Jelena Tušek zbog bolesti neće održati nastavu i konzultacije 31. ožujka. Studenti će o nadoknadi biti pravovremeno obaviješteni .
Monthly Archives: March 2025
POZIV NA GOSTUJUĆE PREDAVANJE
Sve zainteresirane pozivamo na predavanje koje će u okviru programa Erasmus+ održati dr. sc. Samuel Koruniak s Instituta za slavistiku Filozofskog fakulteta Sveučilišta Kölnu, pod naslovom:
Nacionalne manjine na prostoru današnje Vojvodine i kratka istorija književnog slovačkog jezika u Vojvodini
Predavanje će se održati u četvrtak, 3. travnja 2025. u 17:00 h u prostoriji A-302, u sklopu kolegija Srpski jezik: jezik – kultura – društvo.
POZIV NA GOSTUJUĆE PREDAVANJE
Sve zainteresirane pozivamo na predavanje koje će u okviru programa ERASMUS + održati dr. sc. Zrinka Kolaković, poslijedoktorandica na Institutu za slavistiku Fakulteta humanističkih znanosti Sveučilišta u Hamburgu, pod naslovom:
Varijacija u uporabi akuzativnih zamjeničkih zanaglasnica ju i je u bosanskome, hrvatskome i srpskome
Izlaganje će se održati u četvrtak, 20. ožujka 2025., u 15. 30 h, u prostoriji A-302.
Sažetak izlaganja:
Predavanje nudi podrobnu analizu razlika u uporabi dviju varijanata akuzativne zamjeničke zanaglasnice trećega lica jednine ženskoga roda ju i je. Primjeri za analizu (3 916 rečenica) crpljeni su ne samo iz tradicionalnih referentnih korpusa s jezičnom građom koja bi trebala odražavati stanje u trima standardima nego i iz {bs, hr, sr}WaC-a, triju golemih mrežnih korpusa. Uopćeni linearni regresijski model otkriva statistički značajne razlike u uporabi akuzativne zanaglasne varijanate ju među standardnim idiomom hrvatskoga s jedne i standardnim idiomima bosanskoga i srpskoga jezika s druge strane. Osim toga, uočeno je da se razgovorni idiomi bosanskoga, hrvatskoga i srpskoga jezika značajno razlikuju u uporabi zanaglasne varijante ju. Nadalje, podatci pokazuju da je distribucija zanaglasnice ju značajno drukčija u razgovornim nego u standardnim idiomima analiziranih jezika. I na kraju, frekvencije varijantnih oblika i konstrukcija u kojima se rabe pokazuju u kojoj se mjeri uzus razlikuje od propisane norme.