Pet razloga zašto ste prošlog vikenda trebali posjetiti izložbu Gnalić – blago potonulog broda iz 16. stoljeća

Autorica: Karmen Čabrilo

izlozba_ganlic

1.)    Zato što je to bila posljednja prilika da ovu iznimno zanimljivu izložbu vidite u Zagrebu!

Nakon gostovanja u Hrvatskom povijesnom muzeju izložba se vraća u svoju „matičnu luku“ – Zavičajni muzej Biograd na Moru. Ako ju niste posjetili ovom prilikom, evo nekoliko bitnih i zanimljivih činjenica o njoj:

  • na izložbi su predstavljeni predmeti nađeni na olupini trgovačkog broda Gagliana grossa koji se na putu iz Venecije u Istanbul u kasnu jesen 1583. godine potopio kod otočića Gnalića (u blizini Pakoštana). Riječ je o jednom od najbolje sačuvanih renesansnih potopljenih brodova čiji je teret, također zadivljujuće dobro očuvan unatoč gotovo 400 godina provedenih pod morem, nađen i u iznimno velikoj količini, što ovaj lokalitet čini neprocjenjivim i u svjetskim razmjerima;
  • Gagliana grossa je iznimno bitna za proučavanje onodobnih trgovačkih puteva i mehanizama, ali i načina života u Europi i na Istoku u kasnoj renesansi. Nađeni predmeti sinkronijski prikazuju svakodnevicu ljudi koji su ih proizveli, transportirali i koristili;
  • osim predmeta iz brodskog inventara, na izložbi imate priliku vidjeti i brodski teret, proizveden diljem Europe, namijenjen za istočno tržište – od različitih sirovina, legura, pigmenata, preko svakodnevnih uporabnih predmeta kao što su britve, šivaće igle i pribadače, rasvjetna tijela, do luksuznih staklenih predmeta proizvedenih na Muranu. Najbitniji i najvrjedniji dosadašnji nalaz su tekstilni predmeti nađeni u velikoj škrinji;
  • olupina je otkrivena šezdesetih godina prošlog stoljeća. Sustavna istraživanja počinju 1967.godine, te upravo zahvaljujući ovom lokalitetu nastaje podvodna arheologija kod nas i počinju prva sustavna podvodna arheološka istraživanja na području bivše Jugoslavije;
  • autorice izložbe, Ela Jurdana i Ana Filep, te likovna postavljačica Nikolina Jelavić Mitrović, uspjele su postav učiniti dinamičnim, zanimljivim, interaktivnim i pristupačnim (čak i slijepim osobama);

 

2.)    Povodom Međunarodnog dana muzeja odvijali su se i mnogi sadržaji koji su popratili ovu izložbu!

Povodom Međunarodnog dana muzeja i povodom posljednjeg vikenda ove izložbe ulaz za sve posjetitelje bio je besplatan. U sklopu 19. edukativne akcije (BEZ) VEZE mogli ste, od 10 do 17 sati u subotu, te od 10 do 13 sati u nedjelju, sudjelovati u brojnim radionicama u kojima se govorilo o izloženim predmetima, učilo vezivati mornarske čvorove ili izrađivati vlastitu igračku – drvenog konjića od kartona i spužve (da biste saznali kakve veze imaju drveni konjići za djecu s potonulim brodom morali ste ipak pogledati izložbu). I nitko nije osuđivao one starije od 18 godina koji su si htjeli napraviti konjića!

Za ljubitelje arheologije i one koje zanimaju najnovija otkrića na Gagliani grossi, održano je predavanje dr. sc. Irene Radić Rossi, voditeljice arheoloških istraživanja na ovom lokalitetu te voditeljice projekta Gnalić – ogledalo renesansne Europe. Za ljubitelje renesansne glazbe bio je idealan koncert Renesansnog ansambla Laudate, a za sve Ansambl Troia.

 

3.)    Zato što ste na besplatnim vodstvima po izložbi mogli saznati mnogo više od onoga što piše na legendama!

Isplatilo se poslušati jedno od mnogih vodstava po izložbi, jer ste mogli doznati mnoge kuriozitete koje nećete otkriti ako sami budete gledali izložbu (a vjerujte mi, zanimljivi su). Od avantura jednog kotla za smolu, preko haremskih tračeva o unuku Sulejmana Veličanstvenog, do priče pravom blagu i što se s njim dogodilo.

Ako mislite da ova izložba nema veze s poviješću umjetnosti, varate se. Mogli ste saznati, između ostalog, zašto je ugasla svijeća simbol smrti na mrtvim prirodama, kako se simbol Habsburgovaca našao na predmetu koji putuje u osmansku prijestolnicu, te kako su izgledali neki pigmenti u transportu, a nailazili smo i na mnoge reprodukcije slavnih umjetničkih djela.

 

4.)    Zato što ste mogli saznati iz prve ruke kako je to baviti se podvodnom arheologijom i saznati nešto više o ronjenju i ronilačkoj opremi!

Oduvijek ste htjeli znati kako je to roniti s pravom ronilačkom opremom? Ili vam je, kao meni, potajna želja baviti se podvodnom arheologijom, ali ne znate kako? Ili vas možda naprosto zanima čemu služe svi ti dijelovi ronilačke opreme? Prošlu nedjelju družili smo se s podvodim arheolozima, roniocima zadarskog ronilačkog kluba ZADron, pitali ih sve što nas zanima, isprobali ronilačku opremu i saznali još više detalja o gnalićkom lokalitetu, pošto su upravo ovi ronioci sudjelovali u novijim arheološkim istraživanjima olupine broda.

 

5.)    Zato što vam je žao što niste iskoristili ovu priliku!

Vrijeme nam baš i nije bilo naklonjeno, pa izleti u prirodu nisu došli u obzir (osim ako niste vrlo ambiciozni i dobro opremljeni). Savršena prilika za avanturu na Gornjem Gradu bio je posjet ovoj jako zanimljivoj izložbi.

(Osim toga, svaki pumovac mora posjetiti najljepšu zagrebačku baroknu palaču, – palaču Vojković-Oršić-Kulmer-Rauch, – u kojoj se nalazi Hrvatski povijesni muzej. Kad budete tamo, probajte naći i tajne prolaze za poslugu!)

 

Oni koji su posjetili izložbu znaju o čemu pričam, a oni koji nisu, vidimo se u Hrvatskom povijesnom muzeju (Matoševa 9) nekom drugom prilikom!

Više informacija možete naći na:

http://www.hismus.hr/hr/

https://www.facebook.com/pages/Hrvatski-povijesni-muzej