Ciljevi

Cilj predloženog projekta je istraživanje i proširivanje znanstvenih informacija koje bi doprinjele u rješavanju još neodgovorenih pitanja o značaju rimske vojske u promjenama koje su se dogodile u periodu od prvih kontakata s Rimom (229 g. pr. Kr.) do kraja Markomanskih ratova (180 g.) na području današnje Republike Hrvatske. Geopolitička strategija Rima na novoosvojenim regijama bila je da potiču proces intergracije, pri čemu je rimska vojska imala doprinos.

Arheološki podatci svjedoče da su autohtone zajednice Illyricuma reagirale drugačije na proces integracije. Neke od zajednica bile su vrlo otvorene po pitanju prihvaćanja rimske baštine (npr. Liburni), dok su druge (npr. Delmatae) pružale aktivan otpor. Stupanj spremnosti na prihvaćanje rimskih postignuća direktno je povezan s integracijom i interakcijom između rimskih i autohtonih elemenata u procesu asimilacije. Zahvaljujući prethodnim istraživanjima, trenutno imamo mnogo vrijednih istraživanja koje se bave pojedinim aspektima rimske dominacije. Međutim, ta se istraživanja uglavnom fokusiraju na drevne pisane izvore ili na arheološke nalaze rimskih provincija Dalmatia i Pannonia. Suprotno tome, ovo istraživanje koje se bavi procesom integracije bi po prvi put znanstveno pokrilo površinu cijele Hrvatske koja je bila na području bivšeg Illyricuma, a koje podrazumijeva rimske provincije Dalmatia and Pannonia. Takvo istraživanje uključivat će prikupljanje, istraživanje, usporedbu te evaluaciju svih raspoloživih podataka iz arheoloških, ali i drevnih izvora. S obzirom da takvo istraživanje nikad nije bilo pokrenuto na ovim područjima, niti na međunarodnoj niti na lokalnoj razini, ovaj projekt može se okarakterizirati kao pionirski istraživački rad.

Kroz uspješnu implementaciju ovog projekta prikupit će se vrijedne informacije o raznim aspektima integracije autohtone populacije s rimskim svijetom te utjecaj određene geografske locacije na taj proces, koja se proteže od Mediterana do Dunava.

U procesu razvoja iz apeninske u mediteransku silu, Rim je postupno širio svoj utjecaj na području današnje Hrvatske. Jedna od komponenti koje su vodile tijek povijesnih dogođanja na području Hrvatske i razvoj rimske kulture je jedinstvena geografska pozicija između Mediterana i Dunava. Specifična i jednistvena priroda tog područja obilježena je s četiri geografska elementa: Jadransko more, Dinaridi, Panonska ravnica te rijeka Dunav.

Moderna arheološka znanost naglašava geografsku lokaciju te stručnjaci ističu važnost utjecaja geografije na povijesne događaje.

Istraživanje povijesnih događaja je prvenstveno provedeno od strane klasičnih povijesničara, koji ovise o zapisima drevnih pisaca čiji pogledi na razne događaje ostaju tema brojnih rasprava. Uz ostale stvari, to sugerira da, iako su pismeni zapisi od nemjerljive koristi, bi im se trebalo pristupati s određenom količinom opreza, s obzirom da su ti autori činili svoje zabilješke sa stajališta osvajača te subjektivan pristup nije mogao biti izbjegnut. Upravo se iz tog razloga koriste razne arheološke metode s ciljem objektivnog sagledavanja povijesnih događaja. Kako bi se osigurala najbolja kvaliteta znanstvenih rezultata te kako bi se prikupilo najviše moguće znanstvenih podataka, ovaj istraživački projekt predlaže korištenje dvije provjerene i uspješne arheološke metode: 1) arheološki pregled, te 2) klasifikaciju postojećih arheoloških podataka pri čemu bi se kao varijabla koristila geografsko podrijetlo. Prikupljene informacije bi se koristile za kreiranje računalnih baza podataka i arheoloških arhiva. Jedino bi kroz unos novih informacija bilo moguće ponuditi odgovore na pitanja o stvarnoj ulozi rimske vojske u promjenama koje su se dogodile. Tada bi također bilo moguće i odrediti da li je određena geografska lokacija odigrala ulogu u tim promjenama te u raznim aspektima integracije autohtone populacije u rimski svijet.

Kroz implementaciju ciljeva projekta, hrvatska i međunarodna arheološka znanost bi napokon imala na raspologanju odgovarajuće znanstvene rezultate o ulozi rimske vojske na kretanja ljudi, dobara i ideja koje su se manifestirale u doba rimske ekspanzije s mediteranske (jadranske) obale prema Dunavu. Prikupljeni podaci bili bi pohranjeni u računalnu bazu podataka te na web stranici projekta te bi koristili zainteresiranim znanstvenicima u njihovom daljnjem istraživanju.

Dugačko i uspješno istraživanje koje je odrađeno do današnjeg dana od strane voditeljice projekta te njezinih suradnika svjedoči o njihovoj potpunoj kompetentnosti, koja se odražava ne samo kroz redovite znanstvene objave i prezentacije na relevantnim međunarodnim skupovima, već i kroz postojeću infrastrukturu za obavljanje istraživanja.