OBAVIJEST O ODRŽAVANJU OKRUGLOGA STOLA

Prof. dr. Anita Peti-Stantić sudjelovat će na okruglom stolu “Umjetnost riječi u školskim klupama: uloga književnosti u suvremenom obrazovanju”  u organizaciji časopisa Umjetnost riječi. Okrugli stol se održava u Vijećnici Filozofskog fakulteta u srijedu, 24. veljače 2016. u 18.00 kao razgovor o mjestu jezika i književnosti u novoj kurikularnoj reformi. Srdačno vas pozivamo na sudjelovanje, uz pozivnicu i detalje u prilogu.Okrugli stol

I ove godine, treći put zaredom, uredništvo Umjetnosti riječi organizira okrugli stol o nekoj aktualnoj, relevantnoj i s djelokrugom časopisa povezanoj temi. U kolikoj mjeri ovogodišnja tema – uloga književnosti u suvremenom obrazovanju – ispunjava tri navedena kriterija, nije potrebno široko obrazlagati. Dovoljno je podsjetiti na to kako je u tijeku cjelovita kurikularna reforma te se očekuje da će rezultati višemjesečnog rada ekspertnih skupina uskoro ući u javnu raspravu. I iz postojećih, lako dostupnih dokumenata i izjava kreatora reforme vidljiva je njezina naglašena usmjerenost prema praktičnim znanjima i kompetencijama („ishodima učenja“), usko povezanima s „potrebama društva i gospodarstva“. U društvu permanentne krize i rastućeg siromaštva takva je tendencija razumljiva. S druge strane, za discipline čija su znanja, barem na prvi pogled, slabije izravno primjenjiva, ona je poticaj da propitaju svoj status u novom obrazovnom okružju. Kao moguća polazišta za raspravu o (pre)osmišljavanju uloge književnosti u obrazovanju organizator okruglog stola predlaže sudionicima ovaj niz pitanja:

– Treba li se o lijepoj književnosti učiti na svim ili samo na nekim razinama obrazovanja?

– Je li književnost u obrazovanju vrijedna po sebi ili samo kao građa za razvoj jezičnih kompetencija?

– Treba li kanon domaće i svjetske književnosti biti dio obrazovnih programa? Trebaju li postojati čvrsti lektirni popisi?

– Treba li mijenjati omjere nastave jezika i književnosti u predmetu Hrvatski jezik u osnovnim i srednjim školama? Gdje je pritom mjesto nastave medijske kulture?

– Treba li mijenjati satnicu predmeta Hrvatski jezik?

– Treba li – i ako treba, kako – književnost dovoditi u vezu (kontekstualizirati) s drugim predmetima?

Okrugli stol održat će se u Vijećnici Filozofskog fakulteta u Zagrebu u srijedu 24. veljače od 18 do 20 sati. U njegovu prvom dijelu kraća će izlaganja održati pozvani sudionici: Anita Peti Stantić (Filozofski fakultet Sveučilišta u Zagrebu), Tomislav Reškovac (Privatna klasična gimnazija u Zagrebu), Ivan Janjić (Prva gimnazija u Zagrebu) i Igor Medić (Klasična gimnazija u Zagrebu). U drugom je dijelu predviđena diskusija u kojoj mogu sudjelovati svi nazočni. Poseban gost okruglog stola bit će Boris Jokić (Institut za drštvena istraživanja), voditelj Ekspertne radne skupine za cjelovitu kurikularnu reformu. Izlaganja i rasprava bit će objavljen u dvobroju Umjetnosti riječi 1–2/2016.

Radujemo se Vašem dolasku i sudjelovanju.

Uredništvo Umjetnosti riječi