Bioetički utorak – tribina “Bioetika i sestrinstvo”

Tribina Bioetika i sestrinstvo u sklopu “Bioetičkog utorka” u organizaciji Hrvatskog bioetičkog društva održati će se u utorak 20. siječnja 2015. u 17:30 sati na Filozofskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu na drugome katu Knjižnice Fakulteta u konferencijskoj dvorani (Ivana Lučića 3, Zagreb).

Prenosimo iz maila:

“Povijest bioetike nerazdvojno je povezana s novim etičkim horizontima koje je šezdesetih i sedamdesetih godina prošloga stoljeća otvorila medicinska etika uslijed intenzivnog razvoja biomedicinskih znanosti te, posljedično, sve osjetnijeg zaoštravanja moralnih dilema u svakodnevnoj medicinskoj praksi. Sestrinstvo, kao profesija i kao poziv,za bioetičareje od posebnog interesa, i to ne samo zbog njegove važnosti u svakodnevnoj kliničkoj praksi i u sustavu zdravstvene skrbi, nego i zbog specifične socijalne uloge medicinskih sestara, odnosno medicinskih tehničara. Sestrinstvo i pripadna mu etika predstavljaju jedinstvenu i nužnu perspektivu u tematizacijibioetičkih problema. Uz opća bioetička pitanja povezana sa sestrinstvom, u aktualnom se društvenom kontekstu također pojavljuju pitanja o statusu sestrinske profesije u javnozdravstvenom sustavu i općenito u društvu koje formiraju trenutne paradigme tehnoznanosti, ekonomije i politike.

GOŠĆE TRIBINE:

dr. sc. Sonja Kalauz (Zdravstveno veleučilište Zagreb)

Ana Vračar (BRID – Baza za radničku inicijativu i demokratizaciju)

VODITELJI TRIBINE:

Marko Kučan i Marko Kos”