Nedugo nakon izvanredne izborne skupštine Udruženja studenata filozofije održane 21. ožujka 2013. godine predsjedništvo je odlučilo ponovno pokrenuti internetsku stranicu Udruženja. Starija verzija web-stranice još uvijek je bila koristila klasičnu HTML-bazu. Onima koji nisu bili upućeni u njezino djelovanje i pojedincima koji su se prvi put susretali s takvim oblikom stranice održavanje je bilo iznimno teško; zbog neiskustva, a i neznanja. Prije reaktiviranja projekta web-stranice primijećeno je da je zadnji zapis na starijoj verziji bio još iz 2011. g, što je jasno impliciralo na to da je stranica bila neodržavana dulje vrijeme. Najraniji zapis na stranici bio je iz 2008. g, što je davalo do znanja da je stranica bila sagrađena otprilike u to doba.
Postojalo je nekoliko ključnih prepreka pri ostvarivanju i finaliziranju tog projekta: Udruženje više nije posjedovalo pristupne informacije za web-stranicu koja je postojala, pojedinci koji su se prethodno javljali za ponovno uspostavljanje stranice nisu pokazivali nikakav aktivan progres, a osim njih predsjedništvo nije raspolagalo drugim pojedincima koji bi mogli izvršiti zadatak. Projekt je na sebe preuzela Kristina Šilipetar, tada novoizabrani član predsjedništva.
Za izvedbu ovog projekta najprije je valjalo osmisliti na koji bi se način mogla postaviti nova web-stranica da bi njeno održavanje bilo jednostavno trenutnoj generaciji, ali i onim budućima. Početna postavka projekta bila je sprječavanje prijašnjih tehničkih nemogućnosti uporabe web-stranice. Nakon nekog vremena iskristalizirala se ideja o uporabi CMS-sustava (Content Management System) – programa koji na jednom mjestu omogućava postavljanje, uređivanje, objavljivanje i mijenjanje sadržaja te održavanje web-stranice. Iako su prvotne pretenzije naginjale Joomla-CMS-sustavu, u konačnici je zbog tehničkih razloga odlučena upotreba WordPress-CMS-sustava temeljenog na PHP-u i MySQL-u. WordPress je također poznat kao besplatan i open-source-alat za blogove. Odluci je svakako pogodovala činjenica da je WordPress relativno jednostavan za korištenje i da su na internetskim medijima dostupni besplatni podaci o njegovu korištenju.
Sljedeći ključan korak bio je obratiti se Informatičkoj službi Filozofskog fakulteta u Zagrebu i zatražiti ih postavljanje WordPress-sustava, te dobivanje novih pristupnih kodova. Za taj postupak trebalo je imenovati webmastere koji bi bili evidentirani u bazi Informatičke službe. Primarna je uloga webmastera, gledajući iz perspektive Informatičke službe, održavanje internetske stranice, on/ona je osoba s kojom Informatička služba ostvaruje kontakt i kojoj šalje pristupne podatke nakon instalacije WordPressa. Za položaj webmastera dobrovoljno se javila Kristina Šilipetar te Paula Jurić koja je u to doba vršila funkciju tajnice Udruženja studenata filozofije. Udruženje je Informatičkoj službi moralo uputiti službenu molbu za postavljanje WordPressa na kojoj je također trebao biti istaknut e-mail-kontakt na koji bi Informatička služba mogla poslati pristupne podatke.
Nakon dobivanja nove lozinke i pristupnog linka za ulazak u tzv. dashboard WordPressa bilo je potrebno odrediti dizajn web-stranice. S obzirom na to da je Informatička služba tada bila instalirala najnoviju verziju WordPressa (3.5.0), Udruženje je imalo na raspolaganju 803 generičkih dizajna za izgradnju web-stranice. Na sastanku predsjedništva održanog 7.5.2013. godine prisutni članovi predsjedništva (Karlo Jurak, Filip Šipoš i Kristina Šilipetar) odabrali su dizajn Twenty Eleven. Osim odluke o dizajnu dogovoren je i „kostur“ web stranice. Na tom je sastanku također osnovan projekt web-sekcije Udruženja koja je s vremenom postala medijska platforma za djelovanje na novopostavljenoj internetskoj stranici Udruženja.
Nedugo nakon tog sastanka u potpunosti je uspostavljena nova web-stranica Udruženja studenata filozofije te je službeno predstavljena na redovnoj skupštini Udruženja 11.6.2013. godine. Iako je uspostavljena i redovno je ažurirana novim sadržajima putem članaka web-sekcije, valja napomenuti da se rad na stranici pokazao radom na živom organizmu koji se neprestano nadograđuje, mijenja i raste. Tako je, primjerice, zbog rada web-sekcije nekoliko puta u manjoj mjeri mijenjana i nadopunjavana konstrukcija stranice da bi sadržaj koji web-sekcija objavljuje bio pregledniji čitateljima (primjerice rubrike „Komentari“ i „Zanimljivosti“). Danas stranica sadrži sedam pageova, devet kategorija koje Udruženje i web-sekcija redovito ažuriraju novim člancima, četrdesetak plug-in-dodataka koji obogaćuju performativni i vizualni sadržaj stranice te dvadeset dva aktivna widgeta od kojih jedan uključuje i opciju chata putem tzv. Shoutboxa. Osim toga neprestano se nadograđuje njezin pisani sadržaj, vezan uz rad Udruženja ili web sekcije. Stoga posjetitelji web-stranice Udruženja studenata filozofije, osim svježih obavijesti, uvijek mogu očekivati i tehničke promjene i poboljšanja na stranici.
…
Autor članka: Kristina Šilipetar
2,174 total views, 1 views today
One thought on “Izgradnja, dizajn i održavanje web-stranice Udruženja studenata filozofije”
Comments are closed.