Poziv na tribinu Nanotehnologija: od prilike do nesigurne budućnosti

Nanotehnologija usfZagrebačka podružnica Hrvatskog bioetičkog društva nastavlja s ciklusom tribina pod nazivom Bioetički utorak te nam javlja da će druga u nizu biti tribina Nanotehnologija: od prilike do nesigurne budućnosti. Ona će se održati 6. svibnja 2014. godine u 17:30 sati u Konferencijskoj dvorani na drugom katu Knjižnice Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu.Gosti su tribine:

– dr. sc. Tomislav Vuletić (Institut za fiziku, Zagreb)

– prof. dr. sc. Stjepan Car (KONČAR – Institut za elektroniku d.d., Zagreb)

– prof. dr. sc. Lidija Ćurković (Fakulet strojarstva i brodogradnje, Sveučilište u Zagrebu)

Nanoznanosti i nanotehnologije vode nas k prekretnoj točki u razumijevanju prirode na fundamentalnoj razini, a donedavni science fiction postaje svakodnevnica. Takvu silovitost, odnosno potencijal primjene nanotehnologija, moramo razmotriti dvojako. Povijesno je svaki novi veliki korak u tehnologijama imao svoju svijetlu i mračnu stranu. Ta nam „mračna“ strana daje imperativ odgovornog pristupanja i korištenja nanotehnologija. Naša budućnost ovisi o načinu tretiranja novih otkrića i njihovih primjenjivanja u svakodnevnom životu te ophođenja s rizicima koje takve tehnologije donose čovječanstvu i prirodi. Stoga bioetičke implikacije te konstelacije moraju biti uključene u javnu raspravu o  nanotehnologiji, što je nakana ove tribine.

Više informacija možete pronaći ovdje.

Svi su pozvani i dobrodošli!

Voditelji tribine:
Marko Kos i Josip Cmrečnjak