Prenosimo sa Zagrebi.com:
“Sedmi po redu Zagrebi! festival, koji će se ove godine održati uoči blagdana Svih svetih, od 29. do 31. listopada u Laubi – kući za ljude i umjetnost i Kulturno informativnom centru (KIC), za temu ima smrt. Nakon prošlogodišnjeg izdanja koje se bavilo umjetnicima u zlatnoj dobi stvaralaštva, ovo novo ide korak dalje.
Smrt, kao oblik prijelaza, fenomen je kojim su fascinirane sve velike svjetske civilizacije. Na njemu su stvarale svoje religijske i eshatološke sustave, konstruiravši tim putem mehanizme pomoću kojih se u kaos unosio red. Na ljudskoj razini, smrt predstavlja kraj, kojim se odnosi, prema onome koji je otišao, radikalno mijenjaju i tako djeluju na okruženje u kojem se smrt dogodila. Ukoliko se smrt ne smatra sastavnim dijelom života, susret s njom dovodi do snažnih psiholoških pomaka u svijesti koji mogu znatno promijeniti osobnost. Zbog snage da djeluje na promjenu osobnosti, smrt je ujedno i jedno od najjačih sredstava za psihološku manipulaciju, tj. oblikovanje svijesti po obrascima, koje najčešće postavljaju prosvijećene elite i time potvrđuju svoju poziciju moći i kontrole.”
Ono što posebno želimo istaknuti kao zanimljivo studentima filozofije jest predavanje Marka Stamenkovića (SAMO)UBOJSTVO FILOZOFIJE? Od tanatologije – preko nekropolitike – ka političkoj filozofiji smrti koje će se održati u petak 31.10.2014. u 17 sati na adresi KIC, Preradovićeva 5, Zagreb.
Prenosimo iz maila redakciji:
“Tema smrti zauzima tradicionalno privilegovan status u filozofiji. Međutim, u savremenom ‘biopolitičkom’ kontekstu njena pozicija je promenjena i poremećena dominacijom diskursa o životu. Kapitalizam navodno preferira ‘život’, ne ‘smrt’. U uslovima te dominacije filozofija se udaljuje od promišljanja suštine ljudskog postojanja: gubitkom pitanja smrti (koje je u sâmom korenu filozofske discipline) ili njegovom namernom erozijom, ona rizikuje da izgubi i fundamentalnu vezu sa onim što njenu prirodu čini osobeno filozofskom. Ako je povlačenje teme smrti iz zapadne filozofije rezultat vladajuće, ‘univerzalne racionalnosti’ takozvanog razvijenog sveta, onda se savremeni filozof neminovno odvaja i od suštine sopstvene discipline. U ontološkom smislu to znači da se filozofija samoisključuje jer se odriče centralnog razloga svog postojanja. Ali ako se ovde radi o ‘samoubistvu’ filozofije, onda se ona ne udaljuje od smrti nego joj se, naprotiv, približava.
U nameri da osvetli geopolitičku stranu tog paradoksa, ovo predavanje repolitizuje pojam smrti iz dekolonijalne (nekropolitičke i tanatopolitičke) perspektive. Za razliku od konceptualnog pitanja (šta je smrt?), koje se odnosi na značenje i kontinuiran problem definicije pojma, ovde se polazi od pretpostavke o strateškoj redukciji aktuelnog diskurzivnog prostora na Zapadu za postavljanje takvog pitanja uopšte. Kao odgovor na tu redukciju –među čijim motivima je i prećutna instrumentalizacija ljudske smrtnosti u cilju ekspanzije svetske moći– u centar pažnje se postavlja problem filozofskog mesta ‘smrti’. Gde je smrt u vremenu globalnog nekrokapitalizma i koja filozofija (umesto zapadne tanatologije) osvetljava mračnu, depolitizovanu stranu puta ka tom mestu?”
Više informacija, kao i program, na stranicama festivala i na Facebook stranici festivala.
754 total views, 1 views today