Katedra za makedonski jezik i književnost na Filozofskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu službeno djeluje od akademske godine 1967./1968, što znači da je akademske godine 2017./2018. proslavila pedeset godina postojanja. U okviru Katedre, koja danas djeluje kao dio Odsjeka za južnoslavenske jezike i književnosti, makedonski jezik i književnost se poučavaju na akademskoj razini punih pola stoljeća, a pribroji li se tome i razdoblje lektorata koji je na Fakultetu djelovao od akademske 1955./1956, može se reći da je riječ o jednoj od najdugovječnijih makedonističkih katedri u svijetu. Tim povodom, ulaskom u drugu polovicu stoljeća institucionalne makedonistike u Hrvatskoj, odnosno 51. godinu djelovanja Katedre, organizira se znanstveni skup pod naslovom Pola stoljeća Katedre za makedonski jezik i književnost Filozofskoga fakulteta u Zagrebu koji će se održati 15. i 16. siječnja 2019. u organizaciji Odsjeka za južnoslavenske jezike i književnosti Filozofskoga fakulteta Sveučilišta u Zagrebu.
Teme skupa:
- Studij makedonskog jezika i književnosti danas
Kontekst u kojem se odlučujemo obilježiti obljetnicu određen je vremenom kada se studij makedonistike izvan Makedonije, kao tzv. manji (a u biti manje popularan) studij nacionalne filologije, suočava s krizom u okviru šire krize slavistike, ali i još šire krize humanističkih studija. Tako nam se nameće pitanje kamo i kako dalje s makedonistikom, imajući u vidu njezinu posebnost u odnosu na druge nacionalne filologije. A ta je posebnost određena „mladošću” makedonistike, njezinom neizbježnom otvorenošću prema i ovisnošću o drugim, osobito susjednim, nacionalnim filologijama u međuknjiževnim i interkulturnim koordinatama. Na skupu kroz raznolikost tema želimo postaviti i ova pitanja sasvim otvoreno, sebi samima ponajprije jer se ta pitanja ne tiču samo nas i makedonistike. - Re/vizija: protekla polovica stoljeća
No, ipak, svi mi, ma koliko dugo bili u akademskim okvirima vlastite struke, već zbog same prirode struke, imamo teme koje volimo, pratimo, koje prate nas, koje nas opsjedaju i s kojima se uživamo hvatati u koštac. Zato je druga tema skupa slobodna te se njome želi obuhvatiti različite aspekte makedonskog jezika, književnosti, kazališta, filma, kulture, no ipak je vremenski omeđena razdobljem posljednjih 50 godina, dakle od 1967./1968. naovamo.
- Službeni jezici skupa su svi južnoslavenski jezici.
- Rok za slanje potvrde o sudjelovanju: 10. 12. 2018.
- Rok za slanje naslova izlaganja: 10. 12. 2018.
- Rok za slanje konačne verzije tekstova: 1. 4. 2019.
- Tekstovi za zbornik se šalju na zgmak50g@gmail.com
Kontakt: ibakovic@ffzg.hr ili zgmak50g@gmail.com
Interaktivna Google karta s uputama za sudionike iz inozemstva.