Bosanskohercegovačka čitanja

Naziv predmetnoga područja:: Poetika žanra

Naziv kolegija: Bosanskohercegovačka čitanja

Nositelj: dr. sc. Zvonko Kovač, red. prof.

Izvoditelj: dr. sc. Ivan Majić, viši asist.

ECTS bodovi: 4

Jezik: hrvatski

Trajanje: jedan semestar

Status (obavezni/izborni): a) obavezni za diplomski studij Književno-interkulturno usmjerenje b) izborni za studente južne slavistike, kroatistike i drugih studijskih grupa

Oblici nastave s brojem sati semestralno: 1P 1S

Uvjeti za upis kolegija: nema uvjeta

Način provjere znanja: seminarski rad, usmeni ispit

Okvirni sadržaj predmeta: Ponuditi studentima uvid u značajna djela iz bosanskohercegovačke književnosti, odnosno bosanskohercegovačkih književnosti, uglavnom druge polovice 20. stoljeća, uspostaviti teorijsko-kritički odnos kako prema tekstovima građe (analiza će se zasnivati na ravnomjernom fokusiranju na sva tri književna roda), tako i na kontekstualnim uvjetovanostima njihovih čitanja. Osim detektiranja žanrovskih i tematskih osobitosti obrađivanih djela, cilj kolegija je i uspostaviti razlike koje kao posljedica pozicije s koje se čita odgađaju jednoznačno čitanje čime se otvara čitav niz teorijsko-kritičkih implikacija. Time se studenti upoznaju s različitim bosanskohercegovačkim autorima, upoznaju se s tematskim težištima te žanrovskim postupcima zastupljenim u odabranoj tekstualnoj građi, te istovremeno osvješćuju, kako svoju etičko-političku poziciju čina čitanja, tako i kontekstualnu, situacijski uvjetovanu, interkulturnu poziciju bosanskohercegovačke književnosti (bosanskohercegovačkih književnosti).

Cilj kolegija (očekivane kompetencije): Cilj je kolegija razviti sposobnost književno-kritičkoga i stručnoga čitanja i raspravljanja te osposobiti studente za pisanje seminarskih radova iz književnosti koristeći se različitim teorijsko-kritičkim čitateljskim praksama.

Obvezna literatura:

(Korpus tekstova:)

1. Antologija bosanskohercegovačke poezije 20. vijeka, (pr.) Enes Duraković, Mile Stojić, Marko Vešović, Alef, Sarajevo, 2000.
  2. Antologija bosanskohercegovačke pripovijetke 20. vijeka, (pr.) Enver Kazaz, Nikola Kovač, Ivan Lovrenović, Alef, Sarajevo, 2000.
  3. Antologija bosanskohercegovačke drame 20. vijeka, (pr) Gordana Muzaferija, Fahrudin Rizvanbegović, Vojislav Vujanović, Alef, Sarajevo, 2000.

Dopunska literatura:

1. Beganović, Davor, Poetika melankolije, Rabic, Sarajevo, 2009.
  2. Bošnjačka književnost u književnoj kritici, I-VI., Alef, Sarajevo, 1998.
  3. Duraković, Enes, Riječ i svijet, studije i eseji o bosansko-hercegovačkim pjesnicima dvadesetog vijeka, Svjetlost, Sarajevo, 1988.
  4. Kazaz, Enver, Bošnjački roman 20. vijeka, Naklada Zoro, Sarajevo-Zagreb, 2004.
  5. Kodrić, Sanjin, Književna prošlost i poetika kulture, Slavistički komitet, Sarajevo, 2010.
  6. Lešić, Zdenko, Pripovjedači, (Ćorović, Kočić, Andrić, Samokovlija, Humo), Veselin Masleša, Sarajevo, 1988.
  7. Rizvić, Muhsin, Pregled književnosti naroda Bosne i Hercegovine, Veselin Masleša, Sarajevo, 1985.