvi put o tome govorio.
Od posljednjega gostovanja u Zagrebu, u samo godinu i pol, Žižek je objavio čak šest knjiga, od nove knjige o Hegelu, preko zatvorskih pisama s Nadeždom Tolokonikovom, pa sve do vlastite zbirke opscenih viceva koja je nedavno izišla i u hrvatskome prijevodu u izdanju Naklade Ljevak. Pitate li se kako to izgleda kada “najopasniji filozof Zapada” i “Elvis kulturalne teorije” kazalište pretvori u filozofiju i filozofiju u kazalište, odgovor možete dobiti već 17. siječnja 2015. Budući da je već tradicija da se za Žižekova gostovanja u Zagrebu traži i stolica više, iz Hrvatskoga narodnog kazališta poručuju da svoje mjesto osigurate na vrijeme.
U subotu 15. studenoga 2014. s gostovanjem Julije Kristeve počeo je dugo očekivani ciklus Filozofskog teatra kojemu je, po najavi intendantice HNK u Zagrebu Dubravke Vrgoč, cilj prije svega privući mlađu publiku, a ujedno i otvoriti Hrvatsko narodno kazalištejavnim debatama i kritičkom promišljanju današnjice.
Objašnjavajući vezu između filozofije i kazališta, Srećko Horvat, urednik i voditelj Filozofskog teatra, kaže da je “veza između filozofije i kazališta uvijek bila jača od veze između filozofije i bilo kojeg drugog medija. Najpoznatija i najutjecajnija Sartreova djela nedvojbeno su njegove drame, kao što je i Brecht promišljanju radikalne politike pristupio upravo kroz kazalište. Mnogi su filozofi, uključujući Aristotela, Hegela i Nietzschea, pisali o kazalištu, a mnogi među njima, poput Machiavellija, Voltairea ili Susan Sontag, pisali su i vlastite drame. Sontag je i režirala, u Sarajevu pod opsadom.”
Uz godišnje premijere predstava koje za HNK u Zagrebu već pišu vodeći suvremeni filozofi poput Slavoja Žižeka i Tariqa Alija, u sklopuFilozofskog teatra jedanput na mjesec održavat će se debate o kazalištu i društvu, vraćajući filozofiju u kazalište i kazalište filozofiji. Međutim, cilj Filozofskog teatra, napominje Srećko Horvat, nije baviti se isključivo kazalištem ili filozofijom, nego prije svega reafirmirati kazalište kao “javni prostor” i središnje kazalište u državi pretvoriti ujedno u središnje mjesto javne rasprave i promišljanja, čime bi doista postalo i narodno i središnje.
Pročitajte tekst Srećka Horvata o Filozofskom teatru – Kazalište kao mjesto susreta i avanture.”
~NK
2,193 total views, 1 views today