South-East Europe Textbook Network

States and Regions

Transregional Projects



(return to home page)

Transregional Projects

Southeast European Joint History Project

Southeast European History Teachers` Education Project
Teacher Training Workshops

Radionica II:
First World War and the Creation of Yugoslavia (Solun, 26.-29. sijecnja 2001)

Radionica III:
Second World War - Collaboration and Resistance (Solun, 8.-10. ožujka 2001)

Nastavnici iz država nastalih na podrucju bivše Jugoslavije (Slovenije, Hrvatske, Srbije) sudjelovali su u sijecnju i ožujku 2001. godine u radu dviju radionica koje je organizirao Center for Democrady and Reconciliation in Southeast Europe. Prva radionica - First world War and the Creation of Yugoslava - održana je od 26. do 29. sijecnja 2001. u Solunu. Druga radionica - Second World War - Collaboration and Resistance - održana je u Solunu od 9. do 11. ožujka 2001. godine. U radu prve radionice sudjelovali su nastavnici iz Hrvatske i Srbije, a u radu druge radionice nastavnici iz Srbije, Slovenije i Hrvatske. Obje su radionice bile usmjerene na prakticni rad nastavnika u manjim grupama i plenarnim sjednicama. Nastavnici su pod vodstvom strucnjaka tijekom obje radionice analizirali povijesne izvore (prva radionica - tekst Vidovdanskog ustava i pisanje tiska; druga radionica - dokumenti koji se odnose na kolaboraciju i otpor tijekom Drugoga svjetskog rata) te interpretacije u suvremenoj historiografiji. Nastavnicima su prikazani i dokumentarni i igrani filmovi koji se bave dogadajima iz Drugoga svjetskog rata ili su nastali u tom razdoblju: igrani film The Chetniks, snimljen 1942. godine u produkciji Twentieth Century Fox, ulomci iz Hrvatskog slikopisa iz 1942. godine, te dokumentarni film o Leonu Rupniku nastao neposredno nakon Drugoga svjetskog rata. Filmovi su trebali poslužiti kao povod za diskusiju o tome treba li i na koji nacin upotrebljavati takve materijale u nastavi. Najvažniji dio obiju radionica bila je i analiza udžbenika, tj. nacin na koji su Vidovdanski ustav, odnosno kolaboracija i otpor u Drugome svjetskom ratu prikazani u udžbenicima povijesti Slovenije, Hrvatske i Srbije (tekst, ilustracije, povijesne karte, izvori). Pritom su nastavnici uocavali i diskutirali o slabostima i pozitivnim stranama udžbenika koji postoje u Hrvatskoj, Sloveniji i Srbiji. Nije nevažno naglasiti ni da je medu sudionicima obiju radionica bilo nekoliko autora osnovnoškolskih i srednjoškolskih udžbenika, koji su mogli predociti svoja iskustva u pisanju udžbenika i probleme na koje su pritom nailazili. Oba skupa zakljucena su okruglim stolovima na temu "Kako poucavati kontroverzne teme u nastavi povijesti?" Tijekom prve radionice nastavnici su imali priliku razgledati Arheološki i Bizantološki muzej u Solunu, a tijekom druge radionice posjetiti arheološka lokalitete Pellu i Verginu.

Mišljenja nastavnika pokazuju da su za njih radionice bile pozitivno iskustvo te da su ih doživjeli kao mjesto susreta i razmjene iskustava. Stoga takvi susreti predstavljaju korak naprijed prema prevladavanju strahova i predrasuda i postizanju medusobnog uvažavanja i razumijevanja.

Misljenja nastavnika o radionicima - Participants´comments to the workshops:
Mislim da su svi ovi razgovori bili dragoceni, jer Drugi svetski rat u svesti mnogih pojedinaca još nije završen (ukljucujuci možda i mene). Svima nam nedostaje da cujemo drugacije mišljenje. Ako ga i ne prihvatimo odmah, barem ga znamo, i ono ce delovati u nama.

Bojan Vuckovic, Beograd, profesor XIII. beogradske gimnazije

more...

contact