III. semestar

1. Obavezni kolegiji

Južnoslavenske književnosti 2: interpretacije, 30P/30S, 5 ECTS

Naziv kolegija Južnoslavenske književnosti 2: interpretacije
Nositelj / izvođači doc. dr. sc. Marijana Bijelić (N)
ECTS 5 ECTS
Satnica 30P/30S
Opis kolegija Kolegij se nastavlja na Južnoslavenske književnosti 1: opća i poredbena povijest u smislu da se studentima pruža detaljniji uvid u književnopovijesne fenomene u njihovom kulturnom i društvenom kontekstu. Stečena znanja o povijesnom kontekstu te poetičkim i žanrovskim načelima i problemima primjenjuju se na analizi reprezentativnih tekstova južnoslavenskih književnosti. U sinkronijskom presjeku, na analizama odabranih tekstova, obrađuju se problemi poput nastanka žanrovskog sustava u preporodnom razdoblju, autonomije književnog teksta, generacijskih previranja, raznosmjernih utjecaja, antitradicionalizma moderne i avangarde, ideološkog pritiska i angažirane književnosti i sl.

Konstrukcijska gramatika južnoslavenskih jezika, 30P/30S, 4 ECTS

Naziv kolegija Konstrukcijska gramatika južnoslavenskih jezika
Nositelj / izvođači izv. prof. dr. sc. Virna Karlić (N) / poslijedoktorandica dr. sc. Jelena Tušek
ECTS 4 ECTS
Satnica 30P/30S
Opis kolegija Cilj je kolegija ovladati temeljnim postavkama konstrukcijskih pristupa jeziku oprimjerenih na južnoslavenskim jezicima uz provođenje poredbenih korpusno potpomognutih istraživanja jezika. U uvodnom dijelu kolegija studenti se upoznaju s teorijsko-metodološkim okvirom funkcionalnih pristupa jeziku. Drugi dio kolegija posvećen je imenicama i semantičkim aspektima ustrojstva imenske sintagme, dok se u trećem dijelu kolegija analiziraju različiti tipovi glagolskih konstrukcija. U seminarskom dijelu studenti provode kratka poredbena istraživanja na temelju dostupnih računalnih korpusa južnoslavenskih jezika.

Tjelesna i zdravstvena kultura 3, 30V, 0 ECTS

2. Kolegiji s unutrašnjom izbornošću – jezik

Iz ove grupe kolegija u trećem je semestru potrebno upisati 3 ECTS boda.

Suvremeni bugarski jezik 3, 60V, 3 ECTS

Naziv kolegija Suvremeni bugarski jezik 3
Nositelj / izvođač lekt. dr. sc. Evelina Grozdanova
Satnica 60V
Opis kolegija Ovladavanje gramatičkom kompetencijom i povećavanje komunikacijske sposobnosti studenata. Cilj je intenzivnim vježbama automatizirati uporabu paradigmi promjenjivih vrsta riječi. Osvještavanje morfološke strukture postiže se poredbeno-kontrastivnim modelima u odnosu prema materinjem jeziku. Pisana i govorena komunikacija ostvaruje se na razini nezavisno i zavisno složenih rečenica.

Suvremeni makedonski jezik 3, 60V, 3 ECTS

Naziv kolegija Suvremeni makedonski jezik 3
Nositelj / izvođač v. lekt. dr. sc. Borjana Prošev-Oliver
Satnica 60V
Opis kolegija Ovladavanje gramatičkom kompetencijom i povećavanje komunikacijske sposobnosti studenata. Cilj je intenzivnim vježbama automatizirati uporabu paradigmi promjenjivih vrsta riječi. Osvještavanje morfološke strukture postiže se poredbeno-kontrastivnim modelima u odnosu prema materinjem jeziku. Pisana i govorena komunikacija ostvaruje se na razini nezavisno složenih rečenica.

Suvremeni slovenski jezik 3, 60V, 3 ECTS

Naziv kolegija Suvremeni slovenski jezik 3
Nositelj / izvođač lekt. Simona Gotal

3. Slobodna izbornost

Iz ove grupe potrebno je tijekom studija upisati izborne kolegije iz odsječke i fakultetske izbornosti u vrijednosti od ukupno 12 ECTS bodova.

Poveznica na izbornu grupu (Theta) naknadno