Dani filma Jugoistočne Europe i izložba Stojana Nenova

Dani filma Jugoistočne Europe i izložba bugarskog fotografa Stoyana Nenova, dobitnika Pulitzerove nagrade za fotografiju (uz nazočnost autora) održat će se u Kulturno-informativnom centru (KIC, Preradovićeva 5) od 23. do 25. studenog u 18h. Tema događaja je Izbjeglička kriza – Globalne i regionalne implikacije.

Bit će prikazani sljedeći filmovi:

• 23.11.2016. SUDILIŠTE – redatelj Stephan Komandarev (koprodukcija Bugarske, Hrvatske, Makedonije i Njemačke)
  • 24.11. 2016. PUT LUBENICA – redatelj Branko Schmidt (Republika Hrvatska)
  • 25.11.2016. REZERVNI DIJELOVI– redatelj Damjan Kozole (Republika Slovenija)

Projekcije filmova su organizirane u okviru djelovanja Trojke Procesa suradnje u Jugoistočnoj Europi (SEECP) uz suradnju Veleposlanstva Republike Slovenije i Ministarstva vanjskih i europskih poslova Republike Hrvatske, koja trenutno predsjeda SEECP-om.
Organizator događanja je Državni kulturni institut pri Ministarstvu vanjskih poslova Republike Bugarske u okviru programa „Kultura regija“ posvećen bugarskom rotirajućem predsjedanju Procesom suradnje u Jugoistočnoj Europi /1. srpnja 2015. – 30. lipnja 2016./, a koji ove godine slavi 20 godišnjicu.
Cilj projekta je predstaviti suvremeni film kao alat kulturne diplomacije koji u posljednjih nekoliko godina uživa značajan interes od strane institucija uključenih u multikulturalnu interakciju i dijaloge.
Izbjeglička kriza – pitanje od iznimnog značaja koje ima globalne i regionalne implikacije, kao i naši zajednički napori glede njezinog prevladavanja teme su ovog Festivala i izložbe.

Stoyan Nenov, prvi je Bugar dobitnik Pulitzerove nagrade za fotografiju u kategoriji „Breaking News photography“. Nagradu je dodijeljena Stoyanu Nenovu i njegovim kolegama iz odjela za fotografiju Reutersa, kao priznanje za njihov rad i prikazivanje drame stotine tisuća izbjeglica koji dolaze u Europu pri čemu su neki od kojih izgubili svoje živote ili voljene na putu do kopna.

Događaj će biti popraćen malim domjenkom!