Terenski pregled na lokalitetima na području Općina Popovac i Beli Manastir u Osječko-baranjskoj županiji, proveden u ožujku 2017.

2017. godine je za pregled izabrano područje općina Popovac i Beli Manastir (Osječko-baranjska županija) kako bi se pregledao prostor između suvremenih naselja i Dunava, u cilju lociranja lokaliteta koji su povezani s prisutnošću rimske vojske na ovim prostorima.

Iako su planom ovogodišnjeg terenskog pregleda bila obuhvaćena 3 položaja, zbog kišnih dana koji su prethodili istraživanju bilo je nemoguće vozilom doći u blizinu položaja 1 (Logor) te smo iz tih razloga krenuli s položajima 2 (Pogan) i 3 (Vakub). S obzirom da je na položaju 3 (Vakub) u literaturi zabilježeno postojanje utvrđenja iz perioda Rimskog Carstva koje je definirano preko satelitskih snimaka (Ilkić 2008), ciljanim obilaskom spomenutog položaja, sakupljanjem površinskog materijala i njegovom prostornom distribucijom, željelo se potvrditi ili opovrgnuti postojanje rimskog logora. Položaj 3 – Logor je manjim dijelom pregledan u prošlogodišnjoj kampanji kojom su obuhvaćene 2 lokacije na površini od 107 m2. Iznimno velika količina rimskog građevinskog materijala (tegula, opeke), te keramičkih ulomaka (dijelovi poklopaca, terra sigillata, cijeli rubovi većih posuda) na obje pregledane lokacije (posebno na drugoj), govore u prilog pretpostavci da se radi o izrazito velikom antičkom lokalitetu koji se proteže prema mjestu Pogan.

Pregledane Lokacije na Položaju 2 i 3 (obrada u programu QGIS)

 

Cilj ovogodišnjeg terenskog pregleda bio je odrediti tipove, dimenzije, doba iz kojega potječu te prostorni odnos dvaju arheoloških nalazišta iz okolice današnjeg Popovca. S arheološkim nalazištem koje se proteže na položajima Pogan, Mala Lačka i Logor, tradicionalno se u vezu dovode nazivi QuadriburgiumAntianae,pa i Aureus Mons. Dok dio stručnjaka, na osnovi nekih arheoloških nalaza, smatra da je pritome riječ o mjestu iz razdoblja principata, drugi su mišljenja da je u pitanju lokalitet s kraja dominata. Kad je na satelitskim snimkama (Google Earth) na položaju Vakub (Tuneli), nekoliko stotina metara istočnije (također u Popovcu), bila uočena pravokutna tvorevina veličine 20 ha, čiji unutarnji prostor mjeri 7 – 9 ha, taj položaj našao se u središtu zanimanja arheološke stručno-znanstvene zajednice. Stručnjak koji je prvi ukazao na spomenutu tvorevinu pretpostavlja da je ondje možda boravila legio VI Herculia te da je tamo, a ne na Poganu, bilo mjesto koje je početkom 19. st. na karti Albrechtova kanala označeno kao „ruševine rimskoga grada” (Rudera arcis Romanae Quadri Burgi).

Položaj 2: Pogan

Položaj Pogan nalazi se SZ od sela Popovac i već je od ranije poznat u literaturi. Albrechtov kanal, koji je ucrtan na karti s početka 19. st., vidljiv je i danas sa zapadne strane položaja Pogan, prema položaju Logor. Pregledom kanala, na jednom njegovom dijelu ispod niskog travnatog sloja, uočili smo nakupinu kamena i građevinske opeke povezane žbukom. Nakon raščišćavanja raslinja i uklanjanja nekoliko centimetara površinskog humusnog sloja, zabilježen je zid širine 0,60 m orijentiran u smjeru I-Z. Zid je raščišćen u dužini od oko 3,10 m. Pritom je uočeno da se na zapadnom rubu pod pravim kutom veže na drugi zid jednake širine, ali orijentacije S-J. Očišćena kamena struktura detaljno je dokumentirana suvremenim arheološkim metodama. S obzirom na njegov položaj, za sada možemo reći da je postojeći kanal presjekao raniju kamenu arhitekturu koja se po svoj prilici nalazila u unutrašnjosti pretpostavljene utvrde.

Dio projekta Albrechtova kanala s označenim lokalitetom Rudera arcis Romanae Quadri Burgi (preuzeto iz: Ilkić 2008, Karta 2)
Dokumentirana kamena struktura unutar Albrechtovog kanala zapadno od položaja Pogan

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ukupno je pregledano 16 lokacija na položaju Pogan, odnosno sve oranice koje su bile pregledljive. Iznimno velika količina materijala te ostataka žbuke zabilježena je na lokacijama 1, 2 i 3 koje se nalaze na topografski povišenom dijelu, te na lokacijama 7 i 8 koje se nalaze s druge strane kanala gdje teren jako pada. S obzirom da je arheološka tvorevina bila vidljiva na terenu, a koncentracija nalaza na spomenutim lokacijama vrlo velika, odlučili smo cijeli položaj snimiti bespilotnom letjelicom (dronom) iz zraka. Zbog povoljnih vremenskih uvjeta za zračno snimanje, vidljivost je bila izrazito velika. Naime, izorana polja nakon kiše omogućila su veliki kontrast ostataka žbuke koja je tijekom ispiranja bila vidljivija na izoranim njivama. Strukture sačuvane ispod površine, npr. zidovi, podovi i sl., mogu oranjem doći na površinu i promijeniti njezin izgled, npr. posvijetliti boju tla poput žbuke. Oranjem se na površini mogu pojaviti ostaci zidova ili većeg kamenja koji su obično svjetliji od površinskih slojeva, a te su promjene u boji tla obično vidljive poslije jesenskog ili proljetnog oranja te nakon kiše.

