Terenski pregled na lokalitetima u okolici Grabovca, Kozarca, Karanca, Sarkanja i Haljeva, proveden u veljači 2016.
2016. godine je za pregled izabrano područje Grabovca, Kozarca, Karanca, Sarkanja i Haljeva (Osječko-baranjska županija) kako bi se pregledao prostor između suvremenih naselja i Dunava, u cilju lociranja lokaliteta koji su povezani s prisutnošću rimske vojske na ovim prostorima.
Vremenski uvjeti tijekom pregleda bili su pogodni jer je bilo uglavnom sunčano i suho tek ponekad vjetrovito. Zahvaljujući takvim uvjetima terenskim pregledom je bilo moguće pregledati 4 Trase.
Trasa 1
Položaj: Mitvar; Lokacije 1-3
Položaj Mitvar nalazi se uz sam istočni rub Kozaračke šume. Terenskim pregledom obuhvaćene su 3 Lokacije. Područje je od ranije poznato u literaturi i to po figuralnom nastavku vrha ruda za kola u obliku životinjske glave, datiranom u 2./3. st. Ukoliko je ukras za kola zaista pronađen na tome položaju, on bi mogao svjedočiti o prolasku antičke ceste Mursa – Aquincum blizu Grabovca. Osim sporadičnih i brojčano zanemarivih ulomaka građevinskog materijala (opeke, cigle) te nekoliko ulomaka prapovijesne, antičke i novovjekovne keramike, Lokacije 1 i 2 nisu pokazale ostatke arheološkog materijala koji bi upućivali na tragove ljudske aktivnosti na ovom položaju. S druge strane, Lokacija 3 topografski se razlikuje od navedene dvije gdje je, osim na kartama, i na terenu vidljiva depresija koja se pruža od istoka prema zapadu po sredini oranice. Na mjestu depresije zabilježen je veći broj ulomaka rimskog građevinskog materijala.
Trasa 2
Položaj: Donje polje – Prosina; Lokacije 1-2
Položaj Donje polje nalazi se sjeverno od sela Karanac, sjeverozapadno od poljoprivrednog kombinata Karanac. Na ovom položaju obišli smo 2 Lokacije jer na ostalim oranicama nije bilo moguće pregledavanje terena zbog zasijanih kultura. Između Lokacija 1 i 2 nalazi se kanal koji je presjekao lokalitet. Velika količina građevinskog materijala nalazi se na obje Lokacije. Nekoliko ulomaka kasnosrednjovjekovne keramike jedini su nalazi na obje pregledane površine.
Položaj: Haljevo; Lokacije 1-4
Zapadno od poljoprivrednog kombinata Kozarac, prema Haljevskoj šumi nalazi se položaj Haljevo. Na ovom položaju obišli smo 4 Lokacije. Na Lokacijama 1 i 2, osim velike količine keramičkih ulomaka koji pripadaju antičkoj i kasnosrednovjekovnoj keramici, zabilježene su i dvije tvorevine čiji su obrisi posebno snimljeni GPS-om. Obje tvorevine vidljive su i na zračnim fotografijama.
Trasa 3
Položaj: Rimski jarkovi; Lokacije 1 – 10
Položaj Rimski jarkovi nalazi se sa zapadne strane Haljevske šume, južno od Belog Manastira. Iako toponim upućuje na ostatke antičkog lokaliteta, na obiđenih 10 Lokacija nisu zabilježeni tragovi ljudske aktivnosti. na ovom položaju. Uz Položaj Rimski jarkovi u Haljevskoj šumi uočeni su ostatci nasipa s jarkom. Nasip je zabilježen u starijoj literaturi kao tzv. sarmatski bedem (limes sarmaticus).
Trasa 4
Položaj: Logor; Lokacije 1 – 2
Položaj Logor nalazi se između Branjinog vrha i Popovca. Iako je lokalitet registriran na ovom položaju obišli smo dvije lokacije. Popovac je kao lokalitet poznat još iz 18. st. i to po nalazima mnogobrojnog rimskog građevinskog materijala, rimskih grobova i predmeta od bronce. M. P. Katančić smatra kako se na tome položaju nalazilo rimsko naselje Quadriburgium, dok se prema mišljenju M. Bulata i K. Minichreiter tu nalazila rimska Antianna.
Sa zapadne strane obiđenih lokacija nalazi se kanal pa je koncentracija arheološkog materijala najučestalija upravo na tim mjestima. Iznimno velika količina rimskog građevinskog materijala (tegula, opeke) te keramičkih ulomaka (dijelovi poklopaca, terra sigillata, cijeli rubovi većih posuda) na obje pregledane lokacije (posebno na drugoj) govore u prilog da se radi o izrazito velikom antičkom lokalitetu koji se proteže prema mjestu Pogan, odnosno selu Popovac.