Sveučilište budućnosti

8.11.2013. godine u Tehničkom muzeju (Savska ulica 18, Zagreb), s početkom u 18 sati održat će se rasprava na temu Kako bi trebalo izgledati sveučilište budućnosti.

Raspravu organiziraju Grupa 22 i Heinrich Böll Stiftung, otvorit će ju Louise Morley, direktorica Centra za visoko obrazovanje i istraživanje pravednosti sa Sveučilišta Sussex.

Uvodno predavanje održat će Ivana Perica iz Sindikata Akademska solidarnost, a raspravu će moderirati Karin Doolan.

Prema Louise Morley, suvremeni trendovi u visokom obrazovanju s jedne strane uključuju hipermodernizaciju globalnih, poduzetničkih, korporacijskih sveučilišta i ubrzane, nomadske akademske radnike, a s druge tradicionalne obrasce društvenih nejednakosti.

Promjene u akademskom polju opisuje kao brze i ekstremne te obilježene nejasnim granicama između javnog i privatnog, pri čemu se opseg neoliberalnih i neokonzervativnih promjena i mjera štednje teško mogao predvidjeti.

S obzirom na to, “akademska imaginacija upregnuta je u svrhu preživljavanja u sadašnjosti, zapostavljajući promišljanja o morfologiji sveučilišta budućnosti”, ističe Morley.

Izvor: Grupa 22

(RJ)