Zračni snimci pokazali su tlocrtu sliku tvorevine dimenzija cca 300x250x350 m gotovo identičnu kvadratnom tlocrtu plana rimske utvrde (Rudera arcis Romanae Quadri Burgi) vidljive na Albrechtova kanala. Na cijelom položaju, odnosno na svim pregledanim lokacijama sakupljena je izrazito velika količina keramičkog materijala koji većinom pripada antičkom periodu, uz manji omjer novovjekovnih i prapovijesnih nalaza. Vrlo je zanimljiva koncentracija nalaza na povišenom dijelu položaja (lokacije 1, 2, 3, te na polovici lokacija 7, 8) koje odgovaraju tlocrtu iz karte Albrechtova kanala i zračne snimke. Na ostalim lokacijama nalazi su manje intenzivni, dok su na rubnim lokacijama (9 – 16) sporadični. Preliminarnim pregledom keramičkog materijala može se reći da se radi o kasnoantičkoj keramici, na što bi upućivala i 4 komada nađenog novca na lokacijama 1, 10, 15 i 16.

Položaj Pogan – ostaci kvadratne tvorevine snimljene bespilotnom letjelicom iz zraka s vidljivim ostacima žbuke na Lokacijama 1, 2, 3, 7, 8

Važno je napomenuti da na cijelom pregledanom položaju Pogan nije pronađen gotovo niti jedan komad metalnog nalaza što je dosta neobično s obzirom da se gotovo uvijek tijekom terenskog pregleda pronađu ostaci barem recentnih ili novovjekovnih (pogotovo u blizini naselja) metalnih predmeta. Ovaj problem može se objasniti učestalim pregledom ovog područja od strane „detektoraša“ što nam je potvrdio i policajac koji nas je legitimirao nakon što smo došli na ovaj položaj. Pohvalna i vrlo osviještena reakcija došla je od strane lokalnog stanovništva koji su prijavili „neprimjereno šetanje grupe ljudi“ na ovom položaju. Tijekom razgovora s policajcem rečeno nam je da su na ovom položaju prošle godine uhvatili nekoliko osoba s detektorima metala koji su tijekom noći obilazili ovo područje. Nalazi koji su zaplijenjeni bili su van arheološkog konteksta. S obzirom da njihov točan položaj nije moguće utvrditi, takvi nalazi nisu znanstveno relevantni. Ovaj problem nelegalnog sakupljanja materijala i dalje ostaje dok se pohvale upućuju lokalnoj zajednici zbog vrlo brze reakcije te osviještenosti o važnosti očuvanja kulturne baštine.

Položaj 3: Vakub

Položaj Vakub nalazi se JZ od sela Popovac, te se s južne strane nastavlja na položaj Pogan. Već je u uvodnom dijelu naglašeno da smo ovaj položaj odabrali ciljano radi podataka iz literature o postojanja rimskog logora na temelju satelitskih snimaka.

Ostaci vidljive tvorevine na Google Earthu (Snimak: ožujak 2006)

Zbog ograničenih radnih dana koji su bili predviđeni za terenski pregled, nije pregledan cijeli položaj već samo 15 lokacija koje se prostorne nalaze na mjestu vidljive tvorevine. Na svim pregledanim Lokacijama nije pronađen niti jedan ulomak rimske keramike niti rimskog građevinskog materijala. Međutim, jako puno izrazito finog novovjekovnog materijala (keramike, stakla, metala, 2 novca te opeke) pronađen je na lokacijama koje se nalaze unutar vidljive tvorevine (lokacije 1-5, 8-11). Na ostalim lokacijama zabilježeni su sporadični nalazi također novovjekovnog razdoblja. Na lokaciji 8 (s JI strane današnjeg groblja) zabilježeni su nalazi prapovijesne keramike koji će se moći preciznije kronološki odrediti nakon pranja i obrade materijala. Kako se navedena tvorevina ne vidi na svim snimkama koje su mogu pogledati na platformi Google Earth (vidljiva samo na snimkama iz ožujka 2006. i srpnja 2007. god.), i ovo smo područje snimili dronom kako bi dobili kvalitetan zračni snimak. Na slici se odlično vidi navedena tvorevina koja se proteže na nekoliko hektara oko današnjeg groblja, a s obzirom na vrlo tamne tragove u zemlji vjerojatno se radi o jarku. Naime tragovi u tlu na zračnim fotografijama vidljivi su kao tamniji i svjetliji tonovi u odnosu na okoliš. Tragovi su svjetliji uglavnom iznad zidova gdje se tlo brzo suši, a tamniji iznad negativnih tvorevina poput jama, jaraka, grobova i sl. koji su zapunjeni s humusom ili organskim ostacima koji duže zadržavaju vlagu. Takve se tvorevine iz zraka mogu prepoznati kao tamniji tragovi u tlu, međutim to ne vrijedi za razdoblje nakon dužih sušnih perioda jer se onda razlike ne vide. Kao i kod prethodnog položaja, i ovdje se snimanje nakon kišnih perioda na izoranoj zemlji pokazalo kao odlično vrijeme snimanja.

Velika količina novovjekovnog materijala koji je nađen na području rasprostiranja ove tvorevine govori u prilog tome da se ovdje ne radi o postojanju rimskog logora, već o vrlo zanimljivom novovjekovnom položaju.