Predavanje prof. Samira Bajrića u Institutu za hrvatski jezik

Poštovani profesori, drage kolegice i kolege, čast mi je pozvati vas na predavanje JEZIČNA NEOTENIJA: NOVI PRISTUP U ZNANOSTI O JEZIKU koje će u sklopu Jezikoslovnih rasprava u Institutu za hrvatski jezik održati prof. dr. Samir Bajrić sa Sveučilišta u Burgundiji (Dijon, Francuska) 25. LISTOPADA (SRIJEDA) U 13 SATI.

Profesora Bajrića i njegov rad romanistima, pogotovo onima koji se bave francuskim jezikom, ne treba posebno predstavljati, no vjerujem da će predavanje biti zanimljivo svima koji se bave jezikom, njegovim poučavanjem i usvajanjem.

Evo ukratko o čemu će profesor govoriti:

Jezična neotenija jedan je od novih pristupa u znanosti o jeziku utemeljen na biološkoj neoteniji, a definiramo ga, kratko rečeno, kao teoriju nedovršenoga govornika. Ovaj pristup jeziku, jezicima, te kognitivnim odnosima između govornikâ i jezikâ pretpostavlja postojanje određenoga broja posebnosti specifičnih za čovjeka i suštinski povezanih s iskorištavanjem njegove jezične djelatnosti.
Svako normalno konstituirano i jezično odraslo govorno biće (tzv. sudbonosni prag u jezičnom i kognitivnom razvoju: dob 10-11 godina) na neotuđiv način posjeduje identitet i barem jedan prirodni jezik.
Međutim, ono je sposobno prisvojiti drugi jezik / druge jezike i tako raskinuti s antropološkom samodostatnošću koju jednojezičnost nameće govornicima svih jezikâ svijeta. Iako je podložno posebnostima ljudske spoznaje, ovo „dodatnoˮ prisvajanje poprima oblik (i širi se) ne samo kao još jedna jezična tehnikalija (artikulacijski sustav, tvorba riječi, sintaktička pravila, semantičke vrijednosti itd.) nego, štoviše, kao nov utjecaj na kogniciju i identitet svakoga govornika.

KLJUČNE RIJEČI: _jezična neotenija, nedovršenost govornika, objektivizam jezika, subjektivizam govornika, mogućnosti razumijevanja/mogućnosti kazivanja, analiza jezikâ/analiza usvajanja jezikâ_.

Bilo bi nam drago kad biste nam se mogli pridružiti!
Tko ne bude mogao doći u Institut (Ulica Republike Austrije 16, Zagreb), a htio bi čuti predavanje, neka mi se javi pa ćemo, bude li veći broj zainteresiranih, pokušati organizirati sudjelovanje i preko platforme Zoom.

Srdačan pozdrav!
dr. sc. Tomislava Bošnjak Botica
Institut za hrvatski jezik i jezikoslovlje Odjel za opće jezikoslovlje