Osnovna gramatika makedonskog jezika 2 (2013./14)

Nositelj/izvođač: dr. sc. Ljudmil Spasov, vanjski suradnik

ECTS bodovi: 2

Jezik: hrvatski/makedonski

Trajanje: 2. semestar

Status: obavezni kolegij za studente 2. semestra studija makedonistike

Oblik nastave: 2 sata predavanja tjedno

Uvjeti za upis kolegija: položen završni kolokvij iz kolegija Osnovna gramatika makedonskog jezika 1

Cilj kolegija: Usvajanje temeljnih znanja o imenskoj i glagolskoj morfologiji hrvatskoga standardnog jezika u usporedbi sa makedonskim jezikom te upućivanje u osnove morfosintakse.

Uloga kolegija u ukupnom kurikulumu: U kolegiju Osnovna gramatika makedonskog jezika 2 studenti se upoznaju s osnovnim pojmovima imenskih i glagolskih kategorija te njihova mjesta u funkcionalnoj morfosintaksi. Naglasak kolegija jest na usporedbi morfosintaktičkoga sustava makedonskog i hrvatskog standardnog jezika.

Korištene metode: Na predavanjima će se uglavnom koristiti frontalna ili predavačka metoda.

Način polaganja ispita: završni pismeni ispit, brojčana ocjena

Literatura:

1. Silić J. i Pranjković I. (2005) Gramatika hrvatskoga jezika za gimnazije i visoka učilišta. Zagreb: Školska knjiga, Zagreb. (odabrana poglavlja)
  2. Ѓуркова Минова Љ. (2006) Граматика на македонскиот јазик за странци. Скопје: Универзитет „Св. Кирил и Методиј“ (odabrana poglavlja)
  3. Спасов Љ. (2011) Резултативна видска (аспектна) конфигурација на глаголите во македонскиот јазик: Универзитет „Св. Кирил и Методиј“, Скопје. (odabrana poglavlja)
  4. Конески Б. (1982) Граматика на македонскиот литературен јазик. Скопје: Култура

Način praćenja kvalitete i uspješnosti izvedbe predmeta: studentska anketa.